PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Szumowski przytył i nie miał czasu dla rodziny, czyli bycie ministrem to nie są z kremem rurki

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Szumowski się żali: Przytyłem 10 kg, nie byłem w stanie bawić się z córką, pisze Fakt. Łukasz Szumowski, który w ubiegły wtorek, 18 sierpnia podał się do dymisji z funkcji ministra zdrowia, ocenia, że sprawując ten urząd nie popełnił “kardynalnych błędów systemowych”. Również ws. opisywanego szeroko przez Fakt zakupu lipnych maseczek i respiratorów widmo, nie ma sobie nic do zarzucenia.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/lukasz-szumowski-sie-zali-przytylem-10-kg-nie-bylem-w-stanie-bawic-sie-z-corka/rqg4hf3
HM, MOŻE TO LEPIEJ, ŻE ZREZYGNOWAŁ?

Wydatki w lokalach gastronomicznych znacząco urosły, przekonują Filary Biznesu. W sierpniu br. wydatki w lokalach gastronomicznych są – w ujęciu średniotygodniowym – o ponad 43 proc. wyższe niż przed rokiem – napisali w poniedziałek ekonomiści Santander Bank Polska, po przeanalizowaniu transakcji dokonanych kartami płatniczymi swoich klientów. Wskazano, że branży gastronomiczno-hotelarskiej, która mocno ucierpiała w wyniku wprowadzenia lockdownu, bardzo pomaga sezon wakacyjny. “Płatności kartami Santander Bank Polska za posiłki w wakacyjnych miejscowościach – nad morzem, w górach i na Mazurach – wzrosły od 20 do nawet 200 proc. nad Bałtykiem” – napisano.
https://filarybiznesu.pl/wydatki-w-lokalach-gastronomicznych-znaczaco-urosly/a5687
PYTANIE JAK BĘDZIE PO SEZONIE

Popularna sieć sklepów ominie zakaz handlu w niedziele? Otworzyła sobie taką możliwość, dzięki zarejestrowaniu działalności pocztowej, informuje Wprost Biznes. Polska sieć marketów Dino przez lata dorobiła się solidnej pozycji na rynku. Posiadając około 1300 sklepów może stawić czoła zagranicznej konkurencji, ale jej właściciel mierzy wyżej. Tomasz Biernacki, który jest jednym z najbardziej tajemniczych postaci polskiego biznesu, został w tym roku „królem giełdy”, wyprzedzając samego Zygmunta Solorza. Należąca do niego sieć sklepów Dino Polska znalazła się w 2020 roku na 22. miejscu rankingu 50 najszybciej rozwijających się firm według „Wprost”, a sam Biernacki – na 2. miejscu listy 100 najbogatszych Polaków 2020 roku.
https://biznes.wprost.pl/handel/10356080/popularna-siec-sklepow-ominie-zakaz-handlu-w-niedziele-otworzyla-sobie-taka-mozliwosc.html
KTOŚ TU WZORUJE SIĘ NA ŻABCE

Ruszyła kampania edukacyjna Ministerstwa Cyfryzacji dotycząca internetu mobilnego w standardzie 5G. Celem akcji jest m.in. walka z fake newsami o 5G, donoszą Wirtualne Media. Kampania jest oparta na dwóch spotach. Jeden pokazuje, jak w codziennych sytuacjach przydaje się szybki internet mobilny. – Zdalna praca, edukacja, konsultacja medyczna – w ostatnim czasie doceniliśmy ich wartość. Nadal jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest to, by być w zasięgu – wylicza Ministerstwo Cyfryzacji w opisie akcji.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/5g-siec-internet-mobilny-ministerstwo-cyfryzacji-w-kampanii-walczy-z-fake-newsami-wideo
OBY KAMPANIA SIĘ POWIODŁA

Świat tonie w długach nie do spłaty. Zadłużenie państw sięga 78 bilionów dolarów, ostrzega Money.pl.Pandemia koronawirusa wymusiła bezprecedensowe działania rządów. Niestety, wszystko jest na kredyt. Zadłużenie państw szacuje się już na rekordowe 78 bilionów dolarów. Tylko podczas czytania tego tekstu sam dług Polski zwiększy się o około 2 mln zł. Licznik bije i nigdy nie będzie wyzerowany.
https://www.money.pl/gospodarka/swiat-tonie-w-dlugach-nie-do-splaty-zadluzenie-panstw-siega-78-bilionow-dolarow-6546434221602433a.html
CARPE DIEM, ODPOWIEDZIELI POLITYCY

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

W 2020 roku po raz pierwszy od dawna dzień długu ekologicznego przypadł później niż rok wcześniej, donosi 300gospodarka. W tym roku dzień długu ekologicznego przypadł na 22 sierpnia. Od tego dnia żyjemy na ekologiczny kredyt, który spłacać będą kolejne pokolenia. Dzień długu ekologicznego to data, w której zapotrzebowanie i zużycie przez ludzkość surowców naturalnych przekracza zdolność ich dostarczenia lub odtworzenia w ciągu roku przez Ziemię. Oznacza to więc, że wszystko, co zużywamy po tej dacie, konsumujemy lub zanieczyszczamy na kredyt przyszłych pokoleń.
https://300gospodarka.pl/news/w-2020-roku-po-raz-pierwszy-od-dawna-dzien-dlugu-ekologicznego-przypadl-pozniej-niz-rok-wczesniej
NIC TYLKO SIĘ CIESZYĆ

Wielkie inwestycje są nie tylko motorem gospodarki, ale także fundamentem przyszłego cywilizacyjnego rozwoju – stwierdził prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, napisały Filary Biznesu. Dlatego, jak zauważył dobrze, że w programie forum znalazły się kwestie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, przekopu Mierzei Wiślanej, czy perspektywy dla polskiego przemysłu stoczniowego.
https://filarybiznesu.pl/wielkie-inwestycje-sa-fundamentem-rozwoju/a5685
FAJNIE, FAJNIE, ALE POLUZOWANIE PRZEDSIĘBIORCOM TO TEŻ JAKAŚ KONCEPCJA

Minister edukacji: WHO też się myliła, czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Młodzież nie jest poważnym przekaźnikiem koronawirusa – twierdzi minister edukacji Dariusz Piontkowski. Decyzją władz oświatowych za tydzień uczniowie rozpoczynają normalny rok szkolny. Swoją decyzje o otwarciu szkół Piontkowski uzasadnia stwierdzeniem, że wyjazdy na kolonie czy wcześniejszy udział w egzaminach gimnazjalnych czy maturalnych nie spowodował masowych zachorowań wśród dzieci i młodzieży, co jest dowodem na to, że powrót do szkół będzie bezpieczny.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/200829672-Minister-edukacji-WHO-tez-sie-mylila.html
WSZYSCY SIĘ MYLĄ, TYLKO MY MAMY RACJĘ

Budżet kryje bombę, która może wybuchnąć pod koniec roku, ostrzega Business Insider. Rząd przyjął projekt znowelizowanego budżetu na ten rok przed pięcioma dniami, do dziś jednak nie został opublikowany jeszcze formalny dokument nowelizujący plan dochodów i wydatków państwa z uzasadnieniem. – Diabeł tkwi w szczegółach, ogłoszono tylko kilka liczb, a wciąż nie znamy podstaw takich, a nie innych wyliczeń – zaznacza jeden z ekonomistów. – Wysoki deficyt może jednak wskazywać na coś, o czym my dziś jeszcze nie wiemy – dodaje.
https://businessinsider.com.pl/finanse/minister-finansow-spreparowal-ogromny-deficyt-na-zapas/gl3bb6q
NO TO CZEKAMY NA NIESPODZIANKI

Pula na granty dla przedsiębiorców wyczerpana w minutę, przekazało Money.pl. W poniedziałek o godz. 9 ruszył nabór wniosków o wsparcie dla małych firm z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. O godz. 9.01 użytkownicy dostali informację, że pula już się wyczerpała. Za granty dla mikro i małych przedsiębiorstw odpowiada Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Łączna pula to prawie 100 mln złotych, więc było o co walczyć. Ale większość zainteresowanych nie miała najmniejszych szans.
https://msp.money.pl/wiadomosci/pula-na-granty-dla-przedsiebiorcow-wyczerpana-sekunde-po-terminie-6546491946502848a.html
GORZEJ NIŻ Z ZAPISEM NA ZAJĘCIA PODCZAS STUDIÓW

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Francja i Hiszpania głównymi ośrodkami zakażeń koronawirusem w Europie, podaje 300gospodarka. Głównym ogniskiem zakażeń koronawirusem na świecie są dziś Indie, a w Europie Francja i Hiszpania – podali analitycy ING Banku. Głównym ogniskiem Covid-19 na świecie są Indie, gdzie w weekend liczba zachorowań sięgnęła 70 tys. W Europie głównymi ośrodkami zachorowań pozostają Francja (blisko 5 tys. zachorowań dziennie) i Hiszpania (niespełna 4 tys. zachorowań dziennie) – wynika z danych ING.
https://300gospodarka.pl/news/francja-i-hiszpania-glownymi-osrodkami-zakazen-koronawirusem-w-europie
CIEKAWE CZY SZYKUJĄ SIĘ NA LOCKDOWN

16 tys. miejsc pracy stworzy Tesco. To ma wynagrodzić dotychczasowe zwolnienia, informuje Wprost Biznes. Tesco stworzy 16 tys. nowych stałych miejsc pracy po tym, jak lockdown doprowadził do „wyjątkowego wzrostu” biznesu internetowego firmy. Nowe stanowiska będą obejmować 10 tys. pracowników do odbioru zamówień klientów z półek i 3000 kierowców dostawczych. Motywacja do rekrutacji odzwierciedla przejście na zakupy online, które zostało przyspieszone przez pandemię.
https://biznes.wprost.pl/handel/10356136/koniec-ze-zwolnieniami-teraz-pomimo-pandemii-tesco-zatrudnia.html
PANDEMIA DOPROWADZIŁA DO MAŁEJ REWOLUCJI

Rosnące koszty i rozciągnięty do 2028 r. harmonogram inwestycji mogą zniechęcić samorządy do udziału w rządowym programie, który ma poprawić dostęp do kolei, pisze Rzeczpospolita. Już tylko dwa dni zostały samorządom na dołączenie do programu Kolej Plus mającego wspierać budowę brakujących połączeń kolejowych. Choć wnioski o 85-procentowe dofinansowanie inwestycji spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) przyjmowała od końca maja, do wczoraj złożono ich zaledwie 13. Mimo to Ministerstwo Infrastruktury nie traci optymizmu: – Samorządy mają czas do 26 sierpnia i spodziewamy się, że zgłoszeń będzie więcej – informuje Szymon Huptyś, rzecznik resortu.
https://www.rp.pl/Koleje/308249914-Program-Kolej-Plus-ma-mocno-pod-gorke.html
ACH TE POLSKIE KOLEJE

Polska potęgą w produkcji żywności. To bezpieczeństwo, którego często nie doceniamy, zaznacza Business Insider. W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ok. 250 miliardów złotych, z czego ok. 40 proc. idzie na eksport – informuje Santander Bank w swoim raporcie na ten temat. Polska jest tym samym jednym z liderów UE w produkcji żywności, a pandemia pokazała, że w czasach kryzysu nasz kraj nie musi rywalizować na rynkach o jedzenie – tylko sama dostarcza je innym.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/produkcja-zywnosci-w-polsce-import-i-eksport-zywnosci-wplyw-pandemii-raport/sy9ppkf
NIE MA TO JAK WŁASNY OGRÓDEK

Greta Thunberg wraca do szkoły. Nie uczyła się przez rok, przypomina Propolski. Nastolatka nie chodziła do szkoły od czasu, gdy ukończyła nauczanie podstawowe. W odróżnieniu od polskich uczniów mogła przerwać edukację już w wieku 16 lat. W Szwecji szkoła ponadgimnazjalna wcale nie jest obowiązkowa. Greta zakończyła więc naukę i nie musiała robić nic dalej ze względu na przepisy oświatowe.
https://propolski.pl/greta-thunberg-wraca-do-szkoly-nie-uczyla-sie-przez-rok/
ALE KTO TERAZ BĘDZIE BRONIŁ KLIMATU?

Pogoda się nam posypała, złotówka się umacnia, rząd obiecuje i nie ma do siebie pretensji. Jak to mawiają: Not great, not terrible. Damy radę. Jak zawsze.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close