GospodarkaPaństwoPolskaŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Koronawirus: Ogromne straty lotnisk. Sam Kraków straci ponad miliard złotych.

Porty lotnicze na całym świecie liczą straty spowodowane pandemią koronawirusa.

Epidemia wpływa negatywnie nie tylko na małe przedsiębiorstwa. Również lotniska na całym świecie liczą straty spowodowane pandemią. Do tego grona zalicza się między innymi port lotniczy w Krakowie, który dotychczas odnotowywał wzrosty i rozwijał się.

W marcu z krakowskiego lotniska skorzystało zaledwie 251 tysięcy pasażerów, czyli o 353 tysięcy mniej niż w marcu zeszłego roku. Oznacza to spadek o 58% w stosunku do roku poprzedniego. List w tej sprawie wystosował prezes lotniska, który mówi o wielkim wyzwaniu, przed jakim stoi branżna lotnicza i turystyczna.

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa znaleźliśmy się w rzeczywistości, którą można zapewne nazwać największym światowym kryzysem. (…) Skala strat z jaką mierzy się branża lotnicza i turystyczna jest ogromna.

W stosunku do prognoz zaplanowanych na marzec, wyniki spadły niemal o 480 tysięcy osób, czyli aż o 66%. Łącznie od początku roku obsłużono ponad półtora miliona pasażerów, co daje niemal 100 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Jak informuje na Twitterze Marcin Makowski, sam Kraków może stracić na pandemii koronawirusa ponad miliard złotych, bowiem miasto i inne małopolskie samorządy ściśle współpracują z lotniskami. Straty w jednym segmencie oznaczają straty w innym, na przykład w turystyce, podróżach biznesowych czy też popularnych przed pandemią “city break”.

Obecnie terminal pasażerski Kraków Airport pozostaje zamknięty dla pasażerów, a wszystkie loty odbywają się w uzgodnieniu ze służbami państwowymi. Lotnisko jest współużytkowane przez wojsko i gotowe do kryzysowych działań.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close