PolitykaPolska

Wiosna znowu ma kłopoty. PKW nie zna źródła jej przychodów

PKW odrzuciło sprawozdanie finansowe, które przekazała Wiosna Roberta Biedronia. Komisja przekazała, że partia naruszyła przepisy dot. otrzymywania wpłat finansowych od obywateli Polski, którzy na stale mieszkają w ojczyźnie.

Sprawozdanie partii za rok 2019 zostało odrzucone, ponieważ jak twierdzi PKW “nie sposób ustalić” jej źródła przychodów. Zazwyczaj w takich sytuacjach partia zostaje pozbawiona subwencji. Robert Biedroń jednak się zabezpieczył, ponieważ jego partia startowała z Komitetu Wyborczego SLD. Dzięki temu nie pobiera pieniędzy z budżetu państwa. W innym wypadku mogłaby stracić możliwość jej pobierania nawet do 3 lat.

Jednakże PKW nie dowiedziało się, skąd Biedroń miał pieniądze na kampanię oraz w jaki sposób się rozliczał. Jak zauważa Onet:

W uchwale wskazano, że w 2019 r. Wiosna przyjęła z naruszeniem art. 25 ust. 1 ustawy o partiach politycznych środki finansowe w kwocie co najmniej 430 zł, co stanowi przesłankę odrzucenia sprawozdania finansowego partii.

PKW wyjaśniło, że wszelkie “wpłaty te nie zostały zwrócone darczyńcom”. Ponadto “po ich wpływie na rachunek partii dokonywane były wydatki przez partię, jak i pozyskiwane środki finansowe na ten rachunek“.

Miller ma dość i odchodzi z SLD. “Nie ja opuszczam SLD, ale SLD opuszcza mnie”

PKW odrzuciło sprawozdanie Wiosny za 2019 rok

Komisja uznała również, że dane w sprawozdaniu nie mają pokrycia arytmetycznego, a także posiada liczne uchybienia w całym dokumencie. Na dodatek członkowie partii Wiosna nie potrafili wskazać dokładnych danych, które świadczyłyby o pochodzeniu finansowania:

W odpowiedzi partia często z przekroczeniem wyznaczonego jej terminu, udzieliła kilku niespójnych, nie tylko ze sobą, ale także z załączoną dokumentacją odpowiedzi. W efekcie Wiosna Roberta Biedronia nie wskazała faktycznej kwoty przychodów partii w okresie sprawozdawczym, jak również zgodnego ze stanem faktycznym wykazu wpłat nieprawidłowych. Na podstawie udzielonych przez partię niespójnych wyjaśnień oraz załączonej do sprawozdania finansowego dokumentacji nie sposób jest ustalić, jakie faktyczne przychody w 2019 r. osiągnęła partia.

Mimo tak mocnych zarzutów Robert Biedroń stwierdził, że będzie się odwoływał od decyzji komisji.

Tymczasem PKW wskazała na uchybienia w partii Porozumienie Jarosława Gowina, Solidarnej Polski oraz Nowoczesnej.

Źródło: ONET, MyPolitics, Bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close