Będzie polska szczepionka przeciw COVID-19? “Chciałbym zrobić coś, co pomoże chorym”
Polska szczepionka biotechnologiczna przeciw wirusowi COVID-19 jest już w przygotowaniu. Pracuje nad nią zespół z Politechniki Warszawskiej.
Czy Polska ma szansę na zdobycie własnej szczepionki przeciw COVID-19? Jest to bardzo możliwe, ponieważ nad preparatem już od dłuższego czasu pracuje zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej. Niedługo ma być on testowany na zwierzętach. Realizacja kolejnych etapów planu wymaga jednak pozyskania partnera w postaci firmy farmaceutycznej oraz – co nie dziwi – zewnętrznego finansowania.
W czasie rozmowy z PAP prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej stwierdził:
Jesteśmy biotechnologami, więc zaraz po tym, kiedy pojawił się problem z nowym wirusem – wczesną wiosną ubiegłego roku – ruszyliśmy z pracami nad szczepionką. Firmy farmaceutyczne wydały na swoje szczepionki setki milionów dolarów. My mieliśmy mniejsze środki – od rektora Politechniki Warszawskiej – więc nasze prace siłą rzeczy trwały trochę dłużej.
Uczony przedstawił projekt w bardzo korzystnym świetle. Polska szczepionka ma cechować się wysoką jakością:
Zaprojektowaliśmy szczepionkę tak, by można było ją masowo produkować. Również przechowywanie nie powinno nastręczać problemów – wystarczy do tego zwykła lodówka.
Czy szczepionka będzie potrzebna?
Zdaniem prof. Ciacha “wciąż jest jeszcze na rynku miejsce na nowe szczepionki”. W związku z tym inicjatywa polskich naukowców nie jest jedynie próbą wykazania się wiedzą czy technologią, a konkretną odpowiedzią na bieżące potrzeby społeczeństwa. Jak twierdzi badacz, dostęp do zagranicznych preparatów nie jest taki pewny. Dla przykładu wiele regionów świata, jak Azja czy Afryka, w ogóle nie może liczyć na masowe szczepienia ludności.
Ponadto istotną kwestię stanowi skuteczność szczepionek – nie można wykluczyć scenariusza, zgodnie z którym będziemy musieli szczepić się okresowo, a więc co jakiś czas. W takim przypadku łatwy dostęp do własnych preparatów może okazać się zbawienny.
Źródło: bankier.pl