EnergetykaGastronomiaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaRolnictwoŚwiat

Sri Lanka planuje spłacić swój dług naftowy herbatą

Sri Lanka planuje spłacić irański dług za ropę herbatą

Sri Lanka planuje uregulować dług za import ropy naftowej z Iranu poprzez spłatę w herbacie. Minister Ramesh Pathirana powiedział, że jego kraj ma nadzieję wysyłać co miesiąc do Iranu herbatę o wartości 5 mln dolarów, aby spłacić dług w wysokości 251 mln dolarów.

Sri Lanka przeżywa poważny kryzys zadłużenia i walutowy, który został pogłębiony przez utratę przychodów z turystyki w wyniku pandemii koronawirusa. Członek zarządu ds. herbaty powiedział, że był to pierwszy przypadek, kiedy herbata została sprzedana w celu uregulowania długu zagranicznego.

Pathirana powiedział, że metoda płatności nie naruszy sankcji ONZ lub amerykańskich, ponieważ herbata została zakwalifikowana jako artykuł spożywczy ze względów humanitarnych, a żaden z irańskich banków nie znajdzie się na czarnej liście.

Mamy nadzieję, że wyślemy herbatę wartą 5 milionów dolarów każdego miesiąca, aby spłacić Iran za zakupy ropy naftowej w toku od ostatnich czterech lat.

– powiedział Reutersowi.

Ministerstwo Plantacji powiedziało:

Zalecany program pozwoli Sri Lance zaoszczędzić bardzo potrzebną walutę obcą, ponieważ rozliczenie do Iranu zostałoby dokonane w rupiach lankijskich poprzez sprzedaż herbaty cejlońskiej.

InPost zmienia zasady dostaw paczek po interwencji UOKiK

Nie wszyscy są zadowoleni

Jednak rzecznik Plantters’ Association of Ceylon, do którego należą wszystkie największe firmy plantacyjne na Sri Lance, powiedział, że ten tryb transakcji to “przyklejenie gipsowego plastra przez rząd”.

Niekoniecznie jest to korzystne dla eksporterów, ponieważ będziemy płacić w rupiach, omijając wolny rynek, i nie zapewnia to nam żadnej realnej wartości.

– dodał Roshan Rajadurai.

Sri Lanka będzie musiała spłacić w przyszłym roku ok. 4,5 mld dolarów długu, począwszy od spłaty 500 mln dolarów z tytułu międzynarodowych obligacji państwowych w styczniu. Jednak rezerwy zagraniczne kraju zmniejszyły się do 1,6 mld dolarów na koniec listopada, jak wynika z najnowszych danych banku centralnego. Prezes banku centralnego Ajith Nivard Cabraal powiedział wcześniej w tym miesiącu, że Sri Lanka jest pewna, że będzie w stanie “bezproblemowo” spłacić cały dług państwowy, który przypada do spłaty w 2022 roku.

Zobacz także: Sri Lanka zamyka rafinerię ropy naftowej przez niedobór dolarów

Kraj produkuje około 340 mln kg herbaty rocznie. W ubiegłym roku wyeksportował 265,5 mln kg, a w 2020 roku jego przychody wyniosą 1,24 mld dolarów. Prawie 5% mieszkańców Sri Lanki pracuje w tej wartej miliardy dolarów branży, zbierając liście na górskich zboczach i przetwarzając herbatę w fabrykach na plantacjach.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close