Putin zakazał płatności kryptowalutami i aktywami cyfrowymi w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zmieniającą istniejący w kraju zakaz płatności kryptowalutowych. Poprawka, którą złożono 7 czerwca na Kremlu dotyczy zakazu stosowania jakichkolwiek tokenów bezpieczeństwa, tokenów użytkowych i niefunkcjonalnych tokenów (NFT) jako form płatności za towary i usługi w kraju.
Putin zakazał płatności kryptowalutami w Rosji
Rosyjski dekret zakazujący używania cyfrowy aktywów do płatności wszedł w ubiegły czwartek 14 lipca. Ustawa została zatwierdzona przez Kreml po debacie z bankiem centralnym raptem tydzień wcześniej – 8 lipca. Nowe prawo zakazuje stosowania cyfrowych papierów wartościowych i NFT jako środka płatności za towary, usługi i produkty w całej Federacji Rosyjskiej.
Czytaj również: Ile bitcoinów ma Salwador? Historia zakupu kryptowaluty z dużą zmiennością
Co to oznacza? Otóż nowelizacja zakłada wprowadzenie poprawek do ustawy o aktywach cyfrowych opracowanej w 2020 roku. Wówczas rosyjska Duma zakazała stosowania regularnych kryptowalut w płatnościach. Tym samym zmienione prawo ma na celu zapobieganie obejściom istniejących ograniczeń płatności kryptowalutowych.
Co istotne, Ministerstwo Finansów Rosji już w lutym wprowadziło do parlamentu projekt ustawy, która regulowałaby kryptowaluty w kraju. Stało to wówczas w sprzeczności z propozycją rosyjskiego banku centralnego. Wszystko dlatego, że jeszcze w styczniu bieżącego roku rosyjscy bankierzy chcieli wprowadzić całkowity zakaz kryptowalut dla płatności lub inwestycji.
Czytaj również: Chiński serwis WeChat zawiesza konta powiązane z NFT
Tymczasem po surowych sankcjach nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę, agencja Reuters informowała w maju o liberalizacji przepisów w tym zakresie. Według źródeł bank centralny Rosji miał plany dopuszczenia wykorzystania kryptowalut do płatności międzynarodowych w ramach globalnego handlu. Nic takiego się nie stało, a sama ustawa opublikowana na stronie rosyjskiego parlamentu, brzmi:
Zabrania się przekazywania lub przyjmowania cyfrowych aktywów finansowych jako zapłaty za przekazane towary, wykonane prace i świadczone usługi.
Dotyczy to także operacji w jakikolwiek inny sposób, który pozwalają umożliwiać płatność za towary (prace, usługi) przez cyfrowe aktywa finansowe. Wyjątkiem są przypadki, gdy przepisy federalne stanowią inaczej.
Dekret wszedł w życiu tuż po podpisaniu przez prezydenta Władimira Putina.
Kupił NFT tweeta za 3 miliony dolarów. Teraz nikt nie chce tego odkupić