InwestycjeKultura i sztukaMarketingPaństwoPolitykaPrawoSportŚwiat

Biały Dom ogłosił bojkot Igrzysk w Pekinie i Chiny się pogniewały

Chiny krytykują Biały Dom za dyplomatyczny bojkot Igrzysk

Biały Dom ogłosił w poniedziałek dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Chiny potępiły planowany przez USA dyplomatyczny bojkot i zagroziły odwetem. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że Chiny podejmą “zdecydowane środki zaradcze”, ale nie podał dalszych szczegółów.

W poniedziałek Biały Dom zapowiedział, że nie wyśle dyplomatów do Pekinu w związku z obawami o przestrzeganie praw człowieka w Chinach. Amerykańscy sportowcy mogą pojechać na Igrzyska i będą mieli pełne wsparcie rządu. Bojkot jest wyłącznie dyplomatyczny. Na wtorkowym spotkaniu z mediami, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian oskarżył USA o naruszenie “politycznej neutralności w sporcie” i powiedział, że proponowany bojkot jest “oparty na kłamstwach i plotkach”.

Napięcia między oboma krajami są wysokie. USA oskarżyły Chiny o ludobójstwo w represjach wobec przeważnie muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej w zachodnim regionie Xinjiang, czemu Chiny oczywiście stanowczo zaprzeczyły. Stosunki są również napięte z powodu tłumienia przez Chiny swobód politycznych w Hongkongu, a także z powodu obaw o chińską tenisistkę Peng Shuai, której nie widziano przez kilka tygodni po tym, jak oskarżyła byłego wicepremiera Chin o molestowanie i gwałt. Stowarzyszenie Tenisowe Kobiet zawiesiło w zeszłym tygodniu wszystkie turnieje w Chinach z powodu “poważnych wątpliwości” co do bezpieczeństwa Peng.

Litwa wzywa obywateli do wyrzucenia chińskich telefonów

Polityczna pozerka

Przedstawiciele rządu wysokiego szczebla – z USA i innych krajów – są zazwyczaj obecni na Igrzyskach Olimpijskich. Na początku tego roku pierwsza dama Jill Biden przewodziła delegacji USA na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jednak w poniedziałek sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA nie przyczynią się do “fanfar” związanych z Olimpiadą. Powiedziała, że niewysłanie oficjalnej delegacji na Igrzyska w 2022 roku “mogłoby wysłać jasną wiadomość”.

Dyplomacja lub oficjalna reprezentacja USA potraktowałaby te Igrzyska jak zwykły biznes w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i okrucieństw w Xinjiang. Po prostu nie możemy tego zrobić.

– stwierdziła.

Dodała jednak, że Biały Dom nie uważa za słuszne “karanie sportowców, którzy trenowali dla tej chwili”, dlatego bojkot będzie miał charakter tylko dyplomatyczny. W USA bojkot dyplomatyczny został pochwalony zarówno przez polityków demokratycznych, jak i republikańskich. Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że USA i świat nie mogą “postępować tak, jakby nie było nic złego w organizowaniu olimpiady w kraju dopuszczającym się ludobójstwa”.

Inne kraje również rozważają taki ruch. Wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab powiedział, że kraj zdecyduje “w odpowiednim czasie”, czy przyłączyć się do bojkotu, dodając, że osobiście nie weźmie udziału w Olimpiadzie. Urzędnicy w Japonii i Australii również powiedzieli, że omawiają ten środek. Litwa ogłosiła dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w zeszłym tygodniu po tym, jak Chiny obniżyły rangę stosunków z krajem w związku z kłótnią o Tajwan.

Na chińskiej platformie mediów społecznościowych Weibo, temat wyszukiwania “dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przez USA” był cenzurowany od wtorku rano. Usunięto również większość komentarzy pod postem na temat ogłoszenia informacji przez państwowe media, pozostawiając tylko osiem z blisko 1,5 tys. komentarzy.

Olimpiada jest dla sportowców, co to ma wspólnego z… politykami? Nawet jeśli bojkotujesz, jedynymi ludźmi, których krzywdzisz, są Twoi rodacy (w tym sportowcy).

– czytamy w jednym z komentarzy, którego Chiny postanowił nie cenzurować.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close