BankowośćPaństwoPolska

Kto w Polsce płaci najwięcej CITu? Banki na szczycie listy

Najwyższe podatki odprowadzają do budżetu państwa banki. Zajmują cztery pierwsze miejsca na liście.

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez resort finansów, największym płatnikiem CIT jest PKO BP.

W 2019 roku grupa zapłaciła 1 374,55 mln zł.

Kolejne trzy miejsca na liście też zajmują banki: ING Bank Śląski – 775,97 mln zł, Santander Bank Polska – 751,05 mln zł, Bank Pekao – 746,29 mln zł.

Kolejne miejsca należą do państwowych spółek – PKN Orlen i KGHM. Na liście dziesięciu największych płatników pojawia się też PZU.

Siódme miejsce w rankingu zajmuje jedyna na liście 10 największych płatników spółka handlowa – Jeronimo Martins Polska (właściciel Biedronki). W zeszłym roku odprowadziła do budżetu 623,88 mln zł. Rok temu było to 550 mln złotych.

Wśród dużych sieci handlowych wysokie podatki zapłaciła sieć drogerii Rossmann – 231 mln. 140 mln zapłaciła Castorama, a 138 mln Allegro.

Dane o płatnikach CIT resort finansów publikuje od kilku lat. Dzięki zestawieniu można sprawdzić, które firmy CIT-u nie płacą.

I tak w gronie niepłacących znalazły się w zeszłym roku walczące o przetrwanie banki Leszka Czarneckiego – Idea Bank i Getin Noble.

CITu za ubiegły rok nie zapłaciły też: Canal+, sieć Stokrotka, Empik, Rafako czy Polska Gruba Farmaceutyczna.

Fakt, że firmy nie odprowadzają CITu nie musi wcale oznaczać, że oszukują. Mogą rozliczać straty z ubiegłych lat, działać w specjalnych strefach ekonomicznych, albo korzystać z ulgi na badania.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close