HandelMotoryzacjaPrawoŚwiatTechnologieTransport

Toyota wycofuje samochody elektryczne. Od aut mogą… odpaść koła

Toyota wycofuje samochody elektryczne

Gigant branży motoryzacyjnej Toyota wycofuje 2700 swoich pierwszych masowo produkowanych pojazdów elektrycznych z obawy, że ich koła mogą odpadać. Rzecznik prasowy powiedział, że śruby w kołach bZ4X “mogą poluzować się do tego stopnia, że koło może odłączyć się od pojazdu” po “użytkowaniu przy niewielkim przebiegu”. Wycofanie samochodu z rynku następuje niecałe dwa miesiące po wprowadzeniu go na rynek japoński.

W piątek Toyota poinformowała w oświadczeniu, że wydała nakaz wycofania 2 700 SUV-ów bZ4X w USA, Europie, Kanadzie i Japonii. Producent samochodów Subaru również twierdzi, że z tego samego powodu wycofa z rynku 2600 samochodów elektrycznych, które opracował wspólnie z Toyotą.

Jeśli koło odłączy się od pojazdu podczas jazdy, może to spowodować utratę kontroli nad pojazdem, zwiększając ryzyko zderzenia. Nikt nie powinien prowadzić tych pojazdów do czasu wykonania naprawy.

– powiedział rzecznik Toyoty.

Fot. Toyota

Czytaj też: Mercedes wycofuje milion samochodów z powodu wadliwych hamulców

Toyota spóźniona na rynku elektryków

Toyota poinformowała japońskie organy bezpieczeństwa o wadzie w czwartek, a przyczyna problemu jest “nadal badana”. Inny japoński producent samochodów, Subaru, również ogłosił, że wycofuje z rynku 2 600 sztuk modelu Solterra, swojego pierwszego całkowicie elektrycznego samochodu opracowanego wspólnie z Toyotą, z powodu problemów z poluzowanymi śrubami.

Toyota jest postrzegana jako stosunkowo spóźniona na rynku pojazdów elektrycznych w porównaniu do konkurencyjnych producentów, takich jak Tesla, która wprowadziła swój pierwszy samochód elektryczny już 14 lat temu. W zeszłym miesiącu Toyota wprowadziła do sprzedaży w Japonii model bZ4X. Samochód był dostępny wyłącznie w leasingu, “aby wyeliminować obawy klientów dotyczące wydajności baterii, konserwacji i wartości rezydualnej”.

W tym tygodniu firma ogłosiła, że zmniejszy liczbę pojazdów, które planuje wyprodukować w przyszłym miesiącu o 50 000 do 800 000 z powodu niedoboru chipów komputerowych i zakłóceń w dostawach spowodowanych pandemią. Chociaż Toyota zamierza w tym roku wyprodukować na całym świecie łącznie 9,7 mln pojazdów, zasygnalizowała, że może być zmuszona do obniżenia tej liczby.

Czytaj też: Brak chipów sprawia, że producenci stracą w tym roku 210 mld USD

Źródło: BBC

Tesla wycofa 475 000 samochodów w USA z powodu wad kamery cofania

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close