BudownictwoEnergetykaŚwiat

Nord Stream 2: Rosjanie obiecują dokończenie budowy “w najbliższym czasie”!

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Niemiec spotkali się we wtorek w Moskwie. Jednym z tematów rozmów była przyszłość gazociągu Nord Stream 2. Szef rosyjskiej dyplomacji zapewnił, że wkrótce zostanie on ukończony.

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapewnił, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończony “w najbliższym czasie” – informuje agencja Reuters.

Słowa te padła w czasie spotkania z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem. Prace nad gazociągiem zostały zawieszone po tym, jak pod koniec 2019 r. amerykański prezydent Donald Trump nałożył sankcje na sankcje statki układające rury dla Nord Stream 2 i TurkStream (rurociągu rosyjsko-tureckiego). Obejmują one zamrożenie aktywów oraz cofnięcie wiz amerykańskich dla kontrahentów. Jednym z głównych wykonawców, którego można dotknąć, jest szwajcarska Allseas, która została wynajęta przez rosyjski Gazprom do budowy odcinka offshore.

Senator Ted Cruz powiedział wtedy, że wstrzymanie Nord Stream 2 powinno być głównym priorytetem bezpieczeństwa zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Europy.

Decyzja Amerykanów wywołała rozdrażnienie Niemców. Heiko Maasem podkreślił w rozmowie z Ławrowem, że jego kraj podjął “suwerenna decyzję” o tym, że chce kupować gaz od Rosji i że “żaden kraj nie może dyktować Unii Europejskiej polityki energetycznej“.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close