PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Czarnek deklaruje, że zrzuci z 5 kg, premier zapowiada Nowy Polski Ład

Premier zapowiada nowy projekt, choć w zasadzie dalej nie znamy dokładnych szczegółów dotyczących poprzedniego.

Nowy Polski Ład Prawa i Sprawiedliwości – jak uniknąć starych błędów – pisze w nagłówku Rzeczpospolita. Rząd przygotowuje Nowy Polski Ład, tymczasem wciąż nie znamy do końca efektów flagowego projektu PiS, czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Nowy Polski Ład (NPŁ), jak tłumaczył premier Mateusz Morawiecki, ma być programem odbudowy gospodarki po pandemicznym kryzysie, nakierowanym na wzrost dochodów Polaków oraz liczby miejsc pracy. W ostatnich dniach NPŁ został przyjęty przez kierownictwo PiS, ale szczegółów na razie nie przedstawiono.
https://www.rp.pl/Gospodarka/302049900-Nowy-Polski-Lad-Prawa-i-Sprawiedliwosci-jak-uniknac-starych-bledow.html
POMÓC MAJĄ FUNDUSZE UE

Poczta liczy na dodatkowe pieniądze za wybory korespondencyjne. “Wyborcza” ujawnia nagranie, o którym pisze Business Insider. Poczta Polska ma okazję zarobić na przechowywaniu pakietów wyborczych i na organizacji wyborów kopertowych – pisze “Gazeta Wyborcza”, ujawniając fragment nagrania ze spotkania związkowców Poczty z dwoma dyrektorami. Twierdzą oni, że spółka otrzymała rekompensatę, a teraz może liczyć na dodatkowe przychody, bo wciąż przechowuje pakiety, które miały posłużyć do wyborów, które się nie odbyły.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wybory-korespondencyjne-2020-pieniadze-dla-poczty-polskiej-za-pakiety-wyborcze/hkw8pn3
CHYBA WIEMY, KTO ZA TO WSZYSTKO ZAPŁACI

O umowę o pracę będzie jeszcze trudniej? Ekspertka: Firmy będą ostrożniejsze – donoszą Filary Biznesu. Część pracowników, szczególnie z branż takich jak gastronomia, hotelarstwo, turystyka, nie znajdzie w kolejnych miesiącach stałego zatrudnienia – ocenia Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan, komentując dane o wzroście bezrobocia. Według niej firmy ostrożnie będą zatrudniać na etat. Jak podało dzisiaj Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2021 r. 6,5 proc.; to o 0,3 pkt proc. więcej niż w grudniu ub.r. Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 r. wyniosła 1 089,6 tys. osób i – w porównaniu do stanu z końca 2020 roku – wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1 proc.
https://filarybiznesu.pl/o-umowe-o-prace-bedzie-jeszcze-trudniej-ekspertka-firmy-beda-ostrozniejsze/a8514
WSPANIAŁE WIEŚCI DLA MŁODYCH

TVP zwolniło prezenterkę pogody… za serduszko WOŚP. Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, prezenterka pogody Patrycja Kasperczak została zwolniona przez TVP po 20 latach pracy. Powodem zwolnienia miało być… serduszko WOŚP, które Kasperczak miała przyklejone podczas transmisji prognozy pogody. Według GW kłopoty mają mieć również reporter Marcin Wróblewski oraz wydawczyni Barbara Kożeniewska, podczas relacji z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy… „nie powiązali Finału WOŚP z aborcją”.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/04/tvp-zwolnilo-prezenterke-pogody-za-serduszko-wosp/
2 MILIARDY ROCZNIE.

Jeszcze dziś decyzja o otwarciu hoteli? Rząd ogłosi kolejne luzowanie obostrzeń, pisze Wprost. Po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbędzie się konferencja prasowa premiera, na której poznamy decyzje o kolejnych luzowaniach obostrzeń. Mówi się m.in. o otwarciu hoteli. Premier Mateusz Morawiecki ogłosi dziś decyzje w sprawie dalszych obostrzeń. Po zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które planowane jest na godzinę 10.00, odbędzie się konferencja prasowa, na której poznamy nowe ustalenia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jedną z branż, której ma dotknąć luzowanie obostrzeń, jest turystyka. Zmiany mają dotyczyć hoteli.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10418659/jeszcze-dzis-decyzja-o-otwarciu-hoteli-rzad-oglosi-kolejne-luzowanie-obostrzen.html
TYLE DOBREGO, O ILE SIĘ POTWIERDZI

A bezrobocie rośnie

Bezrobocie w Polsce rośnie. Resort podał niepokojące dane, donosi Super Express. Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2021 r. 6,5 proc.; to o 0,3 pkt proc. więcej niż w grudniu ub.r. – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. „Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 punktu proc., a rok do roku wzrost wyniósł 1 punkt proc. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 punktu proc.” – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w czwartkowym komunikacie. Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 roku wyniosła 1 089,6 tys. osób i – w porównaniu do stanu z końca 2020 roku – wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1 proc.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/bezrobocie-w-polsce-rosnie-resort-podal-niepokojace-dane-aa-tXNx-xvJR-pNDG.html

PKN Orlen odnotował w 2020 roku ponad 3 mld złotych zysku netto, informuje Obserwator Gospodarczy. PKN ORLEN w 2020 roku osiągnął wynik EBITDA LIFO, czyli z uwzględnieniem wyceny zapasów, na poziomie 12,1 mld zł oraz zysk netto w wysokości 3,4 mld zł, uwzględniając zysk na nabyciu akcji spółki Energa. W tym czasie – jak podaje PKN Orlen – kontynuowano kluczowe inwestycje rozwojowe, na które zgodnie z planem przeznaczono łącznie 9 mld zł. W 2020 roku rekordowy wynik 3,3 mld zł osiągnął segment detaliczny oraz obszar energetyki z zyskiem EBITDA LIFO w wysokości 3,4 mld zł. Pomimo negatywnego wpływu otoczenia makroekonomicznego, związanego z pandemią COVID-19, przychody ze sprzedaży uplasowały się na poziomie 86,2 mld zł.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1800-pkn-orlen-odnotowal-w-2020-roku-ponad-3-mld-zlotych-zysku-netto

“Do kwietnia 5 kg w dół”. Minister Czarnek zadeklarował, że – dając młodzieży przykład – schudnie. – Deklaruję publicznie, że w ciągu wielkiego postu w dół na pewno pójdzie 5 kg – zadeklarował w piątek na antenie Polskiego Radia 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zasadnicze zmiany w paszportach. Rząd wprowadzi rewolucyjne zmiany, twierdzi Wprost. Zasadnicze zmiany w paszportach. Rząd wprowadzi rewolucyjne zmiany. Projekt ustawy o dokumentach paszportowych stworzyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort uznał, że o paszporty jest zbyt trudno, a ich wydawanie powinno być bezpieczniejsze. „Koniecznym jest dokonanie zasadniczych zmian w systemie wydawania dokumentów paszportowych, które usprawnią i uproszczą proces ubiegania się o dokument oraz zwiększą jego bezpieczeństwo” – czytamy w OSR (ocenie skutków regulacji) MSWiA.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10418480/zasadnicze-zmiany-w-paszportach-rzad-wprowadzi-rewolucyjne-zmiany.html

Kolejna znana marka znika z galerii handlowych, donosi Business Insider. Kazar, sieć sklepów obuwniczych i z galanterią skórzaną, będzie wychodzić z galerii handlowych. Przyznał to jej prezes Artur Kazienko. Pierwszy sklep w warszawskiej Promenadzie już został zamknięty. – Tak, już w trakcie lockdownu na wiosnę wiedzieliśmy, że przyszłość branży nie rysuje się fajnie. Negocjowaliśmy wiele umów, niektóre z tych umów w naturalny sposób kończą się w tym roku, niektóre zostały skrócone. Zamknęliśmy sklep w warszawskiej Promenadzie, bo nie znaleźliśmy zrozumienia sytuacji u właściciela galerii – powiedział Artur Kazienko, prezes Kazar, w “Money. To się liczy”, pytany o to, czy może dojść do zamknięcia kilkunastu sklepów.
https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/kazar-sklepy-obuwnicze-i-z-galanteria-beda-zamykane-w-galeriach-handlowych/dszejml
NIE DOTRWALI DO OTWARCIA GALERII…

W Zjednoczonej Prawicy znów kryzysik

Polityka energetyczna podzieliła prawicę, pisze Rzeczpospolita. Najnowszym przykładem różnic w Zjednoczonej Prawicy jest komunikat Solidarnej Polski dotyczący strategii energetycznej, którą przyjął rząd w tym tygodniu. Okazało się, że plan nie ma poparcia ministrów Solidarnej Polski. „Rzeczpospolita” już pod koniec 2020 r. pisała, że Fundusz Odbudowy UE (Zbigniew Ziobro zapowiedział głosowanie przeciw) oraz właśnie kwestie energetyczne będą zapalne dla obozu rządzącego. A to wszystko dzieje się w chwili, gdy trwają prace nad „Nowym Polskim Ładem”, czyli zestawem gospodarczo-społecznych pomysłów na Polskę i świat po pandemii. To zresztą też budzi napięcia. W środę założenia Nowego Ładu przyjęło kierownictwo PiS. I nagle poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski poinformował w mediach społecznościowych, że złożył interpelację w sprawie realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli sztandarowego projektu premiera (wcześniej wicepremiera) Mateusza Morawieckiego.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/302049914-Polityka-energetyczna-podzielila-prawice.html
KŁÓTNIE W RODZINIE SIĘ ZDARZAJĄ

Nagła śmierć lekarza, który leczył Nawalnego. “Wiedział więcej niż ktokolwiek inny” – czytamy w nagłówku Polsat News. Rosyjski lekarz Siergiej Maksimiszyn, który zajmował się Aleksiejem Nawalnym w szpitalu w Omsku zmarł nagle w wieku 55 lat. Jako przyczynę śmierci podano zawał serca. Szef sztabu Nawalnego nie wyklucza jednak, że mogło dojść do celowego działania służb. Współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow powiedział, że lekarz ten najlepiej znał stan Nawalnego.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-02-04/nagla-smierc-lekarza-ktory-leczyl-nawalnego-mial-55-lat/
PRZYPADEK?

Chiny stawiają na węgiel, piszą Filary Biznesu. Europa, na skutek polityki tzw. zielonego ładu, odchodzi od węgla, a tymczasem Chiny zainstalowały w ub r. w nowych elektrowniach węglowych aż 38,4 GW mocy. Według międzynarodowych badań, to ponad trzykrotnie więcej niż w innych częściach świata. Europa, na skutek polityki tzw. zielonego ładu, odchodzi od węgla, a tymczasem Chiny zainstalowały w ub r. w nowych elektrowniach węglowych aż 38,4 GW mocy. Według międzynarodowych badań, to ponad trzykrotnie więcej niż w innych częściach świata.
https://filarybiznesu.pl/chiny-stawiaja-na-wegiel/a8518

“Kajko i Kokosz” z oficjalnym zwiastunem! Znamy obsadę głosową. Premiera serialu animowanego “Kajko i Kokosz”, opartego na kultowym komiksie Janusza Christy, zbliża się wielkimi krokami. Netflix podał, że serial będzie się składał z 26 trzynastominutowych odcinków. Pierwsza część, której premiera zaplanowana jest na 28 lutego będzie liczyła 5 odcinków. Kolejne dwie części ukażą się w drugiej połowie 2021 r. oraz w 2022 r. Do sieci trafił również oficjalny zwiastun produkcji. Netflix ogłosił również obsadę głosową. Tytułowej parze słowiańskich wojów głosów użyczą Artur Pontek jako Kajko oraz Michał Piela w roli Kokosza.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/04/kajko-i-kokosz-z-oficjalnym-zwiastunem-znamy-obsade-glosowa/

Prezydent powołał Piotra Serafina na doradcę społecznego, donosi PulsHR. Prezydent Andrzej Duda powołał Piotra Serafina na doradcę społecznego – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Serafin jest specjalistą ws. wsi, a w latach 2016 – 2020 był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/prezydent-powolal-piotra-serafina-na-doradce-spolecznego,79362.html

Czy rząd faktycznie zniesie część obostrzeń? Mamy taką nadzieję. Co by nie było, życzymy udanego weekendu, widzimy się w poniedziałek!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close