PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Polska z najniższą stopą bezrobocia wśród kobiet, kredyty tanie jak nigdy

O kartach kredytowych, stopie bezrobocia, poszukiwaniach pracy oraz wielu innych rzeczach. Zapraszamy na dzisiejsze poniedziałkowe Plotki!

Spada zainteresowanie kartami kredytowymi. Wciąż jednak chętnie płacimy nimi w internecie, przekonuje Polskie Radio. Od 1 stycznia tego roku – chcąc spokojnie robić zakupy online – należy pamiętać o tzw. podwójnym uwierzytelnieniu podczas autoryzacji transakcji. To nowy wymóg bezpieczeństwa. Karty kredytowe – choć ich popularność spada – wciąż są chętnie wykorzystywane w transakcjach online.  Obowiązek tzw. silnego uwierzytelniania klientów przy dokonywaniu płatności kartą w internecie na terenie Unii Europejskiej wchodzi w ramach nowych przepisów unijnej dyrektywy ds. usług płatniczych (PSD2). Nowe wymogi mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa klientów podczas dokonywania płatności kartą on-line. Przepisy narzuciły bankom oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność w sklepach internetowych konieczność przygotowania się do zmian i dostosowania swoich systemów do nowych wymagań.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2650310,Spada-zainteresowanie-kartami-kredytowymi-Wciaz-jednak-chetnie-placimy-nimi-w-internecie
TERAZ TO BLIK, PŁATNOŚCI TELEFONEM, SMARTWATCHEM…

Polska ma najniższą stopę bezrobocia wśród kobiet, informuje Business Insider. Stopa bezrobocia w Polsce w listopadzie spadła do 3,3 proc. z 3,4 proc. w październiku – poinformował Eurostat. Oznacza to, że wciąż jesteśmy pod tym względem na drugim miejscu w Europie, po Czechach, gdzie stopa bezrobocia wynosi 2,9 proc. Za to właśnie ich dogoniliśmy pod względem skali bezrobocia tylko wśród kobiet. Eurostat podaje dane z rynku pracy także w rozbiciu na kobiety i mężczyzn i o ile w przypadku bezrobocia mężczyzn jesteśmy wyraźnie za Czechami (u nich 2,3 proc. u nas 3,1 proc.), o tyle w przypadku kobiet stopy bezrobocia w Polsce i u naszych południowych sąsiadów wyrównały się na poziomie 3,6 proc. Wcześniej niższe bezrobocie kobiet było w Czechach.
https://businessinsider.com.pl/polska-ma-najnizsza-stope-bezrobocia-wsrod-kobiet/ytqewr0
NO I ELEGANCKO

UOKiK zajął się CD Projektem. Chodzi o feralną premierę Cyberpunka 2077, pisze Wprost. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił sprawdzić, czy CD Projekt RED faktycznie pracuje nad zapowiadanymi poprawkami do Cyberpunka 2077. Premiera gry była ogromnym rozczarowaniem nie tylko dla graczy, ale także dla inwestorów. Praca urzędu ma również odpowiedzieć na zarzut, który jest podstawą do pierwszych procesów sądowych, jakie po premierze wytoczono firmie. Chodzi o to, czy CD Projekt celowo nie zataił części informacji o produkcie, jednocześnie wprowadzając inwestorów w błąd, a co za tym idzie, nie doprowadziła ich do strat finansowych.
https://biznes.wprost.pl/technologie/gry/10406740/uokik-zajal-sie-cd-projektem-chodzi-o-feralna-premiere-cyberpunka-2077.html
OJ, REDSI STRACILI NA ZAUFANIU

Polska zamówiła połowę przysługujących nam szczepionek Moderny. Nadwyżkę przygarnęły Niemcy.

Leszek Czarnecki kontratakuje. Jest skarga ws. przejęcia Idea Banku, donosi Business Insider. Leszek Czarnecki, wywłaszczony przez państwo z Idea Banku, chce uznania decyzji za niezgodną z prawem i odszkodowania. W skardze do sądu stwierdza, że przejmując jego bank, złamano polskie i unijne przepisy pozwalające wszcząć procedurę nacjonalizacji. Prawnicy milionera pismo do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie mieli wysłać w czwartek. Ten na rozstrzygnięcie ma dwa tygodnie.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/przejecie-idea-banku-skarga-leszka-czarneckiego/6q6j6ms

A WIĘC TO JESZCZE NIE KONIEC

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego napisali list do studentów, żeby ci nie ujawniali afer.

Produkcja aut w Polsce w 2020 roku. Krok w tył o dekadę, stwierdza Wprost. Pandemia koronawirusa dotkliwie uderzyła w tym roku w producentów samochodów. Na własnej skórze przekonali się o tym właściciele największych fabryk motoryzacyjnych w naszym kraju. Według danych IBRM Samar, pozyskanych od producentów, firmy Volkswagen Poznań, FCA Poland i Opel Manufacturing Poland wyprodukowały w ubiegłym roku łącznie 427 972 pojazdy wobec 621 803 egzemplarzy w roku poprzednim oraz 632 724 sztuk w roku 2018. W roku 2017 ci sami producenci mogli pochwalić się wynikiem 666 709 samochodów. Jeszcze bardziej skalę spadku produkcji w naszym kraju pokazuje zestawienie z rokiem 2009, kiedy koncerny motoryzacyjne w Polsce wypuściły w świat blisko milion pojazdów (990 982 egz.)
https://auto.wprost.pl/aktualnosci/10406732/produkcja-aut-w-polsce-w-2020-roku-krok-w-tyl-o-dekade.html

Przewidział krach z 2008 roku. Teraz zapowiada załamanie kursu akcji Tesli. Michael Burry podkreśla, że samemu zamierza grać na spadek akcji Tesli. Powód jest prosty – jego zdaniem aktualna wycena akcji jest absurdalnie wysoka i niezgodna ze stanem faktycznym. Samemu „Elonowi Muskowi inwestor doradza… sprzedaż Tesli, póki cena udziałów w jego firmie jest tak wysoka. Akcje Tesli zyskały na wartości 8 proc., zwiększając tym samym kapitalizację spółki o 60 miliardów dolarów, co odpowiada wartości całego General Motors, dwukrotności The Hershey Company czy czterokrotności wartości “Dominos”. Cieszcie się, póki trwa” – napisał Burry.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/10/przewidzial-krach-z-2008-roku/

Trudniej będzie o styczniowe odbicie na rynku pracy, prognozuje Rzeczpospolita. Duża niepewność i blokada części branż zmniejszają szanse na ożywienie rekrutacji na początku roku, chociaż agencje zatrudnienia dostrzegają też pozytywne sygnały. Sezon wyprzedaży, wyjazdy na ferie i nowe budżety w firmach powodowały, że styczeń przynosił zwykle zwiększony napływ ofert pracy. Widać to było na portalach rekrutacyjnych, a jeszcze bardziej w urzędach pracy, gdzie liczba ofert zgłaszanych w pierwszym miesiącu nowego roku była nawet o 50–60 proc. wyższa niż w końcówce starego.
https://www.rp.pl/Rynek-pracy/301109936-Trudniej-bedzie-o-styczniowe-odbicie-na-rynku-pracy.html
TAKI EFEKT LOCKDOWNU

W listopadzie banki wypłaciły nam najmniej odsetek w historii. Ale kredyty są rekordowo tanie, stwierdza 300Gospodarka. Według danych NBP w listopadzie 2020 roku banki wypłaciły nam najmniej odsetek w historii (1,28 mld zł). Wynika to m. in. z faktu, że coraz więcej pieniędzy trzymamy na kontach (78 proc.), których średnie oprocentowanie spadło do zaledwie 0,04 proc. Jest jednak również druga strona medalu. Dzięki temu tanieją kredyty – wynika z analizy Expandera. W listopadzie rekordowo niskie oprocentowanie odnotowano dla kredytów hipotecznych – 2,89 proc., konsumpcyjnych – 6,13 proc., tzw. pozostałych kredytów dla gospodarstw domowych – 3,76 proc. oraz kredytów dla przedsiębiorstw niefinansowych 2,1 proc. Co ciekawe, niedługo może być jeszcze taniej.
https://300gospodarka.pl/news/lokaty-bankowe-oprocentowanie-expander
JAKBY TO POWIEDZIAŁ PEWNIEN NOBLISTA, SĄ PLUSY UJEMNE I PLUSY DODATNIE

Aleksiej Nawalny uważa bana na Twitterze dla Donalda Trumpa za błąd. “Myślę, że ban dla Donalda Trumpa na Twitterze to niedopuszczalny akt cenzury. Oczywiście podczas swojego urzędowania Trump pisał i mówił bardzo nieodpowiedzialne rzeczy. I zapłacił za to, nie będąc ponownie wybranym na drugą kadencję. Wybory to prosty i przejrzysty proces. Możesz w nim uczestniczyć, możesz odwołać się od wyników, są monitorowane przez miliony ludzi”

Giganci banują, korzysta konkurencja

Na działaniach Twittera zyskują konkurenci, twierdzi Rzeczpospolita. Decyzja o zawieszeniu konta prezydenta Trumpa wywołała exodus użytkowników. Giganty cyfrowe uderzyły więc w serwis Parler. Akcje Twittera traciły w piątek, w handlu posesyjnym, nawet 3,8 proc. i znalazły się najniżej od blisko miesiąca (w trakcie sesji straciły 1,6 proc.). Ta wyprzedaż była skutkiem ubocznym permanentnego zawieszenia przez Twittera konta prezydenta USA Donalda Trumpa. Konto to miało blisko 90 mln obserwatorów i należało do najpopularniejszych. Prawicowi amerykańscy dziennikarze, politycy i celebryci zauważyli, że od piątku doszło do dużego spadku liczby osób obserwujących ich konta. Część z nich mogła przenieść się z Twittera na inne platformy, część mogła zostać nagle usunięta. „Twitter usunął 15 tys. obserwatorów mojego konta w ciągu kilku godzin” – napisał aktor James Woods.
https://www.rp.pl/Media-i-internet/301109925-Na-dzialaniach-Twittera-zyskuja-konkurenci.html
TO MOŻE BYĆ POCZĄTEK CZEGOŚ NOWEGO

Trump zostanie oskarżony o “podżeganie do powstania”. Demokraci zgłoszą impeachment. W poniedziałek 11 stycznia Demokraci planują przedstawić w amerykańskim Kongresie artykuł impeachmentu wobec prezydenta Donalda Trumpa. Jak wynika z doniesień amerykańskich mediów, w najbliższy poniedziałek Demokraci rozpoczną procedurę impeachmentu. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych ma zostać oskarżony o “podżeganie do powstania”. Decyzja jest umotywowana ostatnimi wydarzeniami, a zwłaszcza głośnym atakiem na budynek Kapitolu.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/09/trumpa-zostanie-oskarzony-o-podzeganie-do-powstania/

Analitycy PIE: Polska za mało inwestuje w energetykę i telekomunikację – pisze Polskie Radio. Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego problemem są także zbyt niskie nakłady na koleje wysokiej prędkości. Jak podkreślają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, bieżąca dekada przyniesie znaczny wzrost nakładów na energetykę, telekomunikację oraz sieć drogową.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2654360,Analitycy-PIE-Polska-za-malo-inwestuje-w-energetyke-i-telekomunikacje

Polka z Mińska ukarana za parasolkę z napisem „Polska”, donosi Belsat. Maria Rewucka jest nauczycielką języka polskiego, bierze aktywny udział w życiu Kościoła, między innymi, śpiewa w chórze Polonez w tzw. „Czerwonym kościele”, pod wezwaniem św. Szymona i św. Heleny w Mińsku. Do zatrzymania doszło w zeszłą niedzielę, 3 stycznia, po mszy w innej mińskiej świątyni, archikatedrze. W rękach miała biało-czerwoną parasolkę. Kupiła ją 20 lat temu w Polsce.
https://belsat.eu/pl/news/bialorusinka-polskiego-pochodzenia-ukarana-za-parasolke-z-napisem-polska/
JAK NIEWIELE POTRZEBA NA BIAŁORUSI DO ZŁAMANIA „PRAWA”

Mamy nadzieję, że mieliście dobry weekend! Jesteśmy ciekawi czy w mediach społecznościowych nie pojawią się kolejni więksi gracze. Może Parler? Kto wie.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close