PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Poczta ściga dłużników publicznych mediów. Odzyskała więcej, niż zmarnował Sasin

Buntuje się coraz więcej przedsiębiorców, Poczta Polska ściga dłużników, coraz więcej grup zawodowych zaszczepi się poza kolejnością. Zapraszamy na dzisiejsze Plotki!

Poczta ściga dłużników publicznych mediów. Odzyskała 124 mln zł, pisze Business Insider. W 2020 roku Poczta Polska wysłała 279 545 upomnień w sprawie niepłacenia abonamentu. Zrealizowano 58 667 upomnień, a łączna suma zaległości abonamentowych wynosi ponad 1,23 mld zł. z tytułu upomnień uzyskano 50,786 mln zł. “Po potrąceniu prowizji przez Pocztę Polską na rachunek KRRiT w związku z tym faktem przelano kwotę 47,74 mln zł” – zaznaczono. Z kolei na podstawie nakazów zapłaty Poczcie udało się wyegzekwować kwotę 81,65 mln zł, a do KRRiT trafiło 76,75 mln zł. “Razem na rachunek KRRiT w 2020 roku Poczta Polska przekazała z tytułu upomnień i tytułów wykonawczych kwotę 124,485 mln zł”.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/abonament-rtv-poczta-polska-sciga-dluznikow/k7sne4s
GDY DWA MILIARDY ROCZNIE Z KIESZENI PODATNIKÓW TO ZA MAŁO

Zdesperowani przedsiębiorcy odmrażają biznesy, donosi Rzeczpospolita. Na interaktywnej mapie biznesów otwartych pomimo obostrzeń sanitarnych zaznaczono w poniedziałek ok. 150 punktów. Najwięcej w kurortach na południu i północy kraju. Restauracje, puby, kawiarnie, stoki narciarskie, hotele i pensjonaty z całej Polski włączyły się w akcję protestu przedsiębiorców z branży turystycznej i gastronomicznej, którzy pod wspólnym hasłem #otwieraMy zaczęli po feriach uruchamiać swoje biznesy. Oficjalnie akcja wystartowała w poniedziałek 18 stycznia, ale część obiektów ruszyła jeszcze w weekend, gdy mogły liczyć na większy napływ gości.
https://www.rp.pl/Biznes/301189903-Zdesperowani-przedsiebiorcy-odmrazaja-biznesy.html
Z CZASEM TAKICH DECYZJI BĘDZIE TYLKO WIĘCEJ

Buntownicy zostaną bez pieniędzy z tarcz? – zastanawia się Wprost. Atmosfera gęstnieje, ponieważ część zdesperowanych przedsiębiorców chce otwierać swoje biznesy wbrew zakazom. Może ich to kosztować utratę wsparcia z tarcz finansowych. Czy będą kary dla buntowników polegające na wyłączeniu z Tarczy Finansowej PFR 2.0? Jak wskazuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców sytuacja nie jest jednoznaczna. „Pojawiają się wątpliwości, ponieważ nie wiadomo, zgodnie z którymi naruszeniami ograniczeń, nakazów i zakazów, ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii, i przez kogo stwierdzonych, jak również w jakim trybie ma być odmawiane wsparcie przedsiębiorcom” – czytamy w komunikacie biura Rzecznika MŚP.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/10410065/buntownicy-zostana-bez-pieniedzy-z-tarcz.html

Prokuratorzy w pierwszym etapie szczepień. “To się pan minister ucieszy” – czytamy w nagłówku Radia Zet. Kolejność szczepień przeciw Covid-19 w Polsce została uporządkowana w rozporządzeniu epidemicznym Rady Ministrów. W pierwszym etapie szczepień znaleźli się prokuratorzy i asesorzy prokuratury. “Po seniorach i nauczycielach poza kolejnością przed masowymi szczepieniami następne są służby: policjanci, żołnierze, ABW, CBA, SKW, SOP, Strażacy (OSP też). Ale też i prokuratorzy. To się pan minister (prokurator generalny) ucieszy” – napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Prokuratorzy-wlaczeni-do-pierwszego-etapu-szczepien.-To-sie-pan-minister-ucieszy
A ZE SZCZEPIANIAMI I TAK SĄ OPÓŹNIENIA

Burmistrz wydał z publicznej kasy 8 tys. zł na SMS-y, by urzędniczka wygrała konkurs i teraz chajzeruje. Afera SMS-owa w Murowanej Goślinie. Radny Kamil Grzebyta ujawnił kilka dni temu, że burmistrz Dariusz Urbański wraz z kilkoma innymi urzędnikami wysłali w ubiegłym roku prawie 3 tysiące SMS-ów premium po to, by jego pełnomocniczka, Alicja Kobus wygrała plebiscyt na najbardziej wpływową kobietę regionu ogłoszony przez “Głos Wielkopolski”. SMS-y były wysyłane ze służbowych telefonów, a na całą zabawę z publicznej kasy burmistrz wydał 8 tysięcy złotych.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/18/burmistrz-wydal-z-publicznej-kasy-8-tysiecy-zlotych-na-sms-y-by-urzedniczka-wygrala-konkurs/

GDY CHCESZ POKAZAĆ, JAK BARDZO DOCENIASZ CZYJĄŚ PRACĘ

Pieniądze z tarcz trafią szybciej do przedsiębiorców?

Krótsze oczekiwanie na pomoc. MRPiT chce przyspieszyć udzielanie wsparcia dla firm, informuje Polskie Radio. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało nowelę ustawy, która zawiera propozycje usprawniające mechanizm udzielania pomocy przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej – wynika z w wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Resort proponuje też wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią skrócenie okresu oczekiwania na umowne ustanowienie zabezpieczenia, w konsekwencji przedsiębiorca będzie mógł w krótszym czasie otrzymać środki z tytułu udzielanej pomocy.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2661462,Krotsze-oczekiwanie-na-pomoc-MRPiT-chce-przyspieszyc-udzielanie-wsparcia-dla-firm

Odmrożenie gastronomii i branży fitness. Premier Morawiecki: Może już w lutym. Rozmawiamy z branżami – cytuje Wprost. Premier Mateusz Morawiecki podał wstępną datę odmrożenia branży gastronomicznej i fitness. Trwają rozmowy z przedsiębiorcami i wypracowywanie protokołów sanitarnych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd prowadzi rozmowy z branżami najbardziej poszkodowanymi przez drugą falę pandemii koronawirusa. Chodzi głównie o gastronomię, turystykę i branże fitness.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10410173/odmrozenie-gastronomii-i-branzy-fitness-premier-morawiecki-moze-juz-w-lutym-rozmawiamy-z-branzami.html
NIECH SIĘ DOGADUJE I OTWIERA

Prezes dał zielone światło do wyrzucenia ziobrystów. Kulisy politycznej czystki w Banku Pekao opisuje Business Insider. “Gdyby nie złożyli wypowiedzeń i rezygnacji, to i tak doszłoby do ich odwołania. Dla takich ruchów była polityczna zgoda Jarosława Kaczyńskiego” – tak rozmówcy Business Insider Polska komentują ostatnie zmiany kadrowe w drugim co do wielkości banku w Polsce. Z Banku Pekao odszedł m.in. brat ministra sprawiedliwości Witold Ziobro i kojarzona z nim grupa osób zajmująca się kwestiami prawnymi czy bezpieczeństwem. Zielone światło do osłabienia tzw. frakcji ziobrystów miał dać sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.
https://businessinsider.com.pl/finanse/kulisy-politycznej-czystki-w-banku-pekao/dtx692r
PREZES DZIAŁA

Cyfrowy paszport szczepień ma pomóc przywrócić podróże, donosi Rzeczpospolita. Technologiczni giganci Microsoft i Oracle chcą z amerykańską organizacją, zajmującą się ochroną zdrowia, stworzyć narzędzie cyfrowe, które pomoże w przywracaniu podróży, jak sprzed wybuchu pandemii. Firmy technologiczne, wśród nich Microsoft, Oracle, amerykańska organizacja non-profit Mayo Clinic i instytucje skupione wokół projektu „Vaccination Credential Initiative” (projekt indentyfikacji osób zaszczepionych) chcą stworzyć „paszport szczepień”. Ich zdaniem rządy krajów, linie lotnicze i inne firmy będą wymagać od ludzi potwierdzenia, że zostali zaszczepieni przeciwko covidowi-19.
https://turystyka.rp.pl/trendy/51090-cyfrowy-paszport-ma-pomoc-przywrocic-podroze

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Rząd chce powołać specjalnego pełnomocnika, zdradza Polskie Radio. Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw inwestycji zagranicznych w Polsce – wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu. Z informacji dowiadujemy się, że osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu był wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, a pełnomocnikiem ma być sekretarz lub podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki – Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2661317,Inwestycje-zagraniczne-w-Polsce-Rzad-chce-powolac-specjalnego-pelnomocnika

Polska reprezentacja zmienia selekcjonera

Brzęczek zwolniony przez Zbigniewa Bońka z funkcji selekcjonera! O co poszło? Jak poinformowało PZPN, Jerzy Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski. Brzęczek był trenerem od 12 lipca 2018 roku. Decyzja o zwolnieniu została podjęta jednoosobowo przez prezesa Zbigniewa Bońka. Decyzja wywołała spore poruszenie, ponieważ była zaskoczeniem zarówno dla piłkarskiego środowiska, ale także dla pozostałych członków PZPN-u. Mimo, że samodzielna decyzja Bońka zaskoczyła wszystkich, za zwolnieniem Brzęczka nie mają stać żadne sprawy prywatne, a jedynie chłodna kalkulacja. Po gruntownej analizie Zbigniew Boniek miał dojść do wniosku, że Brzęczek nie gwarantuje progresu reprezentacji, a ten rok jest niezwykle ważny – czekają nas nie tylko finały EURO, ale i eliminacje do mundialu w 2022 roku.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/18/brzeczek-zwolniony-przez-zbigniewa-bonka-z-funkcji-selekcjonera-o-co-poszlo/
NASTĘPCĄ BĘDZIE TRENER Z WŁOCH?

Nawalny apeluje do Rosjan, aby się nie bali Putina i wyszli na ulice:

Tesla “cichym zabójcą kotów”. Siostra Britney Spears oskarża Elona Muska, pisze Polsat News. Aktorka i piosenkarka Jamie Lynn Spears nazwała Teslę “cichym zabójcą kotów”. W filmie na Instagramie zwróciła się też do dyrektora generalnego firmy Elona Muska mówiąc mu, że “jest jej winien kilka kotów”. Siostra Britney Spears zamieściła na Instagramie film, na którym mówiła, że kilka jej kotów zostało przejechanych przez elektryczny samochód, którego nie mogły usłyszeć.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-01-18/tesla-cichym-zabojca-kotow-siostra-britney-spears-oskarza-elona-muska

CNN: Trump zamierza we wtorek ułaskawić około 100 osób. Nie wiadomo, czy zastosuje łaskę wobec siebie – czytamy w nagłówku Gazety.pl. Odchodzący ze stanowiska prezydent USA Donald Trump we wtorek – w ostatnim dniu swojego urzędowania – chce ułaskawić około 100 osób – dowiedziało się CNN. Na razie nie wiadomo, czy zastosuje procedurę wobec siebie. Taki plan miał jeszcze przed zamieszkami na Kapitolu. Jak podaje CNN, powołując się na informacje z trzech źródeł zaznajomionych ze sprawą, ułaskawienia mają objąć m.in. pracowników umysłowych i znanych raperów.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26696318,cnn-trump-zamierza-we-wtorek-ulaskawic-okolo-100-osob-nie.html
CZY TO BĘDZIE SPEKTAKULARNE POŻEGNANIE?

Włodzimierz Hereźniak odwołany z funkcji prezesa JSW, informuje WNP.pl. Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) odwołała 18 stycznia Włodzimierza Hereźniaka z funkcji prezesa spółki. Obowiązki prezesa powierzono Arturowi Dyczko, który nadal pozostaje zastępcą prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych. Od rana 18 stycznia akcje JSW bardzo mocno rosną, po godz. 12 wzrosty sięgały nawet 15 proc.
https://www.wnp.pl/gornictwo/wlodzimierz-herezniak-odwolany-z-funkcji-prezesa-jsw,444086.html

Jak widać dzieje się całkiem sporo. My jesteśmy najbardziej ciekawi tego, ilu przedsiębiorców postanowi się zbuntować przeciwko obostrzeniom.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close