Finanse i ubezpieczeniaHandelMedia

Krach kryptowaluty LUNA. Twórca projektu stoi za jej upadkiem?

Krach kryptowaluty Luna, której cena spadła niemal do zera w ciągu kilku dni przyczynił się do tysięcy ludzkich tragedii na całym świecie. Załamanie wartości wirtualnej waluty doszło, kiedy połączony z nią stable coin TerraUSD stracił płynność i wartość 1:1 do dolara amerykańskiego. I choć cały rynek kryptowalut krwawi, to jednak to załamanie wpłynęło bezpośrednio na los tysięcy osób, które zawierzyły w ten projekt. Zwłaszcza że już od dawna wielu ekspertów wskazywało na liczne luki bezpieczeństwa.

Krach kryptowaluty LUNA. Straciła 100% swojej wartości

LUNA, to kryptowaluta stworzona przez Do Kwon‘a. Mężczyzna jest rzekomo powiązany z inną kryptowalutą, która również marnie skończyła, czyli Basis Cash. Przez lata przechwalał się, że wszystkie inne projekty nie mają szans na powodzenie, w przeciwieństwie do jego kryptowaluty. O tym, jak bardzo się mylił, przekonało się tysiące internautów w ciągu ostatnich dni.

TerraUSD (UST), które w założeniu miało być powiązane 1:1 z dolarem amerykańskim, straciło na wartości niemal do zera. Tymczasem sama LUNA, która w jeszcze niedawno kosztowała około 119 USD, obecnie jest warta niemal 0 dolarów. Z tego powodu na forach internetowych dziesiątki internautów dzieli się swoimi historiami. Wiele osób utraciło oszczędności swojego życia.

Czytaj również: Cena Bitcoina spada przez konflikt w Kazachstanie. Powód jest prosty

Inni internauci przypominają, że sam twórca wielokrotnie krytykował osoby, które analizowali Terra LUNĘ i wskazywali na wiele dziur systemowych. Ten zaś, zamiast naprawić ewentualne problemy, to obrażał internautów. Takie zachowanie musiało się w końcu zemścić.

Najlepsze jest to, że niektórzy internauci, już wcześniej zauważyli, że LUNA bazuje na schemacie Ponziego, którą można zniszczyć i zyskać na niewiedzy inwestorów.

Do Kwon wciąż bronił projektu, a nawet… założył się o miliony dolarów, że jego kryptowaluta zawsze będzie stabilna. Teraz osoby, z którymi się założył, zaczęły domagać się swoich pieniędzy.

Krach kryptowaluty LUNA. Żona twórcy projektu szukała pomocy policji

Co istotne, jak podaje serwis Fortune, żona twórcy projektu znalazła się pod ochroną policji po tym, jak nieznany sprawca włamał się do jej domu. Osoba uciekła z mieszkania po tym, kiedy przekonała się, że Do Kwona nie ma na miejscu.

Co istotne, w przeciwieństwie do innych stablecoinów, TerraUSD został zaprojektowany bez żadnego fizycznego zabezpieczenia, które stanowiłaby postawę jego wartości. Gdy stabilizacja zaczęła szwankować, protokół został zaprojektowany w taki sposób, aby ustabilizować wartość poprzez wybijanie większej ilości Luny. Tymczasem to jedynie dolało oliwy do ognia, ponieważ w pewnym momencie była ona tworzona w wykładniczym tempie. Nie ma jednej całkowitej pewności, dlaczego do tej katastrofy doszło.

O tym, jak kryptowaluty są niestabilne, przekonali się również mieszkańcy Salwadoru. Z powodu krachu na rynku kryptowalut, kraj ten stoi na krawędzi bankructwa. Wszystko przez to, iż prezydent tego kraju Nayib Bukele zainwestował miliony dolarów z budżetu kraju na zakup Bitcoina i uczynienie z niego oficjalnej waluty państwowej. Tymczasem sama wartość BTC oscyluje wokół 30 tysięcy dolarów i straciła ponad połowę swojej wartości od października zeszłego roku, kiedy szczyt wynosił ok. 67 tys. dolarów.

Źródło: CoinGecko

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close