Finanse i ubezpieczenia

UE chce walczyć z kryptowalutami

Zdaniem UE, prywatne kryptowaluty należy objąć nowymi regulacjami.

Unijni ministrowie finansów oraz Komisja Europejska wspólnie oświadczyły, że prywatne kryptowaluty nie powinny funkcjonować w Unii Europejskiej, dopóki nie zostaną wyeliminowane ryzyko z nimi związane.

Rada i Komisja uważają, że dopóki wyzwania i ryzyka prawne, regulacyjne i nadzorcze nie zostaną odpowiednio zidentyfikowane i rozwiązane, żadne globalne rozwiązanie dotyczące kryptowalut typu stablecoin nie powinno rozpocząć funkcjonowania.

Część państw należących do Unii Europejskiej, na przykład Niemcy oraz Francja, już wprowadziły krajowe regulacje w sprawie kryptowalut. Uzgodnione przez unijnych ministrów stanowisko ma być początkiem działań regulujących rynek kryptowalut na terenie całej UE. powiedział Wiceszef KE ds. gospodarczych, Valdis Dombrovskis zapowiedział, że KE i Rada są gotowe do podjęcia działań jeszcze nawet w tym roku.

Potrzebujemy wspólnych europejskich ram. Wkrótce, przed końcem roku, uruchomimy konsultacje publiczne.

Ministrowie finansów dodali również, że kryptowaluty o skali globalnej mogą zagrozić suwerenności walutowej i polityce monetarnej państw członkowskich, a także ich stabilności finansowej.

Inicjatywy te nie powinny zaburzać istniejącego porządku finansowego i walutowego ani suwerenności walutowej w Unii Europejskiej.

Źródło: PAP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close