HandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaŚwiat

Mem z Piesełem sprzedany za 4 miliony dolarów! WOW

Mem z Piesełem sprzedany za 4 miliony dolców

Tokeny NFT to tak zwane Non-Fungible Token, co najczęściej tłumaczy się jako “niezbywalny” lub “niezmienialny” token. Posiadacz takiego tokena jest jedynym prawowitym właścicielem danego dzieła – co w przypadku sztuki cyfrowej, którą można łatwo kopiować i rozpowszechniać, stanowi ultymatywne potwierdzenie prawa własności. Token NFT “reprezentuje” dane dzieło cyfrowe – zdjęcie, wideo, pliku muzyczny itp. – w sposób uniemożliwiający jego skopiowanie. W formie takiego tokenu sprzedano właśnie kultowego mema z Doge, czyli “Piesełem”. Mem z Piesełem osiągnął astronomiczną kwotę… 4 milionów dolarów!

Mem z Piesełem to kultowy mem z psem rasy Shiba Inu, który kojarzony jest także z popularną kryptowalutą, dogecoinem. Wycenienie mema na cztery miliony dolarów oznacza, że mówimy o najdroższym memie w historii. Do osiągnięcia tej zawrotnej kwoty wystarczyły cztery dni. Mem został wystawiony przez właściciela psa widniejącego na obrazku.

25-latka zgwałciła mężczyznę po zobaczeniu jego portfela Dogecoin

Mem z Piesełem – historia

Mem z Piesełęm zyskał popularność w 2013 roku. Przedstawia psa rasy Shiba, otoczonego kolorowymi tekstami, oryginalnie pisanymi angielszczyzną, przy użyciu fontu Comic Sans, wśród których często występuje słowo wow. Teksty mają przedstawiać wewnętrzne monologi psa. Polska nazwa mema została stworzona przez Randalla Kieślowskiego na jego profilu w portalu Facebook, którego popularność przewyższyła anglojęzyczną wersję profilu z memem.

Pierwsze zdjęcia pojawiły się w 2010 na blogu japońskiej przedszkolanki Atsuko Sato i przedstawiały jej psa Kabosu. Ich przerobione na memy wersje zaczęły zyskiwać popularność w połowie 2012 w serwisie 4chan oraz na profilu Shiba Confessions w serwisie Tumblr. W styczniu 2013 memy z piesełem pojawiły się w serwisie Reddit, w przeznaczonym dla nich podforum /r/Doge. W grudniu 2013 została wprowadzona kryptowaluta Dogecoin, a w serwisie Reddit sklep Dogemarket, umożliwiający zakup towarów w tej walucie. Pomimo pierwotnej popularności jej kurs szybko spadał.

Pod koniec 2013 mem z Piesełem został wykorzystany przez amerykańskich kongresmenów, Toma Massiego i Steve’a Stockmana do krytyki przeciwników politycznych, co zostało skomentowane przez dziennikarzy jako śmierć Pieseła. Jako odejście od oryginalnego stylu skrytykowano również zastosowanie poprawnej pisowni. W plebiscycie na słowo roku 2013 American Dialect Society, doge zajęło drugie miejsce w kategorii najbardziej kreatywnych słów. Mem z Piesełem został memem dekady w 2019 roku.

Źródło: Komputer Świat

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close