GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Pracodawcy RP apelują o zwolnienie pomocy dla przedsiębiorców z podatku

Pracodawcy RP chcą, aby pomoc dla przedsiębiorców była zwolniona z podatku

Pomoc dla przedsiębiorców i pracodawców w dobie pandemii koronawirusa, przyjmuje różne formy. Część instrumentów pomocowych jest objętych podatkiem. O zwolnienie z podatku wszystkich form zaapelowali Pracodawcy RP. Jak przekonuje organizacja w najnowszej analizie:

Należy zwolnić wszystkie instrumenty z podatku i skończyć z sytuacją, w której państwo wypłaca pieniądze z jednej kieszeni, a potem zabiera jako podatek do drugiej.

W ocenie eksperta podatkowego Pracodawców RP, Łukasza Czucharskiego rząd powinien przyjąć jako ogólną zasadę zwolnienie wszystkich instrumentów pomocowych z podatku. Zdaniem Eksperta, ,,takie działanie wpłynie pozytywnie przede wszystkim na płynność finansową przedsiębiorstw, co jest kwestią fundamentalną w dobie kryzysu”.

Jednocześnie organizacja oczekuje, że minister finansów wyda odpowiednią interpretację ogólną przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania środków przyznawanych przedsiębiorcom w związku ze skutkami COVID-19. Oficjalny dokument raz na zawsze rozwiąże potencjalne wątpliwości i spory na linii przedsiębiorca – administracja podatkowa.

W ramach tarczy antykryzysowej zwolnione z podatku są między innymi:

  • umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy w wysokości do 5000 zł,
  • świadczenie postojowe,
  • zwolnienie z obowiązku opłacania składek,
  • pozostające na etapie projektu dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych.

Przedsiębiorcy muszą odprowadzać podatek między innymi od umorzonej części subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju, czyli tak zwanej Tarczy Finansowej.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close