EnergetykaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Niemcy wykluczają natychmiastowy zakaz importu rosyjskiej ropy

Niemcy nie zgadzają się na natychmiastowy zakaz importu rosyjskiej ropy

Niemiecki minister finansów wykluczył natychmiastowy zakaz importu rosyjskiej ropy. Według szefa resortu Niemcy dążą “tak szybko, jak to możliwe” do zakończenia zależności od rosyjskiej energii, ale trochę to potrwa. Narracja Niemiec trochę się rozjeżdża, ponieważ minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała wcześniej, że Niemcy zakończą import ropy do końca roku, a następnie gazu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Niemcy za to, że nie udało im się ograniczyć importu rosyjskiej energii. Płatności za energię określił mianem “krwawych pieniędzy”. Wpływy ze sprzedaży rosyjskiej ropy i gazu wynoszą około 1 mld dolarów dziennie, co podważa międzynarodowe wysiłki mające na celu wywarcie presji ekonomicznej na prezydenta Władimira Putina, aby zakończył wojnę.

Stany Zjednoczone już zakazały importu rosyjskiej ropy, a Wielka Brytania planuje wycofać się z niego do końca roku. Jednak kraje UE są w większym stopniu uzależnione od rosyjskiej energii, a Niemcy kupują obecnie od Rosji około 25% ropy i 40% gazu.

Jesteśmy gotowi wstrzymać cały import energii z Rosji, to tylko kwestia czasu. Ostatecznie nie chcemy mieć żadnych dalszych interesów z Putinem. Musimy być cierpliwi.

– powiedział Lindner, lider liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej, jednego z członków niemieckiego rządu koalicyjnego.

Lindner powiedział BBC, że jego kraj pracuje nad wprowadzeniem embarga na rosyjską energię, ale woli stosować sankcje, które “bolą Putina bardziej niż Niemcy”. Powiedział, że nagłe wstrzymanie importu rosyjskiej energii może doprowadzić do fizycznego zamknięcia niemieckich zakładów, takich jak wytwórnie i producenci samochodów. Na początku tego tygodnia niemieckie instytuty gospodarcze ostrzegły, że natychmiastowy zakaz importu rosyjskiej ropy spowoduje gwałtowną recesję w największej gospodarce Europy do 2023 roku.

Czytaj też: Były doradca Putina: Tylko embargo na rosyjską ropę powstrzyma wojnę

Inna minister mówiła co innego

Jego stanowisko ministra jest sprzeczne z wypowiedziami minister spraw zagranicznych Niemiec, Annaleny Baerbock, która jest współliderem Partii Zielonych. Baerbock powiedziała, że Niemcy zmniejszą import rosyjskiej ropy o połowę do lata i całkowicie go wyeliminują do końca roku, a następnie szybko zredukują import rosyjskiego gazu. Lindner powiedział jednak, że obawia się skutków makroekonomicznych, jakie spowodowałoby odcięcie od rosyjskiej energii z dnia na dzień.

Nie obawiam się kosztów ekonomicznych. Obawiam się scenariusza fizycznego – jeśli trzeba będzie wstrzymać dostawy dla całej linii produkcyjnej, spowoduje to koszty większe niż ekonomiczne. Myślę, że lepiej jest mieć sankcje, które możemy znosić miesiącami, a nawet latami.

– powiedział Lindner w wywiadzie dla BBC.

Lindner skrytykował również podejście poprzednich rządów w Berlinie, polegające na uzależnieniu się od Rosji w kwestii ropy i gazu.

W ciągu ostatnich dwóch dekad rządy niemieckie popełniły strategiczny błąd w obliczeniach, dlatego teraz musimy pracować nad dywersyfikacją źródeł energii.

– powiedział.

Czytaj też: Rosja uzupełni swoje rezerwy o 3,2 mld USD, które pochodzą ze sprzedaży ropy i gazu

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close