Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeMedia

Elon Musk zapłacił 11 MLD dolarów podatku! Skąd tak ogromna suma?

Elon Musk wyznał, jak wielkie podatki zapłaci w tym roku. Poinformował o tym fakcie tuż po ataku lewicowej senator Elizabeth Warren, która stwierdziła, że zapewne “pasożytuje na innych”. Jego wpis od razu postawił ją do pionu i ośmieszył w Internecie. Okazało się bowiem, że miliarder zapłaci prawdopodobnie najwyższą daninę w historii Stanów Zjednoczonych.

Dlaczego Elon Musk zapłaci 11 miliardów dolarów podatku?

Do gorącej dyskusji na Twitterze doszło pomiędzy senator Elizabeth Warren a Elonem Muskiem, który jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Wszystko rozpoczęło się od informacji, że słynny miliarder uzyskał tytuł człowieka roku według magazynu Time.

Wówczas lewicowa parlamentarzystka stwierdziła, że przepisy podatkowe w USA pomagają tym, którzy starają się unikać podatków. Jako przykład posłużył się jej Musk, którego nazwała “pasożytem”:

Zmieńmy system podatkowy, by człowiek roku faktycznie płacił podatki i przestał pasożytować na innych.

Zobacz również: Elon Musk pyta na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% akcji Tesli

Elon Musk nie mógł stać obojętnie obok tej zniewagi. Stwierdził wówczas, że zapłaci najwyższy podatek w historii, czym jawnie wyśmiał lewicową senator.

Okazało się, że 11 miliardów dolarów, które Musk musi zapłacić do IRD (amerykański Urząd Skarbowy), wynika ze spieniężenia akcji Tesli, której jest właścicielem.

Biznesmen pozbył się 20 milionów akcji, które zostały przyznane mu w ramach programu motywacyjnego w 2012. Wówczas kosztowały one 6,24 dolara za sztukę. Tymczasem w ostatnim czasie ich cena wynosiła ponad 1200 USD. Z racji wyprzedaży aktywów, inwestorzy zareagowali bardzo negatywnie, co spowodowało spadek wartości akcji Tesli do około 900 dolarów.

Źródło: Google Stock

Niemniej jednak Elon Musk stopniowo je sprzedaje, ponieważ musi się ich pozbyć do sierpnia 2022 roku. Wszystko dlatego, że w innym wypadku, akcje po prostu przepadną. 11 miliardów dolarów, które Musk musi zapłacić to należność od wygenerowanych przychodów. Miliarder stwierdził, że podatki pochłoną nawet 54% przychodów z ich realizacji.

Zobacz również: Elon Musk i Vitalik Buterin spowodowali krach na giełdzie kryptowalut

Co ciekawe, 11 miliardów dolarów, to nawet 2% polskiego PKB z 2019 roku. Według dzisiejszego kursu produkt krajowy brutto wyniósł około 560 miliardów dolarów. Tymczasem Musk posiada szacowany majątek w wysokości 265,4 mld dol.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close