PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Terlecki o białoruskiej opozycjonistce: Niech szuka pomocy w Moskwie

Terlecki atakuje białoruską opozycję

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska rozmawiała w piątek z prezydentem Andrzejem Dudą. Cichanouska spotkała się również prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który ogłosił, że białoruska opozycjonistka będzie jedną z uczestniczek organizowanego przez niego wydarzenia Campus Polska Przyszłości, które odbędzie się na przełomie sierpnia i września w Olsztynie. I to właśnie spotkanie nie spodobało się wicemarszałkowi Terleckiemu, który postanowił zaatakować białoruską opozycjonistkę. Terlecki stwierdził, że Białorusinka… ma jechać do Moskwy.

Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie. My popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników

– napisał szef Klubu Parlamentarnego PiS na swoim Twitterze.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki jest znany ze swojego buraczanego sposobu życia. Tym razem jednak szef klubu PiS chyba trochę przesadził. Jego wpis wywołał ogromną polityczną burzę i spotkał się z krytyką zarówno ze strony opozycji, jak i publicystów. Jarosław Gowin próbował tłumaczyć marszałka, twierdząc – jak zwykle – że wpis mógł być atakiem hakerskim. Nic bardziej mylnego. Kilka godzin później Terlecki postanowił więc rozwinąć swoją myśl, tym razem we wpisie na Facebooku.

Oburzonym moim tt wyjaśniam, że w czasie gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, walczy o prawa polskiej mniejszości, finansuje niezależną telewizję, udziela białoruskim działaczom różnorodnej pomocy, pani Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów.

– stwierdził Ryszard Terlecki.

Kontrowersyjny wpis polityka partii rządzącej skomentowała już sama Cichanouska.

Nie sądzę, że to w porządku wobec sytuacji, w której są Białorusini. Istnieje absolutne porozumienie wśród wszystkich ugrupowań politycznych sprzeciwiających się wobec tego, co się dzieje na Białorusi. Białoruś jednoczy w tym szczególnym momencie. Kraje się jednoczą, partie się jednoczą.

– mówiła w rozmowie z dziennikarzami.

Terlecki króciutko: Najchętniej bym się pozbył koalicjantów

Terlecki zaprezentował oficjalne stanowisko PiS?

Czy politycy PiS odcięli się od skandalicznych słów Terleckiego? Wręcz przeciwnie! Do wicemarszałka dołączył Szef KPRM Michał Dworczyk, który zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu “mieszanie przedstawicieli opozycji białoruskiej do wewnętrznego polskiego sporu politycznego”.

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział złożenie w Sejmie wniosku o odwołanie szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Źródło: Gazeta.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close