Motoryzacja

Autostrada A2 dzielnie walczy o miano najdroższej drogi na świecie

Od poniedziałku – 15 lutego – Autostrada Wielkopolska SA kolejny raz podnosi opłaty za przejazd na odcinku z Konina do Nowego Tomyśla. Nowe stawki zaczną obowiązywać od poniedziałku od godziny 6 rano.

Odcinek od Konina do Nowego Tomyśla składa się z trzech mniejszych płatnych odcinków, z których każdy liczy 50 km. Od poniedziałku opłata za każdy z tych odcinków dla samochodów osobowych wzrośnie z 22 zł do 23 zł. Oznacza to, że stawka za przejazd 1 kilometra wyniesie 46 groszy.

Cennik dla każdej kategorii pojazdów będzie wyglądał następująco:

  • 23 PLN – Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 34 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 52 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 80 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 230 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

Podane stawki zawierają podatek VAT.

Nowy Tomyśl – Świecko bez zmian

Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolska na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km. Oznacza to, że przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 34 groszy za jeden kilometr.

Ceny w górę, bo inflacja wyższa

Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji. Z danych Eurostatu wynika, że wzrost cen detalicznych w Polsce wyniósł w 2020 roku 3,4 proc. i był najwyższy w całej Unii Europejskiej. Z kolei jak podaje Narodowy Bank Polski inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii, a więc cen dóbr szczególnie wrażliwych na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe, utrzymywała się w drugiej połowie 2020 roku na rekordowym od 18 lat poziomie ponad 4 proc.

Warto dodać, że Autostrada Wielkopolska jest jedną z najdroższych autostrad w Europie.

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close