TechnologieTurystyka

Podróż w kosmos już za rok!

SpaceX umożliwi podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Podróż w kosmos to marzenie niejednego człowieka. Za sprawą umowy między SpaceX, a Axiom, może się ono spełnić już niedługo. Nie jest wykluczone, że pierwsi turyści pojawią się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już w przyszłym roku.

Do tej pory, w kosmicznym laboratorium, urzędowali tylko naukowcy z NASA, ESA i Roskosmos. Sytuacja ta może się jednak zmienić i astronauci będą mogli spotkać się z turystami.

Kosmoturystyka

Na mocy umowy, podpisanej przez firmę Elona Muska z firmą Axiom, osoby cywilne mają otrzymać możliwość lotu w kosmos i odwiedzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zagospodarowanie przestrzeni kosmicznej w wymiarze komercyjnym planowane jest przez różne firmy od dawna, ale na prowadzenie w tym wyścigu wyraźnie wysuwa się SpaceX. Nic w tym dziwnego: technologia firmy pozwala na wynoszenie ładunków w kosmos przy najniższym nakładzie finansowym. Wszystko dzięki rakietom Falcon, które zdatne są do wielorazowego użytku.

Musk królem komercjalizacji kosmosu

Kontrowersyjny i uwielbiany przez internautów właściciel SpaceX rozpoczął rok z przytupem. W połowie lutego, jego firma podpisała też umowę ze Space Adventures. Owocem tej współpracy mają być komercyjne loty na orbitę Ziemi, których celem nie będzie jednak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Kapsuła Crew Dragon ma wynieść kosmicznych turystów na wysokość dwu-, bądź trzykrotnie większą, niż ta, na której orbituje stacja. Jeśli się to uda, to turyści znajdą w takiej odległości od Ziemi, jak astronauci z misji Gemini 11. Nikt dotychczas nie wypuścił się w przestrzeń dalej.

Jak można się domyślać, cena lotu w kosmos na pewno nie będzie niska. Dla wszystkich, których na taki lot nie będzie stać (czyli raczej dla większości), polecamy filmy legendarnego astronauty, Chrisa Hadfielda, które w przystępny i zabawny sposób pokazują życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Źródło: biznes.wprost.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close