GospodarkaHandelKultura i sztukaPaństwoPrawoŚwiat

Nike też opuszcza Rosję. I to tak już raczej na stałe

Nike kolejną marką, która na stałe opuszcza Rosję

Nike ogłosiło plany całkowitego opuszczenia Rosji, stając się tym samym najnowszą zachodnią marką, która opuściła ten kraj od czasu inwazji na Ukrainę w lutym. Amerykański gigant w dziedzinie odzieży sportowej wstrzymał zamówienia internetowe i zamknął w marcu wszystkie sklepy, których był właścicielem w tym kraju. Sklepy prowadzone przez lokalnych partnerów nadal działały, ale firma obecnie rozwiązuje te umowy.

Firma Nike podjęła decyzję o wycofaniu się z rynku rosyjskiego. Naszym priorytetem jest zapewnienie pełnego wsparcia naszym pracownikom podczas odpowiedzialnego zmniejszania skali naszej działalności w nadchodzących miesiącach.

– napisano w oświadczeniu.

Nike ma ponad 50 sklepów w Rosji, z których obecnie około jedna trzecia jest zamknięta. Firma ujawniła wcześniej, że Rosja i Ukraina stanowią łącznie mniej niż 1% przychodów firmy.

Czytaj też: Nike daje pracownikom przerwę na poprawę zdrowia psychicznego

Nie tylko Nike

Od czasu inwazji Rosja jest coraz bardziej izolowana gospodarczo, ponieważ Zachód i sojusznicy nakładają sankcje, a międzynarodowe firmy wycofują się z rynku. Według Reutersa kraj pracuje obecnie nad ustawodawstwem, które karałoby firmy zagraniczne pragnące opuścić Rosję, pozwalając rządowi na zajęcie ich aktywów i nałożenie sankcji karnych.

Nie tylko firma Nike postanowiła w ostatnim czasie wyjść z rynku rosyjskiego. Cisco, gigant sieciowy, również zapowiedział, że zacznie całkowicie zamykać działalność w Rosji i na Białorusi. Decyzja ta dotknie kilkuset pracowników – poinformowała amerykańska firma, dodając, że chce mieć pewność, iż są oni “traktowani z szacunkiem”.

Cisco podtrzymuje swoje zobowiązanie do wykorzystania wszystkich zasobów, aby pomóc naszym pracownikom, instytucjom i mieszkańcom Ukrainy, a także naszym klientom i partnerom w tym trudnym okresie.

– powiedział rzecznik firmy.

Gigant sieciowy już w marcu wstrzymał działalność biznesową, w tym sprzedaż i usługi, w tym regionie, co spowodowało spadek przychodów w trzecim kwartale o 200 mln dolarów. Inne firmy, które w ostatnich tygodniach sfinalizowały plany opuszczenia Rosji, to McDonald’s i Starbucks.

Czytaj też: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Źródło: BBC

Rosja otworzyła podróbę McDonald’s. Przed lokalem ustawiały się tłumy

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close