PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Szczepienia „grupy zero” wstrzymane. Brakuje dawek preparatu

Sprawdza się pesymistyczny scenariusz – zaczyna brakować szczepionek

Szczepienia medyków z “grupy zero” wstrzymane. “Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw” – czytamy w nagłówku TVN24. Część medyków wciąż czeka na pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Wstrzymane szczepienia “grupy zero” odbijają się na studentach kierunków medycznych, którzy praktyki muszą odbyć w szpitalach. W Polsce dotychczas dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 600 tysięcy osób, ale i tu pojawiają się problemy. Część seniorów na drugą dawkę będzie musiała poczekać dłużej niż zakładano. Medycy w Bydgoszczy nie są już szczepieni przeciwko COVID-19. Nie dlatego, że wszyscy zostali zaszczepieni, tylko dlatego, że zabrakło dawek preparatu.
https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/szczepienia-przeciw-covid-19-wstrzymano-szczepienia-medykow,1049169.html
WSTĘPNIE SZCZEPIENIA GRUPY ZERO WSTRZYMANE DO 7 MARCA

Liczba osób zaszczepionych na Covid-19 w Polsce w ciągu ostatniej doby wyniosła około 36,1 tys. – informuje 300Gospodarka. Od pojawienia się koronawirusa w Polsce łączna liczba zaszczepionych na Covid-19 wynosi 2107089. 14 lutego zaszczepiono w naszym kraju dokładnie 36080 osób. Oznacza to, ze odsetek Polaków zaszczepionych na koronawirusa wynosi 5,49 proc. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do dziś dostarczono do Polski 2432640 dawek szczepionek, a do punktów szczepień rozdysponowano łącznie 2334140 dawek. Średnia liczba szczepień na Covid-19 z ostatnich siedmiu dni wynosi około 66,6 tys. dziennie.
https://300gospodarka.pl/live/ile-zaszczepiono-na-covid-polska
NO I ŚREDNIA RACZEJ SPADNIE, BO BRAKUJE SZCZEPIONEK

Ważne zdanie:

Turyści szturmują Zakopane! Koronaimprezy i interwencje policji. Mamy potężny najazd turystów na Zakopane – mówi rzecznik tamtejszej policji Roman Wieczorek. Jak widać, turyści nie próżnują. Jak relacjonuje policja, Zakopane przeżywa obecnie prawdziwe oblężenie. Funkcjonariusze muszą zmagać się z awanturnikami w hotelach, nietrzeźwymi na ulicach czy spontanicznymi imprezami, które pełne są rozbawionych wczasowiczów. Przypomnijmy, że mamy właśnie pierwszy weekend po poluzowaniu obostrzeń.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/13/turysci-szturmuja-zakopane-koronaimprezy-i-interwencje/

Szefowie firm sfrustrowani. Epidemią i władzą, twierdzi Rzeczpospolita. Przedsiębiorcy i menedżerowie radzą sobie z reżimem sanitarnym i zdalnymi kontaktami, ale coraz bardziej frustruje ich brak perspektyw i sposób sprawowania władzy przez obecną ekipę polityczną. – Obecna rzeczywistość przypomina sytuację wojny. Menedżerowie coraz częściej mają poczucie zmęczenia i braku perspektyw wynikające z obawy, że pandemia trwa bez końca – mówi prof. Krzysztof Obłój, ekspert zarządzania strategicznego, komentując wyniki raportu z V już edycji unikalnego badania „Polski biznes w sytuacji pandemii”.
https://www.rp.pl/Biznes/302149941-Szefowie-firm-sfrustrowani-Epidemia-i-wladza.html
A KOŃCA PANDEMII JESZCZE NIE WIDAĆ

Szturm teatrów oraz kin

Wielkie oblężenie kin i teatrów. Biletów brak, informują Filary Biznesu. Stęsknieni za teatrem na żywo i seansami kinowymi widzowie wykupili prawie wszystkie bilety do kin i teatrów na weekend. “Zawsze chciałam obejrzeć “Garderobianego”, ale zadzwoniłam do kasy z nastawieniem, że muszę obejrzeć cokolwiek” – powiedziała PAP Anna, która wybrała się do Teatru Narodowego. Od piątku kina, teatry, filharmonie i opery, a także domy i ośrodki kultury prowadzące działalność kinowo-teatralną i wystawienniczą otwierają się dla publiczności w rygorze sanitarnym. Działalność tych instytucji zostaje przywrócona warunkowo do 28 lutego.
https://filarybiznesu.pl/wielkie-oblezenie-kin-i-teatrow-biletow-brak/a8663

Wirus daje się we znaki komunikacji miejskiej. Pasażerów jest za mało – pisze Wprost. Wirus daje się we znaki komunikacji miejskiej. Pasażerów jest za mało. Dziennik donosi, że kondycja finansowa przewoźników jest coraz słabsza. I podaje dane. Chociażby w Warszawie w 2019 roku bilety wystarczyły na pokrycie 38 proc. kosztów, a w 2020 roku ledwie 25 proc. Jeśli chodzi o wpływy pieniężne, w 2019 roku było to 914 mln zł, a w 2020 roku 600 mln. To wymusiło podwyżki. Na taką zdecydował się Poznań oraz Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska trzeba było zrezygnować z jednej ważnej inwestycji, budowy zajezdni tramwajowej Nowe Żerniki.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10420857/wirus-daje-sie-we-znaki-komunikacji-miejskiej-pasazerow-jest-za-malo.html
A CENY BILETÓW ROSNĄ

Może przybywać szkodliwych dla gospodarki danin sektorowych, informuje Rzeczpospolita. Rząd PiS nie ma odwagi przyznać, że potrzebuje pieniędzy na rosnące wydatki publiczne. Nowe obciążanie podatkowe wprowadza pod przykrywką szczytnych celów społecznych i karania zbyt bogatych podatników. Podatki nakładane na wybraną branżę czy produkty, zwane podatkami sektorowymi, nie są wymysłem obecnego rządu, ale PiS wydaje się w tej dziedzinie szczególnie kreatywny. Propozycja tzw. składki od reklam to już kolejna tego typu danina. Wcześniej była opłata cukrowa, deszczowa, recyklingowa, emisyjna (od sprzedawców paliw), solidarnościowa (od milionerów), podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, banków, itp.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/302149944-Moze-przybywac-szkodliwych-dla-gospodarki-danin-sektorowych.html
SWOJĄ DROGĄ, JAK WIDAĆ MEDIA PISZĄ O RÓŻNYCH PODATKACH, GDYBY KTOŚ SIĘ JESZCZE PYTAŁ

Całkowite zamykanie hoteli na tak długi czas było niepotrzebne – uważają hotelarze – podaje w nagłówku Business Insider. W przypadku ponownego zamknięcia hoteli po dwóch tygodniach kryzys w branży może się pogłębić, a straty finansowe będą jeszcze bardziej dotkliwe. Należy pamiętać, że obecnie hotelarze ponoszą bardzo duże koszty związane z ponownym uruchomieniem obiektów – mówi w rozmowie z Business Insider Polska Tomasz Piórkowski, regionalny dyrektor Vienna House. Dodaje, że ograniczenia, jakie zastosował rząd, doprowadziły do sytuacji, w której większość hoteli miejskich przynosi straty od blisko roku. Hotele resortowe również są w trudnej sytuacji.
https://businessinsider.com.pl/firmy/obostrzenia-w-polsce-hotele-wreszcie-otwarte-ale-na-jak-dlugo/fqk7ghy

Gino Rossi zamyka sklepy stacjonarne! “Nie widzimy dla nich przyszłości”. Gino Rossi to polska marka powstała w 1992 r., zajmująca się przede wszystkim sprzedażą butów, ale też innych akcesoriów, takich jak torebki, portfele, czapki, szale czy rękawiczki. Od 2 lat sklepy tej marki należą do firmy CCC. Sklep oferuje produkty zarówno dla kobiet i mężczyzn. Teraz Gino Rossi będzie konsekwentnie zamykać kolejne sklepy stacjonarne, a tych jest ponad 40 w kraju i zagranicą. Jak mówi Karol Semik, dyrektor rozwoju w CCC, decyzja o zamknięciu sklepów stacjonarnych jest “zgodna z przyjętym planem optymalizacji części offline biznesu” firmy.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/13/gino-rossi-zamyka-sklepy-stacjonarne-nie-widzimy-dla-nich-przyszlosci/
FIRMA SKUPI SIĘ NA SPRZEDAŻY W INTERNECIE

ZAINTERESOWANIE GIEŁDĄ ZNÓW WZROSŁO

Dane Alior Banku potwierdzają: Polacy wracają do inwestowania na giełdzie – pisze 300Gospodarka. Biuro Maklerskie Alior Banku pozyskało blisko 10 tys. nowych rachunków maklerskich. Dla biura oznacza to wzrost w napływie nowych klientów o 400% w porównaniu do 2019 roku. Jak podało BM Alior Banku, rok 2020 charakteryzował się bardzo dużą zmiennością na rynkach finansowych, co przełożyło się na znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami m.in. giełdowymi przez inwestorów indywidualnych.
https://300gospodarka.pl/news/dane-alior-banku-potwierdzaja-polacy-wracaja-do-inwestowania-na-gieldzie
A NA GIEŁGDZIE DZIEJE SIĘ OSTATNIO BARDZO DUŻO

Internauci biorą odwet na Wall Street. Czarny sen gigantów stał się jawą, stwierdzają Filary Biznesu. Historia, która w ostatnich dniach stycznia 2021 r. wydarzyła się na amerykańskiej giełdzie, jest bez precedensu i brzmi – przynajmniej w części – jak gotowy scenariusz filmowy oparty na archetypie walki Dawida z Goliatem. Internauci ośmieli się rzucić wyzwanie gigantom z Wall Street i wprowadzili ich w niemały kłopot.
https://filarybiznesu.pl/internauci-biora-odwet-na-wall-street-czarny-sen-gigantow-stal-sie-jawa/a8679
INTERNAUCI KONTRA DUZI GRACZE

Rok pandemii. Jak zmienił się sposób, w jaki robimy zakupy? – zastanawia się Wprost. 2020 rok minął pod znakiem lockdownu, ograniczeń w przemieszczaniu się i dystansu społecznego. Dystrybutorzy i producenci z sektora FMCG (dóbr podstawowych, szybkozbywalnych) musieli błyskawicznie dostosować się do wyzwań związanych z łańcuchami dostaw, przepisami rządowymi, a także zmianami w zachowaniach konsumentów. Sukces branży FMCG zależy od tego, jak detaliści i producenci podejdą do zmieniających się preferencji konsumentów oraz zupełnie innego niż przed pandemią krajobrazu w handlu detalicznym.
https://biznes.wprost.pl/handel/10420331/rok-pandemii-jak-zmienil-sie-sposob-w-jaki-robimy-zakupy.html
PRZEDSIĘBIORCY MUSIELI DOSTOSOWAĆ SIĘ DO WARUNKÓW

Opłaty za przejazd autostradą A2 znowu w górę, informuje Obserwator Gospodarczy. Od poniedziałku – 15 lutego – Autostrada Wielkopolska SA kolejny raz podnosi opłaty za przejazd na odcinku z Konina do Nowego Tomyśla. Nowe stawki zaczną obowiązywać od poniedziałku od godziny 6 rano.

Cennik dla każdej kategorii pojazdów będzie wyglądał następująco:

  • 23 PLN – Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 34 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 52 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 80 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 230 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

Podane stawki zawierają podatek VAT.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/27-drogi-i-koleje/1830-oplaty-za-przejazd-a2-znowu-w-gore-zaplacimy-wiecej-za-przejazd-na-trasie-konin-nowy-tomysl

Zapowiada się na to, że dostawy szczepionek faktycznie będą problematyczne. Mimo wszystko minister Dworczyk zapewnia, że póki co Polacy szczepieni są zgodnie z planem. Jak będzie później? Czas pokaże.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close