PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Afera z celebrytami przekonała wielu Polaków do szczepień. Górale powiedzieli rządowi „veto”.

Jak już pewnie wiecie, rząd przedłużył termin obostrzeń. Tymczasem coraz więcej branż szykuje się do pozwu zbiorowego.

Epidemia koronawirusa w Polsce: Rząd przedłuża obostrzenia – informuje Rzeczpospolita. Obowiązujące do 17 stycznia obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone o dwa tygodnie. O decyzji rządu poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja o przedłużeniu narodowej kwarantanny miała być zależna od liczby dotyczącej odnotowywanych nowych przypadków zakażeń koronawirusem i liczby pacjentów w szpitalach.
https://www.rp.pl/Covid-19/210119897-Epidemia-koronawirusa-w-Polsce-Rzad-przedluza-obostrzenia.html
CORAZ WIĘCEJ BRANŻ JUŻ SZYKUJE POZWY

Rząd kazał im zamknąć sklepy, ale pomocy nie dostali. Dziurawa tarcza grozi upadłościami. Już po raz trzeci w ciągu roku większość sklepów w centrach handlowych nie może działać. Wiele z nich nie otrzyma jednak teraz rządowej pomocy. Bo kryterium jej przyznawania jest zupełnie inne niż kryterium zamykania sklepów w galeriach. – Mamy kategoryczny zakaz prowadzenia działalności, nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia i wszystko wskazuje na to, że nie mamy go otrzymać. Uważamy to za skandal – mówi Business Insider Dawid Labich, właściciel sieci Świat GSM. Resort rozwoju nie pracuje nad poszerzeniem listy podmiotów, które dostały pomoc z tarczy 6.0. Na pomoc od rządu w postaci tarczy 6.0 mogą liczyć tylko właściciele niektórych zamkniętych placówek – kodów PKD wielu sklepów nie zapisano w ustawie.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zamkniete-sklepy-bez-pomocy-z-tarczy-60/7z3ec99
ILE TAKICH SYTUACJI JEST W CAŁYM KRAJU?

Przedsiębiorcy z Podhala, w tym głównie kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich mają zamiar otworzyć swoje biznesy po 17 stycznia niezależnie od tego, czy będą dalej obowiązywały restrykcje covidowe. – Jest to ostatni moment, żebyśmy mogli tej polityce rządu, która nas po prostu wykończy, powiedzieć veto. To nieprzypadkowa analogia do liberum veto. W Rzeczpospolitej Szlacheckiej chodziło o powstrzymanie tworzenia złego prawa, a my teraz też znaleźliśmy się w analogicznej sytuacji. Powołujemy się tu na dziedzictwo liberum veto, ponieważ jeden wolny człowiek także może być strażnikiem porządku prawnego – przekonuje inicjator akcji Sebastian Pitoń.

Miliard od rządu dla górali – piszą w nagłówku Filary Biznesu. Uruchamiamy plan wsparcia dla gmin górskich, w ramach, którego trafi do nich miliard złotych – zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że pomoc to m.in. przeszło 700 mln zł na inwestycje. W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej Gowin, wraz z szefem KPRM Michałem Dworczykiem, poinformowali o uruchomieniu planu wsparcia dla gmin górskich.
https://filarybiznesu.pl/miliard-od-rzadu-dla-gorali/a8098

Duży wzrost chętnych do zaszczepienia się przeciw Covid-19. Sondaż dla RMF FM i “DGP”. W najnowszym badaniu 47,9 proc. Polaków zadeklarowało, że zdecydowanie zaszczepi się przeciwko Covid-19. Odpowiedź “raczej tak” wybrało 19,7 proc. To zdecydowany skok liczby chętnych. W listopadowym badaniu zdecydowanie zaszczepić się chciało jedynie 15,9 proc. ankietowanych. Nieco mniej zachęconych było 26,7 proc. Jak wynika ze styczniowego sondażu zdecydowanie nie chce zaszczepić się 15,1 proc. ankietowanych. 13 proc. badanych wybrało z kolei odpowiedź “raczej nie”.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/szczepienia-przeciw-covid19/news-duzy-wzrost-chetnych-do-zaszczepienia-sie-przeciw-covid-19-s,nId,4978139
WYSTARCZYŁA JEDNA AFERA Z CELEBRYTAMI

Pandemia? Dobry czas na nagrody i premie

TVP wypłaciło pracownikom ponad 15 milionów złotych nagród. Wiosną zeszłego roku TVP opublikowała sprawozdanie finansowe za 2019 rok. Wynikało z niego, że Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7% do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Nadawca zapowiedział wtedy, że z zysku aż 17,8 mln zł brutto przeznaczy na nagrody dla pracowników. Ostatecznie jednak TVP wypłaciło 15,22 mln zł w formie nagród swoim 2 687 pracownikom etatowym. Każdy z nich otrzymał średnio 5 664,94 zł.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/11/tvp-wyplacilo-pracownikom-ponad-15-milionow-zlotych-nagrod/
PANDEMIA? OSZCZĘDZANIE? A CO TO?

Zmowa i ograniczanie konkurencji. Ponad 30 mln kary od UOKiK dla sieci z branży fitness, donosi Polskie Radio. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 32 mln zł kary na największe sieci fitness, w tym spółkę Benefit Systems, operatora kart MultiSport, za porozumienie ograniczające konkurencję – podział rynku – poinformował UOKiK. Najwyższą karę dostał Benefit Systems. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że Prezes UOKiK ukarał również sześciu menadżerów bezpośrednio zaangażowanych w porozumienie sankcjami w wysokości prawie 800 tys. zł.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2655643,Zmowa-i-ograniczanie-konkurencji-Ponad-30-mln-kary-od-UOKiK-dla-sieci-z-branzy-fitness

Na Twitterze ponad tysiąc tweetów o tym, że Monika Olejnik powinna rozważyć już emeryturę

Gospodarka zamrożona co najmniej do końca stycznia. Gowin o tym, kto jeszcze może liczyć na wsparcie, a kto zostanie w okowach pandemii najdłużej – pisze Business Insider. Obecne obostrzenia pozostaną z nami do końca miesiąca. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, wówczas na przełomie stycznia i lutego wrócimy do rozmów o odmrożeniu poszczególnych sektorów gospodarki – mówi w rozmowie z Business Insiderem wicepremier Jarosław Gowin. Równocześnie dodaje, że jako ostatnie “odmrożone” zostaną branże gastronomiczna i hotelarska.
https://businessinsider.com.pl/firmy/gospodarka-zamrozona-co-najmniej-do-konca-stycznia-gowin-o-tym-kto-jeszcze-moze/r9czxgx
WSPÓŁCZUJEMY BRANŻY HOTELARSKIEJ I GASTRO

Polska na 12. miejscu w indeksie firm rodzinnych. Rozwijamy się “pozytywnie”, ocenia Polskie Radio. Niemcy spadły o trzy miejsca w obejmującym 21 państw indeksie firm rodzinnych i znajdują się na pozycji 17. Czołówka to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Holandia. Polska znalazła się na 12. miejscu – poinformowała niemiecka Fundacja Firm Rodzinnych. Country Index for Family Businesses bada sześć obszarów tematycznych: “Podatki”, “Koszty pracy, produktywność, kapitał ludzki”, “Regulacje”, “Finansowanie”, “Infrastruktura i instytucje” oraz “Energia”.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2656137,Polska-na-12-miejscu-w-indeksie-firm-rodzinnych-Rozwijamy-sie-pozytywnie

Londyn szczepi na potęgę

Londyn daje przykład Unii jak szczepić, twierdzi Rzeczpospolita. Królestwo szczepi 200 tys. dziennie, w miesiąc zabezpieczy tych, którzy mają ponad 70 lat. Pierwszy sukces brexitu? Długa kolejka ustawiła się w poniedziałek rano przed Excel Center w dzielnicy Docklands na wschodnich przedmieściach stolicy. Ogromne centrum wystawiennicze zostało przekształcone w ośrodek szczepienia na Covid: pacjenci w ciągu kilkudziesięciu minut są rejestrowani, badani i kłuci przez uwijający się jak w ukropie personel medyczny.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/301119941-Londyn-daje-przyklad-Unii-jak-szczepic.html

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rekordowo wysoka na koniec 2020, stwierdza 300gospodarka. Według danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 725 tys. obcokrajowców było zgłoszonych w 2020 roku w Polsce do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Zdecydowanie największą grupę  cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS – 431 tys. osób – stanowią pracownicy, czyli osoby zatrudnione na umowę o pracę.
https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/cudzoziemcy-pracujacy-polska-statystyki-2020
WIDAĆ NAWET PANDEMIA NIE PRZESZKODZIŁA

Niemcy złamali zasady i pozostaną bezkarni. Komisja Europejska umywa ręce. Niemcy jawnie zignorowali unijne ustalenia, a mimo tego nie poniosą kary. Otrzymają za to 30 mln dodatkowych szczepionek Pfizera przeciw COVID-19. Unijna strategia dotycząca szczepień zakazuje prowadzenia przez państwa członkowskie równoległych negocjacji w sprawie zakupu szczepionek. Najwyraźniej nie przejmują się tym Niemcy, którzy już we wrześniu zabezpieczyli dla siebie dodatkowe 30 mln szczepionek firmy Pfizer.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/11/niemcy-zlamali-zasady-i-pozostana-bezkarni-komisja-europejska/
WIDAĆ, KTO RZĄDZI W UNII

Covid na Wyspach: 250 tysięcy małych firm na krawędzi zamknięcia, piszą Filary Biznesu. Brytyjska Federacja Małych Przedsiębiorstw (FSB) alarmuje, że zbyt wiele firm upada z powodu pęknięć w zakresie wsparcia finansowego oferowanego przez rząd podczas pandemii. Według tej branżowej organizacji w tym roku ma zostać zamkniętych rekordowa liczba 250 000 małych firm. Za tę sytuacje, oprócz Covidu, odpowiada także Brexit. Kwartalny Indeks Małych Firm, który zebrał opinie od 1400 firm i stwierdził, że poziom zaufania znajduje się na drugim najniższym poziomie od czasu kryzysu finansowego.
https://filarybiznesu.pl/covid-na-wyspach-250-tysiecy-malych-firm-na-krawedzi-zamkniecia/a8090
PRZYNAJMNIEJ SZCZEPIĄ SIĘ SZYBKO

Tak więc obostrzenia zostaną z nami minimum do końca miesiąca. Przypomnijmy, minister zdrowia sugerował już nawet, że gastro może wrócić dopiero w kwietniu bądź maju. Jak poradzą sobie z tym przedsiębiorcy? Cóż, ich przyszłość widzimy raczej w czarnych barwach.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close