MarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Lex TVN wraca! Dziś szybkie głosowanko i cyk do podpisu Dudy?

Lex TVN powraca

Nieoczekiwanie i bez wcześniejszych zapowiedzi dziś o godzinie 13 zebrała się sejmowa komisja, która wraca do projektu Lex TVN, odrzuconego we wrześniu przez Senat. Posłowie dostali informację o pracach niecałe pół godziny przed startem komisji. Na pytanie o to, dlaczego PiS nagle odmraża teraz tę ustawę, zasiadający w komisji Marek Suski odpowiedział: “bo mamy odwilż”.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W czasie prac nad ustawą komentatorzy podkreślali, że uderzy ona przede wszystkim w amerykańską Grupę Discovery, która jest właścicielem TVN.

W sierpniu prezydent Andrzej Duda stwierdził, że nowelizacja jest “bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”. We wrześniu Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że Prezydent jest gotowy zawetować nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w przyjętym przez Sejm kształcie. Czy Prezydent dotrzyma słowa?

PiS chce zniszczyć TVN za wszelką cenę?

Przypomnijmy, że Lex TVN to projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, a konkretnie przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. Projekt został złożony przez posłów PiS, na czele z Markiem Suskim. Obecnie art. 35 ustawy o KRRiT zakłada, iż koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. PiS chce dodać do tego pewien “warunek”, który uderzy w stację TVN.

Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (…) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

– czytamy w projekcie nowelizacji ustawy.

Co to oznacza w praktyce? Bardzo duże problemy dla TVN, które może stracić koncesję na WSZYSTKIE swoje kanały. Właścicielem Grupy TVN jest bowiem amerykański koncern Discovery. Sęk w tym, że zarządza on stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii, należącej do EOG.

Ustawa Lex TVN wywołała ogromne kontrowersje, a Polacy zarzucają PiS atak na wolne media. Premier zapewnił, że popiera uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem premiera Morawieckiego, TVN nie należy nazywać “wolnymi mediami”, bo… stacja hejtuje Pawła Kukiza.

Jeśli patrzę na tę stację, jaki gigantyczny hejt ona wywołuje wobec na przykład pana Pawła Kukiza. Jak zachowuje się absolutnie, w 100 proc. stronniczo, to wydaje mi się, że to nie są wolne media, to są wolne żarty.

– powiedział Mateusz Morawiecki o TVN24.

Szef KRRiT chce, żeby Trybunał Przyłębskiej zdecydował w sprawie TVN

USA nałoży sakncje?

Juliusz Braun, były szef KRRiT i członek Rady Mediów Narodowych w rozmowie z Onetem stwierdził, że “taka ustawa to wojna z USA”.

Oznacza chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN.

– podkreślił.

Stany Zjednoczone były zawiedzione i poirytowane działaniami PiS, dotyczącymi Lex TVN. USA na ustawę patrzy nie tylko jako na uderzenie we własną inwestycję, ale także w trzon wartości demokratycznych. Działania rządu PiS Amerykanie odbierają więc nie tylko na poziomie politycznym, ale także osobistym. Czują się zawiedzeni kierunkiem, w którym podąża Polska.

Jak donosił w sierpniu portal RFM FM, Stany Zjednoczone rozważał nawet nałożenie na Warszawę szeregu sankcji za przyjęcie Lex TVN. USA dopuszcza także blokadę sprzedaży czołgów Abrams. Opcją atomową byłoby z kolei nałożenie personalnych sankcji na polskich polityków, w tym prezydenta, premiera i prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Według nieoficjalnych informacji Amerykanie biorą pod uwagę nałożenie na tych polityków zakazu wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, co oczywiście oznaczałoby między innymi, że Andrzej Duda do końca swojej kadencji nie odwiedziłby już Białego Domu.

Protesty w obronie TVN

W całej Polsce odbyły się liczne protesty przeciwko tak zwanej ustawie Lex TVN. Organizowane przez Komitet Obrony Demokracji demonstracje zorganizowane zostały w kilkudziesięciu miastach całej Polski i zgromadziły łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

To zarówno duże miasta jak Poznań, Wrocław, Kraków czy Warszawa jak i zupełnie niewielkie ośrodki, na przykład wejście na plaże 31 w Ustroniu Morskim, Puszczykowo, Gniewkowo albo Sanok. Wyjście stu miast na ulice to sygnał, że nie ma zgody obywatelskiej na to, co władza robi z wolnymi mediami. Protestujemy teraz, bo podczas najbliższego posiedzenia Sejmu ustawa uderzająca w wolność mediów będzie procedowana.

– powiedział przewodniczący KOD Jakub Karyś i dodał, że nie wyklucza kolejnych demonstracji.

Protesty w obronie wolności mediów skrytykował poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jan Mosiński.

Bronienie obcego kapitału jest dziwne. Jeśli chodzi o protest w obronie TVN, to liczyłbym raczej, że KOD i to środowisko będzie bronić polskich mediów. Mediów publicznych – przed chęcią ich likwidacji przez polityków Platformy Obywatelskiej. No ale próżno na to czekać. To zbyt propolskie, żeby mogło być przez KOD zrealizowane.

– stwierdził.

Źródło: WP, Onet

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close