PaństwoPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Minister Zdrowia: Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa

Zero tolerancji

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce szybko rośnie. W ostatnim czasie każdego dnia przybywa około 2 tysięcy nowych chorych. Do tej pory z powodu choroby COVID-19 zmarło 2 717 osób. W związku z eskalacją liczby zachorowań, od soboty wchodzi nowy pakiet obostrzeń. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że w dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm.

Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby.

– powiedział minister.

Szef resortu zdrowia dodał, że w ostatnich dniach prawnicy policji i ministerstwa pracowali wspólnie nad wypracowaniem takiej formuły obostrzeń, które będą łatwiej egzekwowalne. Przekazał, że służby będą “surowo karać” między innymi za brak maseczki. Ponadto wprowadzony zostanie zakaz udostępniania lokali do imprez.

Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa.

– powiedział Niedzielski.

Minister dodał, że maseczek w miejscach gdzie trzeba ją nosić, nie będą musiały nosić tylko te osoby, które posiadająca odpowiednie zaświadczenie lub dokument potwierdzający niemożność noszenia maseczki. Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie karana.

Drugi obszar, w którym chcemy poprawić jakość przepisów to są zgromadzenia. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką praktyką, że te zgromadzenia były zgłaszane praktycznie w jednym miejscu.

– zauważył Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował też o planowanym zakazie udostępniana lokali do imprez.

Niestety cześć lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, które – przypominam – są zakazane we wszystkich strefach, udostępniały swoją przestrzeń. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza, która będzie odbywała się “przy okazji”, jak to się mówiło podczas tłumaczenia, będzie naruszeniem przepisów rozporządzania.

– powiedział Niedzielski.

Nowe obostrzenia w strefach

Minister poinformował, że od soboty 10 października wejdzie w życie nowy pakiet obostrzeń. W zarówno żółtej jak i czerwonej strefie będzie trzeba nosić maseczki na wolnej przestrzeni. Ponadto w czerwonej strefie lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte tylko do godz. 22. Ograniczona zostanie także liczba uczestników imprez okolicznościowych takich jak: wesela, stypy i inne tego rodzaju spotkań.

W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio.

– powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że to ostatnie obostrzenie “wejdzie z tygodniowym vacatio legis”, tak żeby dać możliwość przeniesienia imprezy, aby przeorganizować swoje plany.

Szef resortu przekazał również, ze ministerstwo chce wykorzystać system alertów RCB do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. Zaznaczył jednocześnie, że codziennie monitorowane jest to, jak wygląda poziom zakażeń w poszczególnych powiatach.

Jeżeli byśmy dzisiaj podejmowali decyzje o nowych strefach, to mielibyśmy stref w kraju ponad 100.

– powiedział Niedzielski.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close