Biznesowi celebryciGospodarkaInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Rydzyk dostał od rządu ponad 5 milionów na emisję spotów

Rydzyk dotowany przez rząd

Na początku marca posłanka Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 wystąpiła z interpelacjami do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych resortów. Posłanka chciała dowiedzieć się jakie umowy były zawierane w latach 2015-2021 ze Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści) lub jego prowincją i fundacjami z nim związanymi. W interpelacji posłanka wymieniła założoną przez Tadeusza Rydzyka Fundację Lux Veritatis, która jest właścicielem TV Trwam, a także spółki blisko z nią powiązane. Jak wynika z odpowiedzi, Tadeusz Rydzyk przez sześć ostatnich lat otrzymał ponad 5,5 miliona złotych.

Największą kwotę, bo aż 2,3 miliona złotych otrzymała TV Trwam. Telewizja otrzymała środki od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na produkcję i emisję spotów. Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w KPRM, przekazał, że wszystkie cztery umowy cywilno-prawne zostały podpisane po wybuchu pandemii koronawirusa i dotyczyły emisji spotów społecznych informujących o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Opiewały one na kwoty: 100 000, 400 000, 819 730 i 1 026 756,27 złotych. Z pozostałymi podmiotami wymienionymi w interpelacji, KPRM nie zawierała umów cywilnoprawnych.

W latach 2015-2021 ojciec Tadeusz Rydzyk otrzymał, na produkcję i emisję spotów w TV Trwam, środki z jeszcze ośmiu resortów. Z tego tytułu ministerstwa przelały na konto toruńskiej fundacji środki w sumie 3,2 miliona złotych. Od całego rządu Lux Veritatis otrzymała więc przez niecałe sześć lat 5,5 miliona złotych. Najbardziej hojne ze wszystkich resortów okazało się Ministerstwo Zdrowia, które z Lux Veritatis zawarło dziewięć umówna i wydało łącznie 1,3 miliona złotych.

Rydzyk dostał 900 000 zł z rządowej Tarczy Antykryzysowej

Gruba kasa

W ramach zawartych umów Tadeusz Rydzyk otrzymał na swoją fundację Lux Veritatis jeszcze:

  • 636,4 tys. zł od Ministerstwa Rolnictwa (na emisje spotów reklamowych w ramach kampanii “Poznaj dobrą żywność”, “Produkt Polski”, a także promocja programu operacyjnego “Rybactwo i morze”),
  • 365,4 tys. zł od Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (na produkcję i emisję spotów informujących o: rządowym programie kierowanym do Kół Gospodyń Wiejskich, funduszach europejskich i zakończeniu negocjacji unijnego budżetu na lata 2021-2027),
  • 313,2 tys. zł od Ministerstwa Klimatu i Środowiska na przygotowanie i emisję cyklu dziewięciu audycji nt. jakości powietrza (“Coś wisi w powietrzu”),
  • 285,7 tys. zł od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (na realizację i emisję programów w ramach kampanii: “Czytaj! – to najlepsza inwestycja, na jaką zawsze Cię stać”, “Regał – cykl audycji promujących czytelnictwo” i “Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej”),
  • 188 tys. zł od Ministerstwa Rodziny (na realizację telewizyjnej kampanii społecznej w ramach projektu “Rodzina polska – wolna od przemocy”). Co więcej, blisko związana z imperium o. Rydzyka spółka Bonum otrzymała od resortu rodziny kolejne 198 tys. złotych (m.in. na promocję programu “Rodzina 500 plus”),
  • 118 tys. zł od Ministerstwa Edukacji i Nauki (na produkcję cyklu programów “Społeczna odpowiedzialność nauki”),
  • 78 tys. zł od istniejącego do 2020 r. Ministerstwa Cyfryzacji (na emisję spotów w ramach kampanii “e-Polak potrafi”).

Kwot przekazanych telewizji Rydzyka nie ujawniło Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiadomo tylko, że MON zamówiło w Trwam emisję filmów dokumentalnych o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Z kolei w 2020 r. między MON a Lux Veritatis została zawarta umowa na realizację zadania pod nazwą “Realizacja audycji o charakterze edukacyjnym, opieka nad grobami Powstańców i miejscami pamięci, składania kwiatów i zniczy w miejscach pamięci”.

Rydzyk prosi o wsparcie

Ojciec Tadeusz Rydzyk w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” zaapelował o podejmowanie mecenatu nad misją Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Nie wolno się zniechęcać, mimo że przeciwnicy ideologiczni będą nas krytykować, odbierać dobre imię. Musimy widzieć, co jest dobre, a co złe. Mamy iść do źródła, a źródłem prawdy jest Jezus Chrystus. Trzeba iść pod prąd mody, opinii, propagandy, hejtu. Nie jesteśmy sami, jest z nami Pan Jezus, Matka Najświętsza, sprzyja nam niebo, tylu świętych i naszych bohaterów.

– stwierdził Rydzyk.

Rydzyk poprosił również o wsparcie finansowe dla swojej uczelni.

Tak, marzę o tym, by ludzie, którzy odnieśli sukces, prowadzą firmy, spółki, biznesy, zechcieli pomóc młodym, by mogli oni studiować w naszej uczelni. Ci, co mają firmy, niech się zastanowią: może byś chciał coś dobrego zrobić z myślą o przyszłości? To jest też praca dla nas, dla Ojczyzny, dla ludzi, ale i dla nieba. Uczyń coś dla tej młodzieży, pomóż uczelni, która jest bezpieczna, jeżeli chodzi o formowanie, nie jest skażona marksizmem.

– stwierdził.

Ojciec Dyrektor zasugerował, aby przekazywać na jego uczelnię odpis podatkowy.

Tylu mamy katolików, dobrych Polaków. Gdyby zechcieli przekazywać stały datek na naszą uczelnię, przeznaczać odpis podatkowy na dobry cel… Może Czytelnicy “Naszego Dziennika” pomogliby znaleźć takich ludzi, powiedzieliby im o naszej uczelni?

– zapytał Rydzyk.

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close