Biznesowi celebryciBusiness lifestyleKultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Facebook pozwany na 150 miliardów dolarów za mowę nienawiści

Faceook pozwany przez Rohingja za mowę nienawiści

Dziesiątki uchodźców Rohingja w Wielkiej Brytanii i USA pozwało Facebooka, oskarżając giganta mediów społecznościowych o pozwolenie na szerzenie mowy nienawiści przeciwko nim. Domagają się ponad 150 mld dolarów odszkodowania, twierdząc, że Facebook promował przemoc wobec prześladowanej mniejszości.

Szacuje się, że 10 000 muzułmanów Rohingja zostało zabitych podczas wojskowej rozprawy w większości buddyjskiej Mjanmie (kiedyś Birma) w 2017 roku. Setki tysięcy muzułmanów Rohingja uciekło z Mjanmy po kampanii przemocy wobec nich.

Facebook, obecnie noszący nazwę Meta, nie odpowiedział natychmiast na zarzuty. Firma jest oskarżona o umożliwienie “rozpowszechniania nienawistnych i niebezpiecznych dezinformacji, aby kontynuować nienawiść przez lata”. W Wielkiej Brytanii brytyjska kancelaria prawna reprezentująca niektórych uchodźców napisała list do Facebooka, zarzucając firmie, że:

  • algorytmy Facebooka “wzmocniły mowę nienawiści przeciwko narodowi Rohingja”,
  • firma “nie zainwestowała” w moderatorów i osoby sprawdzające fakty, które wiedziały o sytuacji politycznej w Mjanmie,
  • firma nie usunęła postów ani kont, które podżegały do przemocy wobec Rohingja,
  • firma nie podjęła “odpowiednich i terminowych działań”, pomimo ostrzeżeń organizacji charytatywnych i mediów.

W USA, prawnicy złożyli skargę prawną przeciwko Facebookowi w San Francisco, oskarżając go o bycie “skłonnym do handlu życiem ludzi Rohingja dla lepszej penetracji rynku w małym kraju w Azji Południowo-Wschodniej”.

Powołują się na posty na Facebooku, które pojawiły się w śledztwie prowadzonym przez agencję informacyjną Reuters, w tym jeden z 2013 roku stwierdzający: “Musimy z nimi walczyć tak, jak Hitler zrobił to z Żydami”. Inny post stwierdzał: “Nalejcie paliwa i podpalcie, żeby szybciej spotkali Allaha”.

Biały Dom ogłosił bojkot Igrzysk w Pekinie i Chiny się pogniewały

Facebook nie zrobił nic

Facebook ma ponad 20 milionów użytkowników w Mjanmie. Dla wielu z nich strona mediów społecznościowych jest ich głównym lub jedynym sposobem zdobywania i dzielenia się wiadomościami. Facebook przyznał w 2018 roku, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapobiec podżeganiu do przemocy i mowy nienawiści przeciwko Rohingja. Nastąpiło to po niezależnym raporcie, zleconym przez Facebooka, który stwierdził, że platforma stworzyła “sprzyjające środowisko” dla rozprzestrzeniania się nadużyć praw człowieka.

Rohingja są postrzegani jako nielegalni migranci w Mjanmie i od dziesięcioleci są dyskryminowani przez rząd i społeczeństwo. W 2017 r. wojsko Mjanmy rozpoczęło brutalną rozprawę w stanie Arakan po tym, jak bojownicy Rohingja przeprowadzili śmiertelne ataki na posterunki policji. Tysiące ludzi zginęło, a ponad 700 000 Rohingja uciekło do sąsiedniego Bangladeszu. Istnieją również powszechne zarzuty dotyczące łamania praw człowieka, w tym arbitralnego zabijania, gwałtów i palenia ziemi.

W 2018 roku ONZ oskarżyło Facebooka o “powolność i nieskuteczność” w reakcji na szerzenie nienawiści online. Zgodnie z prawem USA, Facebook jest w dużej mierze chroniony przed odpowiedzialnością za treści zamieszczane przez swoich użytkowników, ale nowy pozew argumentuje, że prawo Mjanmy – które nie ma takiej ochrony – powinno przeważać w tej sprawie.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close