GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoPrzemysłRolnictwoŚwiat

Chiny pogarszają stosunki z Litwą przez biuro na Tajwanie

Chiny pogorszyły stosunki dyplomatyczne z Litwą

Chiny oficjalnie obniżyły rangę swoich stosunków dyplomatycznych z Litwą do poziomu “charge d’affaires” w proteście przeciwko utworzeniu przez Tajwan de facto ambasady w Wilnie. Litwa, pozwalając Tajpej na formalne otwarcie biura używającego nazwy “Tajwan”, przeciwstawiła się kampanii nacisku ze strony Pekinu, który stara się utrzymać Tajwan w izolacji na scenie globalnej.

Rząd chiński musiał obniżyć stosunki dyplomatyczne między dwoma krajami … w celu ochrony swojej suwerenności i podstawowych norm stosunków międzynarodowych.

– powiedziało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu w niedzielę.

Litewski rząd musi ponieść wszelkie konsekwencje, które z tego wynikają.

– napisano w oświadczeniu, dodając, że jego działania “stworzyły zły precedens na arenie międzynarodowej”.

Chiny wzdragają się przed oficjalnym używaniem słowa “Tajwan”, aby nie dać poczucia międzynarodowej legitymizacji tej demokratycznej wyspy, którą Pekin uważa za część swojego terytorium i którą pewnego dnia zamierza zająć.

Pekin dodał, że Litwa “porzuciła polityczne zobowiązanie podjęte przy nawiązywaniu stosunków dyplomatycznych” z Chinami, odnosząc się do polityki “jednych Chin”, w ramach której kraje oficjalnie uznają rząd chiński przed tajwańskim.

Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w niedzielę ubolewanie z powodu decyzji Chin o obniżeniu rangi stosunków.

Litwa potwierdza swoje przywiązanie do polityki “jednych Chin”, ale jednocześnie ma prawo do rozszerzenia współpracy z Tajwanem.

– powiedziało ministerstwo w oświadczeniu.

Chiny ostrzegają, że USA “igra z ogniem” w sprawie Tajwanu

Tajwan solą w oku Chin

Lipcowe otwarcie przedstawicielstwa było pierwszą nową placówką dyplomatyczną Tajwanu w Europie od 18 lat. Posunięcie to wywołało ostrą krytykę ze strony Chin, które wycofały swojego ambasadora na Litwie i zażądały, aby Wilno zrobiło to samo, co w końcu uczyniło. Chiny wstrzymały również ruch pociągów towarowych na Litwę i zaprzestały wydawania pozwoleń na eksport żywności.

Otwarcie biura w Wilnie jest najnowszym sygnałem, że niektóre kraje bałtyckie i środkowoeuropejskie dążą do zacieśnienia stosunków z Tajwanem, nawet jeśli to rozgniewa Chiny. W maju Litwa ogłosiła, że opuszcza chińskie forum współpracy 17+1 z krajami Europy Środkowej i Wschodniej, nazywając je “dzielącym”. Politycy w Republice Czeskiej również naciskają na bliższe stosunki z Tajwanem.

Tylko 15 krajów oficjalnie uznaje Tajpej przed Pekinem. Jednak Tajwan ma swoje przedstawicielstwa w ambasadach wielu krajów, a kilka państw ma podobne umowy w Tajpej. W ostatnich miesiącach doszło do coraz większej liczby nieoficjalnych wizyt dyplomatycznych między tajwańskimi, europejskimi i amerykańskimi urzędnikami.

Międzynarodowe poparcie dla wyspy wzrosło od czasu dojścia do władzy prezydenta Chin Xi Jinpinga. Xi zapoczątkował bardziej autorytarną i muskularną erę, przyjmując wyraźnie bardziej agresywne podejście do Tajpej od czasu wyboru w 2016 r. prezydent Tsai Ing-wen.

Jest ona znienawidzona przez Pekin, ponieważ uważa Tajwan za już suwerenny naród, a nie część “jednych Chin”. Pekin w ostatnich latach podebrał również kilku dyplomatycznych sojuszników Tajwanu, w tym Panamę, Salwador i Dominikanę.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close