Salwador podzielony w sprawie przyjęcia Bitcoina jako środka płatniczego
Salwador przygotowuje się do wprowadzenia Bitcoina
W Salwadorze narasta sceptycyzm, ponieważ kraj ten przygotowuje się do tego, by 7 września jako pierwszy na świecie uznać Bitcoin za prawny środek płatniczy. Salwador przedstawił ten środek jako sposób na pobudzenie rozwoju gospodarczego i zatrudnienia. Sondaże sugerują jednak, że Salwadorczycy nie są przygotowani na ten ruch, a Bank Światowy ostrzega przed jego przyjęciem. Przełomowy dzień przyszłego tygodnia następuje po czerwcowym głosowaniu prawodawców w sprawie legalizacji kryptowaluty.
W Salwadorze instalowanych jest ponad 200 nowych bankomatów, aby umożliwić wymianę dolarów na Bitcoiny. Rząd Salwadoru oferuje 30 dolarów w darmowych Bitcoinach, aby zachęcić obywateli do korzystania z krajowego portfela, do którego można uzyskać dostęp za pośrednictwem aplikacji online. Jednak niedawne protesty w stolicy, San Salwador, wykazały brak zaufania wśród obywateli, z których wielu wciąż nie zna kryptowaluty.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Środkowoamerykański (UCA) wykazało, że tylko 4,8% z 1281 zapytanych rozumie, czym jest Bitcoin i jak jest używany. Ponad 68% ankietowanych stwierdziło, że nie zgadza się na używanie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego. Ponad dwa miliony salwadorskich pracowników w innych krajach wysyła pieniądze do swoich rodzin w domu. Przekazy pieniężne stanowią około 20% PKB kraju. Zwolennicy tego ruchu zasugerowali, że użycie Bitcoina może sprawić, że wysyłanie pieniędzy do domu będzie tańsze. Jednak inni twierdzą inaczej.
Niedawny artykuł akademicki pokazał, że koszty wymiany mogą w rzeczywistości być jeszcze wyższe. Jest to również obowiązek, nakładany na małe firmy wbrew ich woli. Według badania Izby Handlowej 82,5% respondentów nie chce otrzymywać przelewów w Bitcoinie, głównie dlatego, że jego cena jest tak zmienna i nieprzewidywalna.
– ostrzegł kryptoanalityk Glen Goodman.
Bank Światowy nie pomoże Salwadorowi we wdrożeniu Bitcoina
To nie jest dobry pomysł?
Neil Wilson, główny analityk rynku w Markets.com, mówi, że najbiedniejsi w kraju będą prawdopodobnie najmniej skorzystać na wprowadzeniu Bitcoina.
Salwador jest malutki pod względem ekonomicznym. Wygląda to na nic innego jak szukanie uwagi przez autokratyczny reżim. Bitcoin jest z natury zły jako środek płatniczy, ponieważ jest dość kosztowny w przypadku małych transakcji.
– powiedział.
Bitcoin, wirtualny zasób bez bezpośredniego związku z realną gospodarką, przez lata doświadczał dużych wahań wartości. W maju jego wartość gwałtownie spadła po represjach w Chinach i decyzji szefa Tesli Elona Muska o nieprzyjmowaniu kryptowaluty jako zapłaty. Jednak od tego czasu Bitocin odzyskał poziom powyżej 50 000 dolarów, po raz pierwszy od trzech miesięcy pod koniec sierpnia.
Źródło: BBC