PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Kaczyński wicepremierem – zastępca premiera, który będzie rządził… premierem

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Sasin: Politycznie Kaczyński ważniejszy od Morawieckiego – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. W rządzie najważniejszy jest premier Mateusz Morawiecki, ale na czele zaplecza politycznego rządu stoi Jarosław Kaczyński i to on jest ważniejszy pod względem pozycji politycznej – ocenił w RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (PiS). – I tutaj na czele rządu stoi premier, natomiast oczywiście jest tak, że rząd ma swoje zaplecze polityczne, a na czele tego zaplecza politycznego stoi Jarosław Kaczyński. I w tym sensie, politycznie, pod względem pozycji politycznej, jest ważniejszy – stwierdził wicepremier.
https://www.rp.pl/Polityka/201009987-Sasin-Politycznie-Kaczynski-wazniejszy-od-Morawieckiego.html
KACZYŃSKI JAK KRZYSZTOF JARZYNA ZE SZCZECINA – SZEF WSZYSTKICH SZEFÓW

Wiceszef MZ ostrzega: będą kontrole i kary za nienoszenie maseczek w sklepach, czytamy w Polskim Radiu. – Sklepy to miejsca, gdzie przy dużej ilości osób może dochodzić do zakażeń, miejmy tego świadomość. Jeśli nie będziemy przestrzegać zasad – będziemy za to karani – powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Wiceszef resortu zdrowia dodał, że według prawników resortu, obecne przepisy, a więc rozporządzenie, a nie ustawa, są wystarczające do nakładania kar.
https://polskieradio24.pl/130/5553/Artykul/2593196,Wiceszef-MZ-ostrzega-beda-kontrole-i-kary-za-nienoszenie-maseczek-w-sklepach
ROZPORZĄDZENIE? A TO KONFERENCJA PREMIERA I MINISTRA ZDROWIA NIE WYSTARCZĄ?

COVID-19 atakuje Warszawę. Stolica w żółtej strefie? – zastanawia się Rzeczpospolita. W środę stołeczny sanepid poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o 148. To najwięcej w ciągu ostatnich dwóch tygodni. We wtorek dobowy przyrost wyniósł 118, a w poniedziałek 75. W sumie od początku epidemii w Warszawie zostało zakażonych 5206 osób. Zmienią się zasady dotyczące noszenia maseczki. Zarówno w strefie żółtej, jak i w czerwonej trzeba ją będzie zakładać także na wolnym powietrzu. Restauracje w strefie czerwonej będą działać tylko do godz. 22.
https://www.rp.pl/Covid-19/309309869-COVID-19-atakuje-Warszawe-Stolica-w-zoltej-strefie.html
NO TO ŻYCIE W STOLICY PODUPADNIE

Warszawa: Kolejny protest rolników. „Kaczyński zdrajca wsi!” i „zdradziecka morda”. W Warszawie rozpoczął się kolejny protest rolników przeciwko tak zwanej ,,Piątce dla zwierząt”. W manifestacji wzięli udział przedstawiciele branży futrzarskiej, hodowcy drobiu, krów, AgroUnia, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomira Izdebskiego, a także niektórzy politycy i senatorowie. Rolnicy sprzeciwiają się ustawie, która przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego na eksport. Protestujący wskazują, że pomysły Jarosława Kaczyńskiego uderzą w polskie rolnictwo. Część z nich deklaruje, że czuje się zdradzona przez PiS.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/30/warszawa-kolejny-protest-rolnikow-kaczynski-zdrajca-wsi-i-zdradziecka-morda/
MIŁOŚĆ KACZYŃSKIEGO DO ZWIERZĄTEK SILNIEJSZA NIŻ DO MIESZKAŃCÓW WSI

Ile kosztowała kampania prezydencka? Komitet Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na czele, stwierdza Wprost. Z analizy sprawozdań finansowych złożonych do Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że komitet Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wydał na kampanię prezydencką 7,8 mln zł – podaje Konkret24. Na drugim miejscu znalazł się komitet Szymona Hołowni, który na działania kampanijne wydał prawie 7,5 mln zł. Ostatnie miejsce na podium zajął komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza (ponad 5,2 mln zł). Na kolejnych pozycjach uplasowały się: komitet Roberta Biedronia – 2,4 mln zł; Krzysztofa Bosaka – 1,99 mln zł; Stanisława Żółtka – 262,2 tys. zł; Waldemara Witkowskiego – 185,8 tys. zł i Marka Jakubiaka – 27,1 tys. zł.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10371595/ile-kosztowala-kampania-prezydencka-komitet-malgorzaty-kidawy-blonskiej-na-czele.html
DUDA, TRZASKOWSKI, PIOTROWSKI I TANAJNO JESZCZE NIE ZŁOŻYLI SPRAWOZDAŃ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Zwolnienia w Poczcie Polskiej. “Środki z tarczy nie wystarczą”, czytamy w Business Insiderze. Środki z tarczy antykryzysowej nie rekompensują spadku przychodów, dlatego uruchomiono program dobrowolnych odejść – poinformowała Poczta Polska. Posłowie Lewicy zarzucają Poczcie, że dostała 419 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a mimo tego chce redukować zatrudnienie. Poczta potwierdziła, że zapadła decyzja zarządu Poczty Polskiej dotycząca uruchomieniu programu dobrowolnych odejść (PDO) w spółce jeszcze w tym roku. Program skierowany jest do pracowników administracji oraz osób, które posiadają podwójne źródło dochodów (np. świadczenia emerytalne).
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/poczta-polska-zwolnienia-pomoc-z-tarczy-antykryzysowej/clq2dew
[TU WSTAWCIE SOBIE DOWOLNY ŻART O SASINIE]

Gigantyczna willa i… Ujawniamy majątek Czarnka – nowego ministra edukacji i nauki – pisze Super Express. Przemysław Czarnek zostanie nowym ministrem edukacji i nauki. Ile zarobił jako poseł? Na biedę polityk PiS narzekać nie może. Sprawdziliśmy jego oświadczenie majątkowe. Dom o powierzchni 220 mkw oraz środki pieniężne w wysokości ok. 20 tys. zł – to tylko niektóre elementy majątku posła Przemysława Czarnka, który lada moment zostanie ministrem edukacji.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/gigantyczna-willa-i-spore-oszczednosci-posel-czarnek-zyje-w-luksusie-aa-396d-yX66-oSm7.html
NO, PIENIĄDZE MA, TO MOŻE SIĘ SKUPIĆ NA PRACY DLA KRAJU JAK PRAWDZIWY PATRIOTA

Lex Uber już obowiązuje. Przewóz osób tylko z licencją, informuje Bankier.pl. W czwartek weszły w życie zmiany w ustawie o transporcie drogowym, tzw. Lex Uber. Podmioty prowadzące działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób od 1 października 2020 r. muszą posiadać licencję na taki przewóz. “Zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym podmioty prowadzące działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób od 1 października 2020 r. są zobowiązane do posiadania licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób” – wyjaśnił PAP Szymon Huptyś z Ministerstwa Infrastruktury.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lex-Uber-juz-obowiazuje-Przewoz-osob-tylko-z-licencja-7972394.html
TAK KOŃCZY SIĘ ERA TANICH PRZEJAZDÓW?

Rekordowe inwestycje za unijne pieniądze – tak brzmi nagłówek Filarów Biznesu. Z unijnym dofinansowaniem realizowanych jest 70,3 tys. inwestycji o łącznej wartości 486,7 mld zł – podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Według danych resortu do 27 września 2020 roku złożono 156 721 wniosków o dofinansowanie projektów na całkowitą kwotę 798,2 mld zł. Wartość dofinansowania UE we wnioskach o dofinansowanie wyniosła 494,6 mld zł, tj. 146,7 procent funduszy na lata 2014-2020.
https://filarybiznesu.pl/rekordowe-inwestycje-za-unijne-pieniadze/a6321
ACH TA ZŁA UNIA

Milion bonów turystycznych. Ponad 4 mln osób uprawionych jest do bonu turystycznego. ZUS poinformował, że milion z nich aktywowało go na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wciąż mogą go zrealizować w Polsce u ponad 17,5 tys. podmiotów turystycznych wpisanych na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Prawie 300 tys. osób zapłaciło już bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na łączną kwotę ponad 212 mln zł. Spośród nich 192 tys. osób wykorzystało bon całkowicie. Ci, którzy wykorzystali bon częściowo mogą nim płacić aż wyczerpią wszystkie środki – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/milion-bonow-turystycznych-aa-TMxb-Z9hi-EPKE.html
TO ILE MIELIŚMY OSTATNIO TYCH ZARAŻEŃ?

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Niecałe 10 zł – tyle LOT zarabiał w 2019 roku w przeliczeniu na pasażera, zdradza Business Insider. Nasz narodowy przewoźnik lotniczy, PLL LOT podał swoje wyniki finansowe za 2019 rok. Dostaliśmy je nie w formie pełnego sprawozdania bądź raportu rocznego, ale pod postacią krótkiego komunikatu prasowego z kilkoma liczbami, którymi zarząd spółki postanowił się pochwalić. Ryanair ze stu złotych przychodów wyciąga 13 złotych zysku, Lufthansa 5 złotych, a LOT tylko 1,2 zł. To niesamowicie niska rentowność, która pokazuje jak bardzo ryzykownym biznesem, praktycznie na granicy opłacalności jest LOT.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/lot-zysk-w-2019-roku-wyniki-finansowe/mxq4s11
BO LOT MA PRZEDE WSZYSTKIM SŁUŻYĆ POLAKOM

Netflix zapowiada podwyżki cen! Ile zapłacimy za pakiety? Korzystanie z Netfliksa może być wkrótce droższe. Na polskim rynku podwyżka ma wynieść od 4 do 8 zł za poszczególne pakiety – informuje serwis Spidersweb.pl. Według przewidywań Giaimo włodarze najpopularniejszej platformy streamingowej na świecie mieliby podnieść opłaty za poszczególne pakiety o wspomniane już 1-2 dol. Jeśli podwyżka w Stanach Zjednoczonych znalazłaby przełożenie na polski rynek, moglibyśmy spodziewać się wzrostu opłat od 4 do 8 zł. Obecnie korzystanie z Netfliksa kosztuje w Polsce: 34 zł (pakiet podstawowy), 43 zł (pakiet standard) i 52 zł (pakiet premium). Gdyby podwyżka doszła do skutku, opłaty wyniosłyby od 42 do 60 zł.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/30/netflix-zapowiada-podwyzki-cen-ile-zaplacimy-za-pakiety/
TYMCZASEM OD POCZĄTKU PANDEMII NETFLIKSOWI PRZYBYŁO 26 MLN KLIENTÓW

Koronawirus zmienił miłość w nienawiść. LVMH pozywa Tiffany, piszą Filary Biznesu. LVMH powiedziało kiedyś, że Tiffany „opowiadała się za miłością”, ale teraz koncern ten opisuje nowojorską firmę jubilerską jako „źle zarządzaną” i o „ponurych” perspektywach. Właściciel Louis Vuitton złożył pozew przeciwko Tiffany w sporze o transakcję przejęcia wartą 16,2 mld dolarów. LVMH twierdzi, że Tiffany nie jest już biznesem, który zgodził się kupić w listopadzie ubiegłego roku jeszcze przed pandemią. Z kolei zdaniem Tiffany „zwodnicze” argumenty LVMH to „kolejna rażąca próba” niepłacenia uzgodnionego 135 dolarów za akcję.
https://filarybiznesu.pl/koronawirus-zmienil-milosc-w-nienawisc-lvmh-pozywa-tiffany/a6323
PANDEMIA ZMIENIA LUDZI I BIZNESY?

Walt Disney zwolni 28 tys. pracowników. Koronawirus niszczy legendę, stwierdza Wprost. Z powodu pandemii koronawirusa Walt Disney zmuszony jest do zwolnienia 28 tys. pracowników – poinformowała legendarna firma. Będą to głównie pracownicy Disneylandów w Stanach Zjednoczonych. Głównym powodem tak dużej liczby zwolnień wynika głównie z trwającego ciągle podwyższonego rygoru sanitarnego w wielu stanach USA. Z tego powodu zamknięte pozostają m.in. Disneylandy, w tym również ten najbardziej znany, znajdujący się w Kalifornii.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/praca/10371189/walt-disney-zwolni-28-tys-pracownikow-koronawirus-niszczy-legende.html
DLA NIEKTÓRYCH BIZNESÓW PANDEMIA JEST SZCZEGÓLNIE BOLESNA

O wiele mniej miejsc w akademikach. Nowe reguły kwaterowania w czasie epidemii opisuje Polskie Radio. Pula miejsc dostępnych w domach studenckich największych polskich uczelni w nowym roku akademickim znacząco się skurczy. Przyczyną jest epidemia koronawirusa i potrzeba sprostania wymogom sanitarnym. W miejsca pokojów trzyosobowych – uczelnie szykują więc jedno- lub dwuosobowe. Aby zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zarażania się studentów, a także pracowników domów studenckich, MNiSW rekomenduje maksymalne ograniczenie kontaktu między osobami korzystającymi z akademików. Nie wymaga jednak od uczelni zapewniania wszystkim studentom pokoi wyłącznie jednoosobowych.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2593195,O-wiele-mniej-miejsc-w-akademikach-Nowe-reguly-kwaterowania-w-czasie-epidemii
W SUMIE WIELE UCZELNI PRZESZŁO NA TRYB ZDALNY

Rolnicy protestują, można powiedzieć, że wszystko w rękach Dudy i jego ewentualnego weta. Ale czy prezydent się na to zdecyduje? Cóż, rolnicy dalej na niego liczą, ale wiemy, jak to z prezydentem z nadania prezesa JK bywało.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close