EnergetykaInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Sasin ma zażegnać konflikt z Czechami o kopalnię Turów

Sasin ma zażegnać konflikt o Turów

Czesi zwrócili się do TSUE o nałożenie na Polskę kary w wysokości pięciu milionów euro dziennie za to, że nie zaprzestała wydobycia w kopalni Turów. Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał natychmiastowe wstrzymanie działanie kopalni do czasu wydania wyroku. Po ogłoszeniu wyroku premier Mateusz Morawiecki nad ranem zwołał konferencję prasową i zapewniał polskich dziennikarzy, że Polska dogadała się z Czechami w sprawie Turowa. Morawiecki spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem, a później ogłosił, że wygrał negocjacje.

Zaledwie kilka godzin później premier Czech Andrej Babisz stanowczo zdementował doniesienia Morawieckiego. Twierdzi, że żadnej ugody nie ma, a Czechy ani myślą wycofywać się ze swej skargi. Miał być sukces, a wyszło jak zwykle.

Nie wycofamy żadnego pozwu. Nie będzie czegoś takiego, to wykluczone

– powiedział stanowczo premier Czech Andrej Babisz.

Rząd zobowiązał we wtorek w drodze uchwały ministrów: aktywów państwowych Jacka Sasina, klimatu Michała Kurtykę, spraw zagranicznych Zbigniewa Rau oraz ds. UE Konrada Szymańskiego do rozwiązania z Czechami w drodze ugody sporu o kopalnię Turów. Wymienieni ministrowie zostali zobowiązani do – jak to określono – “podjęcia wzmożonej współpracy i wszelkich możliwych działań w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską zgodnie z interesem politycznym Polski”.

Działania te w szczególności mają dotyczyć strategii prowadzonego postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym również wykonywania dotychczasowych i przyszłych postanowień, a także wyroku, oraz rozwiązania sporu na drodze ugody z Republiką Czeską.

Kamerzysta jednak nie wyszedł z aresztu i grozi mu 8 lat więzienia XD

Turów – o co chodzi w tym sporze?

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

W lutym czeski rząd zdecydował o złożeniu do TSUE pozwu przeciwko Polsce w związku z rozbudową kopalni odkrywkowej w Turowie. Kopalnia Turów miała mieć negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Rozbudowa mogła również doprowadzić do ich zakwaszenia.

Czesi wnioskowali również o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Zaskarżenie przez Czechy do TSUE, było wynikiem nieustępliwego stanowiska Polaków. Burmistrz Żytawy Thomas Zenker przyznał, że ubolewa, iż musiało dojść do wysłania skargi, bo miasto od dawna współpracuje ze stroną polską.

Czujemy się do tego zmuszeni, bo uważamy, że dotychczas nie traktowano nas właściwie w trakcie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Mamy nieodparte wrażenie, że polskie władze oraz podmioty realizujące to przedsięwzięcie nie traktują poważnie prawa europejskiego.

– powiedział burmistrz Żytawy Thomas Zenker.

Sośnierz tak się napalił na LGBT, że aż dostał bana na Twitterze xD

Wina Polski?

Czechy już jesienią ubiegłego roku poskarżyły się do KE na Polskę w związku z planami dotyczącymi kopalni Turów. W grudniu Komisja przyznała wprawdzie, że przedłużając koncesję dla Turowa Polska, naruszyła unijne przepisy, ale nie nakazała wstrzymania prac kopalni. Teraz jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych.

– czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silvę de Lapuertę.

Wiceprezes TSUE stwierdziła, że środki tymczasowe mogą zostać zarządzone jedynie wtedy, gdy zostanie wykazane, że ich zastosowanie jest prawnie i faktycznie uzasadnione oraz gdy ich zarządzenie jest konieczne w celu uniknięcia poważnej i nieodwracalnej szkody dla interesów skarżącego.

Właściwy wyrok “co do istoty sprawy” zostanie wydany “w terminie późniejszym”, a “postanowienie w przedmiocie środków tymczasowych nie przesądza kwestii powództwa głównego”.

– poinformował Trybunał.

A może wina Niemiec?

Po ogłoszeniu decyzji, NSZZ Solidarność przy KWB Turów zapowiedziała protesty i napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy uważają, że wyrok TSUE jest “idiotyczny i bardzo groźny”, ponieważ może oznaczać, że TSUE “pod byle pretekstem może zamknąć każdą przygraniczną kopalnię w Polsce”. Związkowcy wnoszą o zawieszenia funkcjonowania TSUE. Na poniedziałek, górnicy zapowiadają duży protest.

Wyrok TSUE wywołał także napięcie na polsko – czeskiej granicy. W Kopaczowie kierowcy blokowali rondo, uniemożliwiając wjazd czeskim tirom. Była to pierwsza reakcja mieszkańców Bogatyni, Zgorzelca i innych miejscowości związanych z kopalnią i elektrownią Turów. Polscy kierowcy zablokowali przejazd od granicy z Czechami do granicy z Niemcami.

Z kolei polskie władze twierdzą, że w sporze z Czechami racja leży po polskiej stronie. Prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska zwracała uwagę, że Czesi w skardze do TSUE “nie uzyskali pozytywnej opinii Komisji Europejskiej”.

Na sytuację obniżenia wód gruntownych mają wpływ zjawiska klimatyczne i spadek opadów. Nie jest prawdą, że brakuje tam wody. Jest ona wykorzystywana do basenów, uzdrowisk czy podlewania trawników. Mamy potwierdzenie ze strony czeskiej służby geologicznej, że tej wody nie brakuje. Nawet dzisiaj trwają rozmowy ze stroną czeską, aby wykonać model hydrologiczny, by określić jaki jest wpływ.

– powiedział w marcu w Sejmie Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska.

Tymczasem politycy i sympatycy PiS oraz Konfederacji, w całym sporze między Polską i Czechami zaczęli atakować… Niemcy. Ich zdaniem wyrok TSUE to wyrok polityczny, sterowany przez… lobby niemieckie.

Źródło: Onet

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close