PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: KNF spróbuje… cofnąć czas dla frankowiczów. Przełomowa ugoda

Czy da się cofnąć czas? W zasadzie nie, jednak coś w tym rodzaju spróbuje zrobić KNF. Wszystko dla frankowiczów.

KNF chce cofnąć czas. Przełomowa ugoda dla frankowiczów – pisze Rzeczpospolita. Komisja Nadzoru Finansowego chce cofnąć czas i zamienić kredyty walutowe na złotowe. – Zdajemy sobie sprawę, że nie można już dłużej biernie czekać na dalszy rozwój sytuacji, w tym linii orzeczniczej sądów. Nadszedł moment, kiedy należy się z tą kwestią zmierzyć systemowo. Mamy pewną wizję, jak należałoby ten problem rozwiązać – mówi Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF. Jego zdaniem banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale nie mogą one faworyzować frankowiczów względem kredytobiorców w złotych. Punktem wyjścia ma być typowy kredyt złotowy oprocentowany o polską stawkę WIBOR powiększoną o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.
https://www.rp.pl/Finanse/312089883-KNF-chce-cofnac-czas-Przelomowa-ugoda-dla-frankowiczow.html
ŚMIALI SIĘ Z FRANKOWICZÓW, A CI CHYBA SWOJE WYWALCZĄ

Szczepionka na koronawirusa: benefity. Co daje Status Osoby Zaszczepionej? – zastanawia się Radio ZET. Status Osoby Zaszczepionej – benefity: brak kwarantanny po kontakcie, zwolnienie z kwarantanny po powrocie z krajów wysokiego ryzyka, osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach domowych spotkań.
https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Szczepionki/Szczepionka-na-koronawirusa-benefity.-Co-daje-Status-Osoby-Zaszczepionej
SZAŁU NIE MA Z TYMI BENEFITAMI

Cyberpunk 2077: Premiera za chwilę, recenzje są świetne, ale rekordowe ceny akcji nie do utrzymania, stwierdza 300Gospodarka. Analitycy banku inwestycyjnego Jefferies zwracają z kolei uwagę na wytykane przez recenzentów błędów i uważają, że mimo że są one najpewniej do naprawienia, to sytuacja jest nieco rozczarowująca z uwagi na kilkukrotne przesuwanie premiery Cyberpunk 2077. Późniejsze oddanie tytułu w ręce użytkowników miało być ceną za dopracowaną grę. Według Jefferies pozytywne mimo wszystko recenzje nie będą w stanie podtrzymać wczorajszego poziomu cen akcji CD Projekt, które poszybowały na rekordowe wyżyny. Wycena spółki na polskiej giełdzie osiągnęła wczoraj poziom około 46 mld zł.
https://300gospodarka.pl/news/cyberpunk-2077-premiera-za-chwile-recenzje-sa-swietne-ale-wciaz-sa-bledy
ALE KTO SPRZEDAŁ AKCJE W DOBRYM MOMENCIE, TEN ZADOWOLONY

Polskie górnictwo przyniosło w tym roku straty powyżej 3 miliardów złotych! Biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych przedstawiło wyniki polskiego górnictwa węgla kamiennego po trzech kwartałach tego roku. Dane niestety nie napawają optymizmem. Jak wynika z opublikowanych informacji spółki węglowe sprzedały ponad 6,2 miliona ton węgla mniej niż rok wcześniej. Tym samym polskie górnictwo zmniejszyło przychody o ponad 3,5 miliarda złotych. Każda tona sprzedanego węgla przyniosła 59,49 zł straty, a łączna strata sektora węglowego netto po trzech kwartałach roku wyniosła ponad 3,3 miliarda złotych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/08/polskie-gornictwo-przynioslo-w-tym-roku-straty-powyzej-3-miliardow-zlotych/
POLSKA I GÓRNICTWO – NIEKOŃCZĄCA SIĘ OPOWIEŚĆ

Wsparcie dla kolejnych branż. Rząd przyjął projekty ustaw, informuje Polskie Radio. Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt wspomagający niektóre sektory gospodarki w walce z koronawirusem. Zatwierdziła również możliwość elektronicznych licytacji nieruchomości. Przyjęty został również projekt ustawy o rezerwach strategicznych Agencji Rezerw Materiałowych. Przyjęty projekt nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania koronawirusa, zapewnia wsparcie między innymi branży ciepłowniczej, lotniczej, kinematograficznej i transportu zbiorowego.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2635902,Wsparcie-dla-kolejnych-branz-Rzad-przyjal-projekty-ustaw

A tu ciekawy pomysł FPP

FPP rekomenduje wprowadzenie zwolnionych z PIT i ZUS bonów na posiłki dla pracowników, pisze Obserwator Gospodarczy. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwraca uwagę, że wprowadzenie zwolnionych z PIT i ZUS bonów o wartości 560 zł miesięcznie na posiłki dla pracowników – finansowanych dobrowolnie przez pracodawcę – uratowałoby polską gastronomię i rolnictwo w trudnym okresie pandemii koronawirusa. Rolnicy mogliby liczyć na 560 mln zł przychodów rocznie i 7 tys. nowych miejsc pracy, a obroty gastronomii mogłyby wzrosnąć o 4,1 mld zł ratując zatrudnienie nawet 100 tys. osób. Wprowadzenie zwolnionych z PIT i ZUS bonów o wartości 560 zł miesięcznie na posiłki dla pracowników – dobrowolnie finansowanych przez pracodawcę – to 7,6 mld zł dodatkowego PKB. Ponadto pozwoliłoby to na utworzenie ponad 100 tys. nowych miejsc pracy. Przyznanie pracownikom benefitu żywieniowego przełożyłoby się na wzrost ich siły nabywczej o ok. 9,6%, przy jednoczesnym spadku udziałów kosztów pozapłacowych w całkowitych kosztach pracy o 2,2 pkt proc. – podaje FPP.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/1672-fpp-rekomenduje-wprowadzenie-zwolnionych-z-pit-i-zus-bonow-na-posilki-dla-pracownikow
POMYSŁ CIEKAWY, ALE CZY PRZEJDZIE?

Przepisy podatkowe w pandemii uderzyły w niepełnosprawnych. Jeden procent PIT trafił do budżetu, donosi Business Insider. W kryzysie covidowym wiele firm składało wnioski o odroczenie płatności podatku dochodowego. Co w takich sytuacjach dzieje się z jednym procentem dla potrzebujących? Okazało się, że pieniądze, które miały iść do fundacji, teraz leżą na kontach Skarbu Państwa. W tempie zmian legislacyjnych zapomniano o niepełnosprawnych. W kryzysie wiele firm korzystało z możliwości odroczenia płatności podatku za 2019 rok. Ustawodawca niby przewidział, że stracą na tym fundacje, żyjące z jednego procenta PIT, ale… nie do końca. Jeśli firma odroczyła płatność podatku na przykład do listopada, wtedy 1 proc. zasilił Skarb Państwa, zamiast trafić do potrzebujących.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/1-proc-pit-zamiast-do-fundacji-trafil-do-budzetu-przez-przepisy-podatkowe-w-pandemii/25j6w0m
I ZNÓW DOSTAŁO SIĘ NIEPEŁNOSPRAWNYM

Spór o budżet UE. Jest nowa propozycja Niemiec, informuje Rzeczpospolita. Niemcy, które sprawują prezydencję w UE, złożyły obu krajom nową propozycję, rozmowy w Warszawie są tego efektem – mówi nasze źródło dyplomatyczne w Brukseli. Z nieoficjalnych informacji wynika, że propozycja niemiecka nawiązuje do wcześniejszych zapewnień, że mechanizm warunkowości nie będzie stosowany dowolnie. A tylko w sytuacji, jak zresztą jest to sformułowane w treści kontestowanego przez Polskę i Węgry projektu rozporządzenia, gdy łamanie praworządności zagraża interesom finansowym Unii.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/312089914-Spor-o-budzet-UE-Jest-nowa-propozycja-Niemiec.html

PKN Orlen wyemituje obligacje warte miliard złotych. „Pierwsze w Europie Środkowej”, donosi Wprost. PKN Orlen przedstawił sposób na współfinansowanie swojej strategii do 2030 roku. Wykorzystując niskie oprocentowanie, spółka zamierza wyemitować obligacje warte miliard złotych. PKN Orlen sfinansuje część procesów proekologicznych ze środków pozyskanych z rynku. Spółka wyemituje warte miliard złotych obligacje, dzięki którymi możliwe będzie przeprowadzenie część strategicznych inwestycji. Mają one doprowadzić do neutralności emisyjnej, którą firma przewiduje na 2050 rok.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10397119/pkn-orlen-wyemituje-obligacje-warte-miliard-zlotych-pierwsze-w-europie-srodkowej.html
ZA DUŻO RZECZY BIERZE SIĘ OSTATNIO ORLEN

Dzisiejszy tweet dnia? Zdecydowanie ten:

Wiało, a Polska wykorzystała ten wiatr. Awansowała na 3 miejsce w Europie – czytamy we Wprost. Przez ostatnie kilka dni mocno wiało. Okazało się, że przyczyniło się do awansu Polski na trzecie miejsce wśród europejskich producentów prądu. Jak szacuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w poniedziałek 7 grudnia polskie wiatraki wyprodukowały łącznie 113,4 GWh energii elektrycznej. Oznacza to 22 proc. całej energii, jaka została wyprodukowana w kraju. Tym samym odnawialne źródło energii uplasowało się w rankingu pod węglem kamiennym (odpowiedzialnym za dostarczenie 44 proc. energii), a węglem brunatnym (18 proc.).
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10397107/wialo-a-polska-wykorzystala-ten-wiatr-awansowala-na-3-miejsce-w-europie.html
NO I SUPER

Życie jest pełne niespodzianek

Budowę fabryki Tesli pod Berlinem wstrzymują… dzikie węże, informuje Business Insider. Tesla musi tymczasowo wstrzymać przygotowania do swojej inwestycji pod Berlinem i to z mocno nieoczekiwanego powodu. Są nim węże, konkretnie: gniewosze plamiste, które są pod ochroną i właśnie poszły spać na zimę. Śpią w lesie, który Tesla zamierza wyciąć, w związku z planami budowy ogromnej fabryki. Organizacje ekologiczne zaprotestowały, sprawa trafiła do sądu, a ten wstrzymał wycinkę. Obok kwestii gniewoszy pojawiły się też obawy o wpływ budowy fabryki na populację jaszczurek w okolicy. Lokalna społeczność martwi się też o to, że fabryka Tesli, kiedy już zacznie funkcjonować, będzie pobierać zbyt dużo wody, co także może niekorzystnie wpłynąć na ekosystem.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/gigafabryka-tesli-w-berlinie-problemy-z-budowa/5jynn08
NIESSSPODZIANKA

Chiny wycofują z kin film “Monster Hunter”, bo cenzorzy nie wyłapali jednej sceny. Film “Monster Hunter” z Milla Jovovich w roli głównej to ekranizacja gry pod tym samym tytułem w reżyserii Paula W.S. Andersona. Film 3 grudnia zadebiutował w ograniczonej dystrybucji w chińskich kinach, a następnego dnia odbyła się duża premiera w Państwie Środka. Premiera była jednocześnie ostatnim dniem dystrybucji, a Chiny postanowiły wycofać film z kin. Co było powodem takiej decyzji? W jednej ze scen z ust aktora Au-Yeung Jina pada kwestia po angielsku: “Look at my knees. What kind of knees are these? Chinese”. Słowa te są parafrazą obraźliwej przyśpiewki kierowanej do azjatyckich dzieci, która sięga czasów drugiej wojny światowej. Chińscy widzowie szybko uznali film za rasistowski.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/08/chiny-wycofuja-z-kin-film-monster-hunter-bo-cenzorzy-nie-wylapali-jednej-sceny/

Tauron inwestuje w ograniczenia emisji Elektrowni Łaziska. Wiemy, o jak dużą sumę chodzi, pisze Polskie Radio. Kosztem blisko 100 mln zł grupa energetyczna Tauron zmodernizowała cztery 200-megawatowe bloki energetyczne w Elektrowni Łaziska, dostosowując je do obowiązujących standardów emisji zanieczyszczeń. Bloki są gotowe do rynku mocy. – Zakończenie modernizacji w Elektrowni Łaziska oznacza, że bloki 200 MW już dzisiaj spełniają rygorystyczne normy emisyjne w zakresie tlenków azotu i siarki. Dzięki temu od stycznia przyszłego roku będą mogły z powodzeniem funkcjonować w rynku mocy, płynnie wchodząc w sierpniu w okres obowiązywania nowych wymogów środowiskowych – powiedział prezes spółki Tauron Wytwarzanie Dariusz Niemiec.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2635718,Tauron-inwestuje-w-ograniczenia-emisji-Elektrowni-Laziska-Wiemy-o-jak-duza-sume-chodzi
DZIEJE SIĘ

Paweł Kurtasz wiceprezesem WSSE Invest-Park – informuje PulsHR. Dr. inż. Paweł Kurtasz został nowym prezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park – poinformowało biuro prasowe WSSE. Kurtasz zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Dryndę, który objął kierownicze stanowisko w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/pawel-kurtasz-wiceprezesem-wsse-invest-park,78276.html

Mamy 12 168 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Czyli wracamy do pięciocyfrowej liczby zakażeń dziennie.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close