GospodarkaHandelPaństwoPolitykaŚwiat

Wielka Brytania wprowadzi kontrole towarów z UE

Kontrole będą wprowadzane stopniowo, ze względu na kryzys

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli tak zwany Brexit, ma swoje konsekwencje. Jedną z nich jest powrót kontroli towarów importowanych z UE do Zjednoczonego Królestwa. Okres przejściowy po Brexicie ma zakończyć się na początku przyszłego roku, lecz pewne decyzje zapadły już teraz.

Władze Wielkiej Brytanii zdecydowały, że w związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym przez pandemię koronawirusa, kontrole towarów będą wprowadzane etapami. Od 1 stycznia przyszłego roku, kontrola obejmie między innymi importowane alkohol i papierosy. Podstawowym procedurom celnym podlegać będą natomiast towary takie jak odzież i elektronika. Na wypełnienie deklaracji celnych importerzy będą mieli maksymalnie pół roku, a płatność będzie można odroczyć do momentu jej złożenia.

Wraz z początkiem kwietnia, wstępnego zgłoszenia urzędnikom i odpowiedniej dokumentacji zdrowotnej będą wymagały wszystkie importowane produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Z kolei w lipcu wszystkie importowane towary będą podlegały odpowiednim taryfom i zgłoszeniom celnym, a także pełnym deklaracjom “bezpieczeństwa i ochrony”. Michael Gove, minister bez teki w rządzie Borisa Johnsona stwierdził, że Wielka Brytania musi dostosować się do sytuacji, uwzględniając kryzys pandemiczny:

Od 1 stycznia będziemy poza unią celną i poza jednolitym rynkiem, a zatem właściwe jest, aby kontrole towarów przywożonych do Zjednoczonego Królestwa były przeprowadzane. Ale również właściwe jest, abyśmy wzięli pod uwagę to, co dzieje się z koronawirusem. I chcemy mieć pewność, że biznes ma możliwość dostosowania się w sposób pragmatyczny i elastyczny.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close