GastronomiaHandelPaństwoPolitykaPolskaRolnictwo

Rząd planuje… państwową sieć sklepów spożywczych? Internauci: Może od razu PGR 2.0?

Nowy pomysł ministerstwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznało, że nie wyklucza utworzenia sieci sklepów warzywnych kontrolowanych przez państwo. Opowiadał o tym w rozmowie z Money.pl, wiceminister Artur Soboń. Soboń przyznał, że nie wyklucza, że Polski Holding Spożywczy będzie się zajmował nie tylko produkcją żywności, ale również jej sprzedażą.

Resort chce w ten sposób ograniczyć drogę produktów do sklepów oraz wyeliminować część pośredników. Pomysł ma zapewnić polskim rolnikom lepszą rentowność. Ministerstwo chce w tej kwestii zachęcać sieci handlowe do współpracy z Polskim Holdingiem Spożywczym i niewykluczone, że sam zacznie budowę wspólnego biznesu.

Sieć sklepów kontrolowana przez państwo miałaby uzupełniać, to nad czym pracuje ministerstwo, czyli nad obecnością państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych. Według Sobonia, byłoby to dobre rozwiązanie dla producentów rolnych, które na tym rynku działają.

Bylibyśmy obecni od pola do stołu. (…) Nie sugeruję, że tak wielka branża o tak dużym eksporcie i pozycji w polskiej gospodarce, będzie branżą znacjonalizowaną. To jest nierealne i niepotrzebne, ale chcemy być tam obecni, gdzie jesteśmy w stanie zapewniać rentowność produkcji rolnikom w dłuższej perspektywie czasowej.

Sieć sklepów nie miałaby zostać zbudowana organicznie, a opierać się na tym, co jest na rynku. W intytucjonalny handel żywnością zaangażowały się jakiś czas temu Lasy Państwowe. Sieć delikatesów „Dobre z Lasu”, która sprzedawała produkty z dziczyzny, nie otworzyła jednak szumnie zapowiadanych sklepów. Działa tylko jeden sklep w Warszawie, bistro w warszawskim Wilanowie i sklep internetowy.

Zdaniem wiceszefa resortu, w tym biznesie to skala ma sens. Zapytany o przejęcie jakiej wielkości sieci byłby zainteresowany stwierdził, że przy tej inwestycji skala musi być “odpowiednia”.

Jeśli miałoby to mieć znaczenie dla producentów rolnych, to skala musi być odpowiednia.

Internauci: Może od razu PGR 2.0?

Pomysł ministerstwa nie spotkał się raczej z pozytywnym odbiorem wśród internautów. Wskazują oni przede wszystkim na pewnego rodzaju podobieństwa z PSS „Społem”, a część z nich pyta, czy PiS planuje również przywrócić PGRy.

Marek Tatała, ekspert z Forum Obywatelskiego Rozwoju, stwierdził wprost, że PiS dąży do rekonstrukcji PRL.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close