Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwo

Zmiany w składkach na ZUS

Nowa propozycja terminu wejścia w życie "Małego ZUSu plus"

Mały ZUS plus to rozwiązanie, które rozszerza możliwość płacenia niższych składek przez drobnych przedsiębiorców.
Pierwotnie rząd zakładał, że wejdzie w życie 1 stycznia. Jednak posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem zarekomendowali opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 roku.

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju:

W sytuacji opóźnienia wejścia w życie tzw. Małego ZUS plus, przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z ulgi w dotychczasowej formie powinni zarejestrować się do Małego ZUS-u na starych zasadach w terminie do 8 stycznia 2020 roku, a w lutym zarejestrować się do Małego ZUS plus

Czym jest “Mały ZUS plus”?

Według resortu rozwoju “Mały ZUS plus” jest odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców, którzy chcieli rozszerzenia obowiązującego do 1 stycznia 2019 r. Małego ZUS, czyli rozwiązania obniżającego składki na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju przewidują, że aby skorzystać z nowego rozwiązania w 2020 r., trzeba będzie wykazać roczny przychód za 2019 r. nieprzekraczający 120 tys. zł. Oznacza to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do mijającego roku (z 63 do 120 tys. zł). W tym przypadku składki będą liczone od dochodu i będą niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie.

Projekt przewiduje, że obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych (5 lat) prowadzenia działalności. Po tym okresie z ulgi będzie można skorzystać ponownie.

Przykładowe korzyści wynikające ze zmian:

Fot. KPRM

Źródło: MR/KPRM/TVNBiS

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close