GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

USA i Tajwan ogłaszają oficjalne dwustronne rozmowy handlowe

Dwustronne rozmowy handlowe

Stany Zjednoczone ogłosiły, że rozpoczną formalne dwustronne rozmowy handlowe z Tajwanem. Jak poinformowało Biuro Przedstawiciela Handlowego USA, pierwsza runda rozmów ma się rozpocząć “wczesną jesienią”. Dyskusja obejmie rozmowy na temat ułatwień w handlu, handlu cyfrowego i standardów antykorupcyjnych. Inicjatywa amerykańsko-tajwańska w sprawie handlu XXI wieku została po raz pierwszy ujawniona w czerwcu, a obecnie obie strony twierdzą, że “osiągnęły konsensus w sprawie mandatu negocjacyjnego”. Handel między USA a Tajwanem był wart prawie 106 mld dolarów w 2020 roku.

Planujemy realizować ambitny harmonogram, który pomoże zbudować bardziej sprawiedliwą, zamożniejszą i odporną gospodarkę XXI wieku.

– przekazała w oświadczeniu zastępca Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych Sarah Bianchi.

Stosunki między USA a Chinami były coraz bardziej napięte po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Do samego końca nie było pewne, czy wizyta dojdzie do skutku. W ramach “polityki jednych Chin”, USA uznaje i ma formalne więzi z Chinami, a nie z wyspą Tajwan, ale utrzymuje “solidne nieoficjalne” relacje z Tajwanem, w tym ciągłą sprzedaż broni wyspie, aby mogła się bronić.

Czytaj też: Chiny pogarszają stosunki z Litwą przez biuro na Tajwanie

Spór o Tajwan

Komunistyczne władze w Pekinie uznają Tajwan za część Chin i sprzeciwiają się też wizytom wysokiej rangi urzędników USA. Tajwan jest jednak samowładną wyspą, która postrzega siebie jako odrębną od kontynentu. Tajwan ma własną konstytucję, demokratycznie wybranych przywódców i około 300 000 aktywnych żołnierzy w swoich siłach zbrojnych. Tylko kilka krajów uznaje Tajwan, ale większość uznaje chiński rząd w Pekinie.

Stany Zjednoczone nie mają oficjalnych związków z Tajwanem, ale posiadają prawo, które zobowiązuje je do zapewnienia wyspie środków do obrony. Najwyższy dyplomata USA dla Azji Wschodniej Daniel Kritenbrink powiedział, że “rosnący przymus Pekinu zagraża pokojowi i stabilności Cieśniny Tajwańskiej”.

Będziemy nadal podejmować spokojne, ale zdecydowane kroki, aby utrzymać pokój i stabilność w obliczu ciągłych wysiłków Pekinu, aby je podważyć, i wspierać Tajwan zgodnie z naszą długoletnią polityką.

– powiedział.

Czytaj też: Chińskie ćwiczenia wojskowe koło Tajwanu zakłóciły żeglugę

Źródło: BBC

Chiny ostrzegają, że USA “igra z ogniem” w sprawie Tajwanu

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close