EnergetykaNaukaOchrona środowiskaPaństwoŚwiat

Wulkan błotny spowodował ogromną eksplozję gazu na Morzu Kaspijskim

Wulkan błotny spowodował ogromną eksplozję

Silna eksplozja wstrząsnęła obszarem Morza Kaspijskiego, gdzie Azerbejdżan posiada rozległe pola naftowe i gazowe. Do zdarzenia doszło w niedzielę, późnym wieczorem na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, 10 kilometrów od pola gazowego Umid należącego do azerskiej spółki Socar. W sieci pojawiły się nagrania potężnego wybuchu i słupa ognia widocznego z wielu kilometrów. Okazało się, że za wszystkim stoi… wulkan błotny.

Początkowe informacje mówiły o możliwym wybuchu na jednej z platform wiertniczych, jednak koncern Socar szybko zdementował te doniesienia. Przyczyna wybuchu nie została od razu ustalona, ​​ale państwowa firma naftowa Socar poinformowała, że ​​wstępne informacje wskazują, że był to wulkan błotny. Socar powiedział, że żadna z jego platform nie została uszkodzona w wyniku eksplozji.

Mark Tingay, ekspert od wulkanów błotnych i adiunkt na australijskim Uniwersytecie Adelajdy, powiedział, że eksplozja „z pewnością może być wulkanem błotnym” i że lokalizacja „w przybliżeniu pasuje” do wulkanu błotnego o nazwie Makarov Bank, który eksplodował w 1958 roku, uwalniając kolumna ognia o wysokości 500-600 metrów i szerokości 150 metrów. Kraj ma „setki” wulkanów błotnych, z których jedna czwarta jest znana z gwałtownych erupcji.

Egipt zgadza się na uwolnienie statku, który zablokował Kanał Sueski

Czym jest wulkan błotny?

Wulkan błotny to wzniesienie w kształcie stożka lub bardzo płaskiej kopuły z kraterem, utworzone w miejscu wydobywania się na powierzchnię błotnistej mieszaniny wody, iłu, piasku itp. Najczęstsze są wulkany związane z erupcją gazu ziemnego, podnoszącego się ku powierzchni Ziemi przeważnie z dużych głębokości i pochodzącego z rozkładu substancji organicznych w skałach w głębi Ziemi.

Do ukształtowania się wulkanu dochodzi tylko wtedy, gdy podnoszący się gaz napotyka wody podziemne, wówczas dochodzi do mieszania się wody i gazu oraz porywania przez taką mieszaninę piasku, iłu lub mułu, często także większych bloków skał. Wulkanizm tego typu nie ma żadnego związku z działalnością wulkanizmu lawowego lub procesami powulkanicznymi, natomiast dość często występuje na terenach roponośnych.

Naukowcy nie są pewni, co powoduje zapłon wulkanów błotnych, ale najbardziej prawdopodobną teorią jest to, że głazy i skały wyrzucone w górę podczas eksplozji mogą uderzać o siebie, powodując iskrę, która zapala gazy. Azerbejdżan jest znany jako „Kraina Ognia” ze względu na swoje podziemne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Odkrywca Marco Polo pisał o pożarach spowodowanych przez palący się gaz już w XIII wieku.

Fot. YT

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close