Bez kategoriiKultura i sztukaPaństwoPolitykaPrawo

Talibowie zakazują fryzjerom golić brody. Prawo szariatu wraca

Jak informuje BBC News, Talibowie zakazali fryzjerom w afgańskiej prowincji Helmand golenia i przycinania bród. Twierdzą oni, że narusza to prawo szariatu. 

Prawo szariatu wraca

Mimo zapewnień Talibów, że ich obecne rządy będą znacznie łagodniejsze od tych z lat 1996-2001, nic nie wskazuje na to, że afgańscy islamiści dotrzymają słowa. Już teraz na afgańskich uczelniach wprowadza się segregację płciową i zakazuje się koedukacyjnych klas. Wolność słowa jest w tym kraju drastycznie ograniczana. Talibska policja dopuściła się pobicia afgańskich dziennikarzy i brutalnie rozpędziła protesty kobiet. Do tego Talibowie starają się przywrócić stare prawa regulujące wygląd mężczyzn. 

Otóż na przełomie tysiącleci, kiedy to afgańscy mudżahedini byli u władzy, wprowadzili oni prawo zakazujące noszenia „krzykliwych fryzur”. Do tego różnymi środkami wywierali nacisk na mężczyzn, aby ci przestali golić brody. 

Gdy Talibowie stracili władzę, prawo w Afganistanie się zliberalizowało. Od 2001 roku coraz większą popularność zyskiwała fryzura bez zarostu, a wielu afgańskich mężczyzn zaczęło chodzić do golibrodów, aby się modnie ostrzyc. 

W państwie ze stolicą w Kabulu zaczęto otwierać wiele zakładów fryzjerskich i salonów mody. Niestety na skutek wdrażanego przez Talibów prawa,  wiele z nich niedługo upadnie. 

Talibowie zakazują golenia bród

BBC News informuje, że afgańscy islamiści wywiesili ogłoszenia na salonach fryzjerskich w południowej prowincji Helmand. Talibowie zaznaczyli na nich, że fryzjerzy muszą przestrzegać prawa szariatu w odniesieniu do strzyżenia włosów i zarostu. Co więcej, afgańscy mudżahedini nachodzą fryzjerów i zastraszają ich. Jak donosi BBC News,  jeden z nich przekazał stacji, że:

“Bojownicy wciąż przychodzą i każą nam przestać przycinać brody […] Jeden z nich powiedział mi, że mogą wysłać tajnych inspektorów, aby nas złapać”

Z kolei do innego fryzjera zadzwonił człowiek podający się za urzędnika państwowego. Przekazał on mu, żeby ten

„Przestał naśladować amerykańskie style i nie golił ani nie przycinał nikomu brody”.

Facebook twierdzi, że pomógł ludziom uciec z Afganistanu

Wprowadzone przez Talibów prawo utrudni funkcjonowanie wielu zakładom fryzjerskim. Nawet gdyby afgańscy fryzjerzy dalej chcieli golić brody, natrafiliby na problem związany ze spadającym popytem na tą usługę. Jak informuje BBC News jeden z wielu afgańskich golibrodów: 

„Klienci nie golą brody, bo nie chcą być celem talibskich bojowników na ulicach. Chcą wtopić się w tłum i wyglądać jak oni”.

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close