Bez kategoriiGospodarka

Lockdown w całej Polsce! Co się zmieni?

Co z przedsiębiorcami?

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ponad 25 tysięcy nowych przypadków zakażenia COVID-19. Na stan w dniu 17.03 zamknięte są cztery województwa: warmińsko-mazurski, pomorski, lubuski i mazowiecki. Niestety ilość zakażeń sprawia, że czeka nas blokada całego kraju.

Jak nieoficjalnie donosi RMF.fm wprowadzenie lockdownu jest niemal pewne i oznacza m.in. zamknięcie galerii, obiektów sportowych, hoteli, kin, teatrów i innych instytucji kultury. Z kolei wszyscy uczniowie klas 1-3 wróciliby do nauczania hybrydowego (jeden dzień w szkole, jeden dzień w domu). Dalej pozostaną zamknięte kluby fitness i siłownie, hotele i stoki narciarskie.

Poranne Plotki Biznesowe: Mija rok od ogłoszenia lockdownu. Kalendarium i najważniejsze wydarzenia

Ministerstwo Zdrowia przekazało również, że obecnie pod respiratorami znajduje się 2193 chorych. Oznacza to, że jest to liczba największa od początku całej pandemii. Natomiast aż 21 511 łóżek, jest zajętych przez pacjentów z COVID-19. Jest to dosłownie koronny argument Adama Niedzielskiego o wprowadzeniu „narodowej kwarantanny”.

Lockdown w Polsce: w kwarantannie jest ponad 328 tys. osób.

Z kolei według informacji podawanych przez WP.pl lockdown w województwie warmińsko-mazurskim przynosi wymierne efekty. Liczba zachorowań tam spadła w porównaniu z wynikiem sprzed dwóch tygodni. Oznacza to, że wprowadzona blokada wpłynęłaby również na obostrzenia wielkanocne, o czym mówiła we wtorek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w TVP 1:

Sytuacja w kraju społeczno-zdrowotna jest bardzo niepokojąca. Wyniki z ostatniego weekendu są na tyle wysokie, że zapewne przed nami kolejny krok do tyłu. […]. Jesteśmy na etapie omówienia szczegółów dot. potencjalnie być może kolejnych obostrzeń. Musimy być na to gotowi.

Niestety, jak wynika z oficjalnych informacji, Polska ma jeden z najwyższych wskaźnik zakażeń na świecie. Wyprzedza ją m.in. Wielka Brytania, Turcja, USA i Brazylia.

Jadwiga Emilewicz chwali niską stopę bezrobocia, a prawda jest dość gorzka

Lockdown w Polsce: przedsiębiorcy nie wytrzymają?

Według Semeniuk sytuacja jest na tyle poważna, że rząd planuje spotkania z przedstawicielami branży gastronomicznej i eventowej. Posłanka poinformowała, że przez weekend trwały ekspertyzy związane z pomocą dla najbardziej zagrożonych branż. Ponadto decyzją premiera, tarcza branżowa została przedłużona na marzec.

AKTUALIZACJA NA GODZINĘ 15:30

Ministerstwo zdrowia potwierdziło informację o blokadzie całego kraju od 20 marca.

 

Jak potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski:

Zamknięte będą między innymi hotele, teatry, kina, baseny i sauny. Dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych będą uczyły się zdalnie. Nie będzie ograniczeń w przemieszczaniu się.

Obostrzenia wprowadzone zostały do 9 kwietnia z możliwością ich przedłużenia.

Źródło: RMF.FM, WP.pl, BusinessInsider, Biqdata.wyborcza

 

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close