GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Unia Europejska nakłada kolejne sankcje gospodarcze na Białoruś

Białoruś z kolejnymi sankcjami

Najprawdopodobniej w poniedziałek szefowie MSZ krajów UE dadzą zielone światło dla nałożenia sankcji gospodarczych na Białoruś. Sankcje obejmą między innymi sektory produkcji potasu, ropy oraz sektor bankowy. To kolejny cios zadany reżimowi Aleksandra Łukaszenki po porwaniu polskiego samolotu Ryanair.

Wcześniej, bo 16 czerwca, ambasadorowie UE zgodzili się na nałożenie sankcji na osoby i podmioty na Białorusi odpowiedzialne za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz represje w tym kraju. Lista sankcji obejmuje około 80 osób i kilka podmiotów. Sankcje unijne polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wydawania wiz do UE. Lista musi jeszcze formalnie zostać potwierdzona przez Radę UE, a stanie się to prawdopodobnie w poniedziałek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

Przypomnijmy, że Białoruś zmusiła do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na pokładzie był dziennikarz i aktywista Roman Protasevich. Czołowy białoruski działacz opozycyjny został aresztowany na Białorusi zaraz po wylądowaniu samolotu. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym przez białoruskie organy ścigania i teraz grozi mu kara śmierci.

Protasevich był jednym z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba zostały przez władze uznane za ekstremistyczne, a ich autorzy są poszukiwani przez organy ścigania. Protasevich został oskarżony w sprawie karnej i umieszczony na liście osób “zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Zatrzymanie opozycjonisty skomentowała przebywająca na emigracji w Wilnie była kandydatka w wyborach prezydenckich i liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.

Jest absolutnie oczywiste, że to operacja służb specjalnych.

– czytamy w niedzielę w kanale Cichanouskiej w Telegramie.

Jej zdaniem “reżim naraził bezpieczeństwo pasażerów samolotu oraz całego lotnictwa cywilnego, by rozprawić się z człowiekiem, który był redaktorem największych niezależnych kanałów w Telegramie”. Jak przekazał Frank Viacorka, doradca Cichanouskiej, białoruskie służby zmusiły samolot do lądowania w Mińsku, informując o rzekomej bombie na pokładzie. Okazało się jednak, że żadnej bomby w samolocie nie było.

Terlecki o białoruskiej opozycjonistce: Niech szuka pomocy w Moskwie

Świat reaguje

Na pokładzie samolotu zmuszonego do lądowania w Mińsku ma być czterech obywateli Polski.

Zwróciłem się do Przewodniczącego o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu A. Łukaszenki. Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny

– napisał na Twitterze Morawiecki.

Natychmiastowego uwolnienia pasażerów samolotu pasażerskiego zażądała również premier Litwy Ingrida Szimonyte. Uwolnienia pasażerów zażądał też szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis. Poinformował on, że na pokładzie samolotu jest 171 osób – 94 obywateli Litwy, 11 Greków, dziewięciu Francuzów, pięciu Rosjan, czterech Polaków, czterech Białorusinów, poza tym obywatele Rumunii, Niemiec, Łotwy, Rosji, Gruzji i innych państw. Ostatecznie Białoruś “puściła” samolot po kilku godzinach.

Łukaszenka stał się zagrożeniem nie tylko dla obywateli swojego kraju, ale także dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

– stwierdził na Twitterze były premier Donald Tusk.

Dodał, że “akt państwowego terroryzmu wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji wszystkich europejskich rządów i instytucji”.

Wybory na Białorusi: Wyłączony internet, łapanki, prześladowania opozycji

Białoruś porwała polski samolot

Tymczasem samolot linii lotniczych Ryanair, który przechwyciła Białoruś, to samolot należący do zarejestrowanej w Polsce spółki Buzz (dawniej Ryanair Sun).

Pokłady samolotów nie stanowią terytorium państwowego. Jednak zdarzenia, które mają tam miejsce, od strony prawnej traktuje się tak, jakby zaszły na terytorium danego państwa (tzn. podlegają one jego jurysdykcji). Można więc uznać, że cała operacja była porwaniem białoruskiego obywatela z polskiego terytorium.

Czytaj więcej: Porwanie samolotu Ryanair zbanuje białoruską Belavia Airlines w UE?

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close