Ochrona środowiskaPolskaWarszawa

Na Mazowszu nie rozpalisz kominka w smogowe dni!

Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował nowy program ochrony powietrza, który między innymi zakazuje używania kominków w dni, podczas których w mazowieckich miejscowościach będzie smog.

Nowe przepisy zakładają między innymi., że nie będzie można używać kominków w dni, gdy zanieczyszczenie pyłem przekroczy wartość dopuszczalną 50 ug/m3. Nie dotyczy to jednak budynków, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła oraz palenia w kominku w dniach o czystym powietrzu.

Lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła pochwalił przepisy, oceniając je jako “przełomową i odpowiedzialną” decyzję radnych sejmiku wojewódzkiego.

Dzięki okresowemu zakazowi palenia w kominkach możemy ochronić nasze zdrowie w dniach smogowych i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza – podkreślił.

Polski Alarm Smogowy, powołując się na badania prowadzone przez Instytut Chemii Fizycznej PAN i Instytut Ochrony Środowiska w Podkowie Leśnej, wskazał, że nie tylko spalanie węgla może być przyczyną silnego zanieczyszczenia powietrza. Jak podkreślił, dym ze spalania drewna zawiera duże ilości pyłów zawieszonych i również rakotwórczy węglowodór – benzo(a)piren.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close