BankowośćGospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Bank Światowy zamraża finansowanie Afganistanu

Bank Światowy wstrzymuje finansowanie dla Talibów

Bank Światowy wstrzymał finansowanie projektów w Afganistanie po tym, jak Talibowie przejęli kontrolę nad krajem. Ten ruch nastąpił zaledwie kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zawiesił płatności dla Afganistanu. Również Administracja Bidena zamroziła aktywa banku centralnego Afganistanu przechowywane w USA.

Bank Światowy przytaczał obawy o to, jak przejęcie władzy przez Talibów wpłynie na „perspektywy rozwoju kraju, zwłaszcza dla kobiet”. Od 2002 roku instytucja finansowa z siedzibą w Waszyngtonie przeznaczyła ponad 5,3 miliarda dolarów na projekty odbudowy i rozwoju w Afganistanie.

Wstrzymaliśmy wypłaty w naszych operacjach w Afganistanie i ściśle monitorujemy i oceniamy sytuację zgodnie z naszą wewnętrzną polityką i procedurami. Będziemy nadal ściśle konsultować się ze społecznością międzynarodową i partnerami rozwojowymi. Razem z naszymi partnerami badamy sposoby, w jakie możemy pozostać zaangażowani, aby zachować ciężko wywalczone zdobycze rozwojowe i nadal wspierać ludność Afganistanu.

– powiedział rzecznik Banku Światowego.

Airbnb oferuje bezpłatne zakwaterowanie dla afgańskich uchodźców

Nie tylko Bank Światowy

W piątek Bank Światowy poinformował personel, że jego zespół z Kabulu i ich najbliższe rodziny zostały bezpiecznie ewakuowane z Afganistanu do Pakistanu. Decyzja Banku Światowego o zawieszeniu płatności dla Afganistanu jest ostatnim ciosem finansowym dla nowego rządu tego kraju. W zeszłym tygodniu MFW ogłosił, że Afganistan nie będzie już miał dostępu do zasobów globalnych pożyczkodawców.

Rzecznik MFW powiedział, że to z powodu „braku jasności w społeczności międzynarodowej” co do uznania rządu w Afganistanie. Około 440 mln dolarów nowych rezerw pieniężnych miało zostać udostępnionych krajowi od 23 sierpnia. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podjął podobne kroki przeciwko innym reżimom, które nie są uznawane przez większość jego członków. Stało się to w kwietniu 2019 r., kiedy dostęp do SDR został zablokowany po tym, jak ponad 50 krajów członkowskich odmówiło uznania prezydenta Nicolasa Maduro za prawowitego przywódcę Wenezueli. MFW wstrzymał również płatności na rzecz Birmy po przejęciu kontroli przez juntę wojskową.

Zanim Bank Światowy podjął decyzję, wcześniej urzędnik administracji Bidena powiedział, że jakiekolwiek aktywa banku centralnego, które afgański rząd ma w USA, nie zostaną udostępnione Talibom. Szef afgańskiego banku centralnego powiedział, że USA odcięły dostęp do swoich aktywów – z czego około 7 miliardów dolarów znajduje się w amerykańskiej Rezerwie Federalnej.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close