Bez kategorii

Nie żyje Witold Kieżun. Słynny ekonomista i powstaniec miał 99 lat

Witold Kieżun nie żyje. O śmierci legendarnego ekonomisty, poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Dodatkowo wspomniały o nim fundacja “Nie zapomnij o nas” oraz Akademia Leona Koźmińskiego, w której Kieżun przez lata pracował.

Prof. dr hab. Witold Kieżun cieszył się ogromnym autorytetem. Był jednocześnie wybitnym ekonomistą i autorem wielu książek, między innymi “O odbudowę kapitału społecznego” oraz “Patologia transformacji”. Przez wiele lat był wieloletnim wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego, Temple University w Filadelfii i wykładał na Uniwersytecie w Montrealu.

Był bohaterem Powstania Warszawskiego. Jak informuje Radio RDC:

Jeszcze przed wybuchem zrywu Witold Kieżun służył w pułku „Baszta”, w batalionie „Karpaty” kompanii K-4. Po jej rozbiciu na początku 1944 roku utracił kontakt z oddziałem i dołączył do batalionu „Gustaw”. Podczas Powstania walczył na terenie Śródmieścia. Uczestniczył m.in. w ataku na Komendę Policji i kościół św. Krzyża, gdzie wykazał się wielkim bohaterstwem. Podczas tej akcji wziął do niewoli 14 jeńców, zdobywając ich broń oraz amunicję

We wrześniu 1944 roku został odznaczony przez generała Tadeusza Bora-Komorowskiego orderem Virtuti Militari. Następnie był zesłany do łagru radzieckiego w Krasnowodzku (obecny Turkmenistan). Na mocy amnestii z 1946 roku wrócił do ojczyzny.

Bronisław Cieślak nie żyje. Słynny porucznik Borewicz miał 77 lat

Otrzymał wiele nagród i oznaczeń, między innymi Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Ożenił się z Danutą Magreczyńską “Jolą”, sanitariuszką z kompanii “Anna” batalionu “Gustaw” AK.

Miał dwoje dzieci – córkę Krystynę oraz syna Witolda Olgierda. Doczekał się trójki wnucząt. Zmarł w wieku 99 lat.

Źródło: Onet, RDC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close