GospodarkaInwestycjeMarketingMediaŚwiatTechnologieTransportTurystyka

Uber stracił 5,9 miliarda dolarów przez spadek inwestycji w Azji

Uber w ogromną stratą

Firma Uber odnotowała stratę w wysokości 5,9 mld dolarów, głównie z powodu udziałów w innych firmach. Firma podała, że prawie cała strata jest wynikiem spadku wartości inwestycji w firmy, w tym w dwóch azjatyckich gigantów w branży ride-hailing – chińską Didi i południowo-wschodnioazjatycką Grab. Akcje Didi i Grab gwałtownie spadły od momentu wejścia na giełdę w Nowym Jorku w zeszłym roku. Pomimo strat, szef Ubera podkreślił postępy w odbudowie po pandemii.

Nasze wyniki pokazują, jak duży postęp osiągnęliśmy w wychodzeniu z pandemii i jak moc naszej platformy różnicuje nasze wyniki biznesowe.

– powiedział dyrektor generalny Dara Khosrowshahi.

Firma poinformowała, że liczba odbytych podróży wzrosła o 18% w okresie trzech miesięcy do końca marca, w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Dzięki temu przychody firmy wzrosły o 136%. W ujęciu netto strata Ubera w pierwszym kwartale wzrosła do 5,9 mld dolarów z 108 mln dolarów rok temu, co było spowodowane spadkiem wartości udziałów w innych firmach o 5,6 mld dolarów, głównie w chińskiej firmie Didi.

Jak powiedział dyrektor finansowy Nelson Chai, Uber ma jednak wystarczająco dużo gotówki, aby zatrzymać te przynoszące straty udziały i poczekać na lepszy moment na ich sprzedaż. Akcje firmy zakończyły środową sesję giełdową w Nowym Jorku spadkiem o 4,65%.

Czytaj też: Uber Eats stawia pierwszy krok na rynku… marihuany

Uber traci przez inwestycje

W 2016 r., w obliczu ostrej konkurencji w Chinach, Uber sprzedał swoją działalność w firmie Didi w drugiej co do wielkości gospodarce świata w zamian za 18% udziałów w firmie z siedzibą w Pekinie. Wycena rynkowa Didi w USA spadła o ponad 80% od czasu debiutu na giełdzie nowojorskiej (NYSE) latem ubiegłego roku, który wyniósł 4,4 mld dolarów. W ciągu kilku dni po wejściu na giełdę chiński regulator rynku internetowego nakazał sklepom internetowym, aby nie oferowały aplikacji Didi, twierdząc, że nielegalnie gromadzi ona dane osobowe użytkowników.

W grudniu firma ogłosiła plany wycofania swoich akcji z NYSE i przeniesienia notowań do Hongkongu. W tym tygodniu Didi ujawniło, że stanęło w obliczu dochodzenia prowadzonego przez amerykańską agencję nadzoru giełdowego w sprawie swojej pierwotnej oferty publicznej (IPO). W 2018 r., kiedy obie firmy były jeszcze własnością prywatną, Uber sprzedał swoją działalność w Azji Południowo-Wschodniej firmie Grab w zamian za 27,5% udziałów w singapurskiej spółce.

Akcje Grab również gwałtownie spadły podczas debiutu na nowojorskiej platformie handlowej Nasdaq w grudniu ubiegłego roku. Od czasu debiutu giełdowego, który był największym w historii debiutem giełdowym firmy z Azji Południowo-Wschodniej w USA, jej wycena giełdowa spadła o prawie 75%. Uber posiada również udziały w indyjskiej firmie Zomato, które otrzymał w 2020 r. w zamian za działalność Uber Eats w Indiach.

Czytaj też: Lyft i Uber przeforsowały prawo pogarszające sytuację pracowników

Źródło: BBC

Uber pozwany przez USA za obciążanie osób niepełnosprawnych

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close