BudownictwoPolskaŚwiat

Unia Europejska zmienia decyzję ws. Mierzei Wiślanej! Co dalej z inwestycją?

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Viviane Loonela zapewniła, że Bruksela nie będzie więcej protestować w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Jak tłumaczyła, Bruksela nie chce łączyć kwestii procedury przeciwnaruszeniowych ze sprawą samego przekopu.

Jak przekonywała na konferencji prasowej Loonela, uruchomiona przez UE procedura o naruszenie prawa przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem wspólnotowego prawa oceniania oddziaływania na środowisko projektów.

UE nie zamierza teraz mylić tych wątpliwości, ze sprawą przekopu Mierzei Wiślanej, bo o tym ciągle dyskusje z polskim rządem się toczą.

Co to oznacza dla samej inwestycji? Z informacji RMF FM wynika, że Komisja Europejska pozew w tej sprawie może złożyć jeszcze pod koniec września, najdalej w październiku. Jednak co istotne, nawet pozytywny wyrok TSUE w tej sprawie, nie powstrzyma jednak inwestycji.

Przypomnijmy, że wiosną 2018 r. KE przeszła do przedostatniej fazy procedury przeciwnaruszeniowej w sprawie polskich specustaw, m.in tej o przekopie Mierzei. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, KE nie jest w stanie tej inwestycji zablokować.

Wszystko dlatego, że ze względów politycznych nie zamierza wchodzić w otwarty spór w tej sprawie z polskimi władzami. KE pod wodza Ursuli von der Leyen praktycznie nic nie zrobiło w kwestii powstrzymania przekopu.

Wszystko to mimo wielokrotnych skarg i apeli organizacji ekologicznych. Komisja Europejska odpuściła kwestię przekopu Mierzei Wiślanej, a pozew, jak donoszą informatorzy RMF FM, to tylko “zasłona dymna“, by pokazać ekologom, że Bruksela coś w tej sprawi robi.

Tymczasem, europosłanka PO Róża Thun nadal walczy o zatrzymanie prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. To zagrożenie dla Bałtyku – przekonuje.

To zagrożenie dla Bałtyku, temat palący nie tylko dla PL.Reagując na liczne Państwa głosy, zorganizowałam dziś spotkanie z kom. ds. środ. Virginijusem Sinkevičiusem, bo zdecydowane działania są konieczne do ochrony natury i odwrócenia procesu degradacji ekosystemów – napisała europosłanka.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close