GospodarkaInwestycjeKultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPolskaTechnologie

TVP zbuduje sobie… muzeum za ponad milion złotych

TVP wybuduje… muzeum

Jak informuje portal Wirtualne Media, TVP zamierza uruchomić w przyszłym roku wystawę z eksponatami telewizyjnymi i filmowymi. Na terenie siedziby głównej Telewizji Polskiej powstanie specjalny modułowy pawilon. Publiczny nadawca ogłosił w lutym zamówienie publiczne i od tego czasu wpłynęły aż cztery oferty.

Do przetargu mogły startować podmioty, które w ciągu ostatnich pięciu lat wybudowały przynajmniej dwa pawilony kontenerowe lub modułowe za minimum 400 tysięcy złotych brutto. Wadium wynosiło 10 tysięcy złotych, a oferty można było składać do 29 marca.

Propozycje realizacji projektu złożyły cztery firmy. Firma Syrek-Group zaoferowała cenę 1,73 mln zł, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hepamos – 2,32 mln zł, Media Service – 1,14 mln zł, a Box Play – 1,6 mln zł. Jedynym kryterium oceny ofert jest cena brutto, więc w podanych widełkach mieści się tylko jedna firma – Media Service. Przed otwarciem ofert Telewizja Polska podała bowiem, że na realizację zlecenia zamierza przeznaczyć “tylko” 1,2 mln zł. Chociaż biorąc pod uwagę fakt, że TVP dostało kolejny raz prawie 2 miliardy złotych, być może wybiorą inną, droższą firmę.

Muzeum powstanie już za rok

Samo zlecenie zaś dotyczy zarówno wybudowania pawilonu („opracowania dokumentacji projektowej oraz wytworzenia składnika aktywów trwałych”). Podmiot, który wygra przetarg, musi postawić pawilon w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Oznacza to, że budynek powstanie najwcześniej wiosną przyszłego roku.

Pawilon muzealny ma zostać wybudowany w północno-wschodniej części działki firmy przy ul. Woronicza 17, gdzie obecnie jest plac parkingowy. Ma to być dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 21 x 10 metrów, z wcięciem o wymiarach ok. 5,78 x 3 metry w południowym-zachodnim narożniku i wejściem głównym od południowej strony.

Muzeum ma składać się z 14 modułów kontenerowych o wymiarach ok. 3 x 6 metrów. Wysokość zewnętrzna kontenera określono na ok. 3,6 metra, a wysokość wewnątrz, czyli między posadzką a sufitem na minimum 3 metry. TVP chce też, aby na elewacji południowej zostały zainstalowane „miejsca montażu (estetyczne ramy) ozdobnych paneli z plakatami/banerami”, a także „elementy ozdobnej perforowanej blachy prostopadłe do elewacji”.

Fot. Wirtualne Media
Fot. Wirtualne Media

Kurski chce jeszcze

Czy prawie 2 miliardy rocznie dla TVP to dużo? Zdaniem prezesa TVP to wciąż za mało. Jacek Kurski stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualne Media, że państwo powinno przekazać mediom publicznym 3,5 miliarda złotych rocznie.

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa.

– stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Kurski dodał również, że pomimo pandemii i kryzysu TVP jest w dobrej sytuacji. Prezes TVP przyznał, że to zasługa rekompensaty.

Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce.

– powiedział Kurski.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close