Kultura i sztukaMarketingNaukaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Czarnek miał odwiedzić szkołę, więc… odesłali niepełnosprawne dzieci

Czarnek przyjeżdza, niepełnosprawni do domu

Do obrzydliwej moralnie sytuacji miało dojść w jednej ze szkół specjalnych w Łukowie na Lubelszczyźnie. Z okazji 60-lecia kształcenia specjalistycznego placówki miał wizytować między innymi kurator oświaty oraz szef resortu edukacji minister Przemysław Czarnek. Okazuje się jednak, że w uroczystej gali weźmie udział tylko część dzieci. Czemu? Dyrekcja zarządziła, że młodsi uczniowie i osoby z niepełnosprawnościami mają zostać zabrane wcześniej przez rodziców do domu. Najwidoczniej niepełnosprawne dzieci nie pasowały do pięknego obrazka krainy miodem i mlekiem płynącej.

Dzieci w tym ośrodku to osoby m.in. z porażeniem mózgowym, niejednokrotnie leżące, ale też z innymi niepełnosprawnościami. Część z nich czasami pluje, ślini się, zdarza się krzyk, agresja. Ale jakie to ma znaczenie? To są wychowankowie naszej szkoły. Kochamy ich, wychowujemy, uczymy. Dlaczego z tego powodu, że przyjeżdża minister czy inna “świta” mamy je wykluczać? To wygląda jak “malowanie trawy na zielono”.

– mówi jeden z nauczycieli.

Szkoły specjalne w Łukowie to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Ośrodek Rewalidacyjny. Jak czytamy na stronie placówki, dziś odbyć się ma uroczysta jubileuszowa gala. W jej programie ma znaleźć się m.in. przemówienie dyrektora i zaproszonych gości oraz wręczenie tytułów “Przyjaciela szkoły”. Wśród zaproszonych gości jest między innymi minister Przemysław Czarnek.

Nauczyciele dostali jednak wytyczne, by przekazać rodzicom, że w związku z uroczystościami mają zabrać dzieci wcześniej niż zwykle (do godz. 12). Chodzi o uczniów z klas I-III, ale też wszystkie dzieci z Ośrodka Rewalidacyjnego.

Bardzo źle się poczułam, gdy dowiedziałam się, że moje dziecko nie może być na uroczystości. To nie w porządku. Co z tego, że nie mówi i nie chodzi? Ale czuje, uwielbia obecność w szkole, towarzystwo innych dzieci. Szkoła specjalna nie powinna pokazywać, że są dzieci lepsze i gorsze. A tak to niestety wygląda.

– mówi jedna z mam.

Czarnek grozi uczelniom, które zezwoliły studentom pójść na Strajk Kobiet

Obrzydliwa segregacja?

Jak dodaje, pojawiła się również informacja, że rodzice mają zabrać dzieci w środę do godz. 12, bo potem szkolny parking będzie dostępny wyłącznie dla gości.

To jest specyficzna szkoła. Wielu rodziców musi podjechać przed szkołę jak najbliżej, ze względu na stan zdrowia dzieci. A tu ważniejszy jest ktoś inny. Dziwne to bardzo.

– mówi inny z rodziców i dodaje, że nie tak powinna wyglądać edukacja włączająca i opieka nad dziećmi z niepełnosprawnością.

W sieci zawrzało, a Czarnek trenduje w hasztagach na Twitterze. I słusznie.

Źródło: TokFM

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close