BankowośćPolskaZdrowie i medycyna

UWAGA na nowe oszustwo “na kwarantannę”!

Imiona, nazwiska oraz adresy swoich ofiar sprawcy poznają, podsłuchując kanały policyjne, gdy funkcjonariusze odwiedzają osoby będące w kwarantannie – ostrzega w weekendowym wydaniu GW.

“GW” zwraca uwagę, że sposób “na sanepid” ostatnio stał się bardzo popularny wśród złodziei tożsamości. Gazeta przytacza historię mężczyzny, który po powrocie z Belgii musiał przejść dwutygodniową kwarantannę. Zgodnie z procedurą codziennie przychodziła do niego policja. Zaraz po jednej z takich wizyt zapukał do jego drzwi młody człowiek, który przedstawił się jako pracownik sanepidu.

Powiedział, że ma pobrać wymazy do badania na obecność koronawirusa. Wyczytał z listy imię i nazwisko badanej osoby. Ofiara grzecznie wypełniła specjalny formularz: PESEL, numer dowodu itp. dała sobie pobrać wymaz. Gość z “sanepidu” wyszedł. A gospodarz mieszkania zaczął się zastanawiać: skąd ja znam tego człowieka? – relacjonuje “GW”.

Nie mógł osobie przypomnieć. Kilka godzin później wpadł z zakupami krewny i powiedział, że na osiedlu są ogłoszenia o osobie podszywającej się pod pracownika sanepidu, przeprowadzającej fałszywe badania w celu wyłudzenia danych osobowych” – pisze gazeta.

Dalej  powiadomiona policja ustaliła, że sprawca zdobył zdobywał imiona, nazwiska i adresy swoich ofiar poprzez podsłuchiwanie kanałów policyjnych. Gdy funkcjonariusze odwiedzali osoby w kwarantannie i nadawali te dane przez radio.

Ofiary nie myliła intuicja, że zna “pracownika sanepidu”. Sprawcą okazał się mieszkaniec tego samego osiedla –wyjaśnia “GW”.

Gazeta przywołuje też dane Związku Banków Polskich, z których wynika, że w 2019 roku z banków próbowano wyłudzić 5,1 tysiąca kredytów na łączną kwotę ponad 280 milionów złotych.

W tym samym czasie w międzybankowej bazie danych o skradzionych i zgubionych dokumentach tożsamości, które mogłyby zostać wykorzystane na przykład do wyłudzenia pożyczki czy kredytu, zastrzeżono 176 554 dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. To rekord w całej historii systemu – podkreśla “GW”.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close